Aktualności

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

1.Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tym tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim”! Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

•błogosławieństwo palm na każdej mszy św.; 

•o godz. 10:50 procesja od figury Matki Bożej do  kościoła;

•Gorzkie Żale po każdej Mszy św.;

•O 20:00 spotkanie w Ciechocinie przy figurze Świętego Jana Pawła II i MARSZ WDZIĘCZNOŚCI za dar życia i pontyfikatu naszego rodaka, 2 kwietnia, przypada 18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. On przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć wobec innych o własnej wierze. Starajmy się go w tym naśladować!;

2.Serdecznie dziękuję za Wszystkie ofiary złożone na Kwiaty do Grobu Pańskiego.

3.Jutro, w Wielki Poniedziałek

•Msza św. z racji spowiedzi w Rytlu o godz. 16:00, Adoracja NS przeniesiona na środę.

4.Wielki Wtorek – DZIEŃ WIELKANOCNEJ SPOWIEDZI ŚWIĘTEJ

•Spowiedź święta we wszystkich kościołach naszej parafii od 19:15 – 19:45;

•Spotkanie Parafialnego Zespołu Caritas o godz. 20:00;

5.Wielka Środa

•od godz. 11:00 odwiedziny chorych i starszych;

•Nowenna do Matki Bożej i modlitwy do św. Józefa o godz. 17:30 

•Msza św. wieczorna o godz. 18:00 za zmarłych polecanych w intencji zbiorowej w pierwsze piątki miesiąca;

•od godz. 18:30 do 19:15 Wystawienie i Adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania z sakramentu spowiedzi.

TRIDUUM PASCHALNE ANNO DOMINI 2023

Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu.

6.WIELKI CZWARTEK – Liturgia Wieczerzy Pańskiej

(ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa)

•Msza św. o godz. 18:00 w kościele parafialnym w Ostrowitem

•Podczas Eucharystii będzie miał miejsce obrzęd obmycia nóg;

•Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21:00 – prowadzą Matki Różańcowe;

7.WIELKI PIĄTEK – Liturgia Męki Pańskiej (Nie sprawuje się Eucharystii)

•Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 13:00, po zakończeniu Liturgii do godz. 21:00 według planu;

•godz. 15:00 początek Nowenny do Bożego Miłosierdzia i Koronka;

•godz. 17:00 – Liturgia Wielkiego Piątku w kościele Parafialnym w Ostrowitem;

•Gorzkie Żale o godz. 20:00;

•W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły tak ilościowy jak i jakościowy;

8.WIELKA SOBOTA – Wigilia Paschalna 

•Adoracja Najświętszego Sakramentu od 12:00 do 21:00

•Poświęcenie pokarmów wielkanocnych o godz. 10.00 Ciechocin; o godz. 11:00 Nowe Ostrowite. O godz. 12:00 Ostrowite. Na poświęcenie pokarmów przynosimy podpisane skarbonki z jałmużna wielkopostną. W niedzielę Miłosierdzia rozlosujemy nagrody dla uczestników tej zbiórki;

•godz. 15:00 II dzień Nowenny do Bożego Miłosierdzia i Koronka dzieci młodzieży;

•Liturgia Wigilii Paschalnej w kościele parafialny w Ostrowitem o godz. 21:00 (przynosimy ze sobą świece);

•Proszę o niesienie wszystkich feretronów, sztandarów i baldachimu;

9.NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

•Msze św. w Ciechocinie o 9:30, w Ostrowitem o 11:00 i w Nowym Ostrowitem o 13:00;

•Kolekta pierwszego i drugiego dnia świąt jest kolektą inwestycyjną na potrzeby gospodarcze naszej Parafii

10.PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

•Tego dnia proszę radnych Rady Ekonomicznej Parafii o przeprowadzenie zbiórki do puszek na KUL

11.Zapowiedzi przedślubne:                                              Zapowiedź II

Grzegorz Narloch, kawaler, zam. Parafia Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Śliwicach

z     Kasandra Beata Łobocka, panna, zam. Parafia Św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem

Bogumił Jan Piernicki, kawaler, zam. Parafia Św. Wniebowzięcia NMP w Nowej Cerkwi

z     Martyna Weronika Osowicka, panna, zam. Parafia Św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem

Ktokolwiek znałby jakiekolwiek przeszkody dotyczące zawarcia sakramentu małżeństwa zobowiązany jest powiadomić duszpasterza (KPK kan. 1066 i 1069).

12.Zwracamy się z prośbą do parafian. Kiedy będziemy świętować triumf Krzyża, niech te, obok których przechodzimy, na które spoglądamy, będą zadbane, odnowione, a ich otoczenie wysprzątane.

13.Zachęcam do licznego udziału wszystkich Parafian w Świętym czasie Triduum. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.

PLAN ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

Wielki Piątek, 7 kwietnia

13:00 Ostrowite, ul. Szkolna i Polna

14:00 Ostrowite, ul. Sportowa

15:00 Nowe Ostrowite, Bloki

16:00 SENIORZY

19:00 STRAŻACY

Wielka Sobota, 8 kwietnia

12:30 Rodzice i dzieci komunijne

13:00 Ostrowite, ul. Lichnowska

14:00 Ciechocin nr parzyste, prawa strona

15:00 Nowe Ostrowite, wieś

16:00 Ostrowite, Górki i Jezioro

17:00 Ciechocin, lewa strona i Jedynka

18:00 Ostrowite, ul. Główna

19:00 Ciechocin, ul. Dębowa

20:00 Adoracja indywidualna

KATECHEZA EUCHARYSTYCZNA

#28 Spotkanie z żywym Bogiem

Za każdym razem, gdy przyjmujesz Komunię świętą, łączysz się z żywym Bogiem. Wielu z nas nie doświadczyło jeszcze w swoim życiu co to znaczy, że Bóg jest żywą Osobą, a biały opłatek po konsekracji przez kapłana staje się prawdziwym Ciałem Chrystusa. Wiele osób traktuje Jezusa jako postać z przeszłości, kogoś kto owszem, żył ponad 2000 lat temu, ale umarł, zmartwychwstał, wstąpił do nieba i dzisiaj nie mamy już możliwości doświadczać Jego obecności, ponieważ z Bogiem spotkamy się osobiście dopiero po śmierci. Wiele osób nie wierzy w to, że Komunia święta nie jest tylko symbolem, ale prawdziwym, realnym spotkaniem z żywym Bogiem. 

Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego (1413): „Przez konsekrację dokonuje się przeistoczenie (transsubstantiatio) chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Pod konsekrowanymi postaciami chleba i wina jest obecny żywy i chwalebny Chrystus w sposób prawdziwy, rzeczywisty i substancjalny, z Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem”.

Co to znaczy, że Bóg jest żywą Osobą? To znaczy, że ma moc uzdrawiać, uwalniać i wskrzeszać tak samo jak 2000 lat temu, gdy chodził po palestyńskiej ziemi. Nie ma skuteczniejszej modlitwy niż Komunia święta, ponieważ jest to najbardziej bliskie spotkanie człowieka z żywym Bogiem. Wszystkie inne nabożeństwa iformy pobożności są o tyle wartościowe, o ile prowadzą do zjednoczenia się z Bogiem właśnie w Eucharystii. 

Żadna modlitwa o uzdrowienie, chociaż byłaby prowadzona przez najbardziej świętego i pobożnego kapłana, nie ma takiej mocy uzdrawiania czy uwolnienia, jaką ma Eucharystia. Skuteczność wszelkich innych modlitw, które nie są sakramentami i liturgią, jest możliwa tylko dzięki modlitwie Jezusa, która swój szczyt i źródło ma właśnie w liturgii, w Eucharystii. 

Jeśli potrzebujesz uzdrowienia, uwolnienia lub pomocy w trudnej sytuacji, która cię przerasta pamiętaj, że w każdej Komunii świętej sam Jezus przychodzi by cię uratować. Zbawienie to nic innego jak ratunek, wyzwolenie, przede wszystkim od wiecznego potępienia, ale też od tego, co nie pozwala ci cieszyć się życiem w bliskości Boga. To także także pełnia życia, pełnia błogosławieństwa i pełnia wszelkich Bożych darów, zwłaszcza miłości. Nie musisz szukać specjalnych nabożeństw z modlitwą o uzdrowienie, aby doświadczyć nadzwyczajnej interwencji Boga. Żywy Zbawiciel jest obecny w każdej Eucharystii. 

Obecność żywego Boga w Eucharystii możemy odkryć tylko przez wiarę. Podczas jednego z objawień św. Faustyna zauważyła w puszce żywą hostię, którą następnie kapłan jej podał. Wtedy zapytała Jezusa: „Dlaczego jedna hostia żywa? Przecież jesteś tak samo pod wszystkimi postaciami żywy”. Odpowiedział mi Jezus: „Tak jest. Pod wszystkimi postaciami jestem ten sam, ale nie wszystkie dusze przyjmują Mnie z tak żywą wiarą, jak ty… i dlatego nie mogę tak działać w duszach, jak w twojej duszy” (Dz. 1407). Przyjmowanie Ciała Chrystusa z wiarą polega na tym, że człowiek bardzo pragnie przede wszystkim zjednoczenia z Bogiem w Komunii świętej ufając, że gdy ma Boga – ma wszystko. Wielu ludzi natomiast przyjmuje Ciało Chrystusa obojętnie i z przyzwyczajenia, nie oczekując żadnej łaski. 

Już niedługo, gdy rozpocznie się Msza święta, kapłan wypowie słowa konsekracji, będące słowami Jezusa z Ostatniej Wieczerzy: „To jest Ciało moje za was wydane. To jest kielich Krwi mojej…”. Przez konsekrację dokona się przemiana wina w Krew i chleba w Ciało Chrystusa. Przyjmij je z wiarą, że żywy Bóg, ma moc już dziś uczynić Cię szczęśliwym, zarówno teraz, jak i na wieczność. 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.