Błogosławieństwo św. Błażeja
Opublikowano: 3 lutego, 2023W pierwszy piątek, 3 lutego obchodziliśmy wspomnienie św. Błażeja biskupa i męczennika, który był biskupem Sebasty, miasta położonego na terenie dzisiejszej Turcji. Umarł on jako męczennik około roku 316. Tradycja sięgająca wczesnego średniowiecza przekazała pamięć o nim jako orędowniku i opiekunie wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła. Podczas Mszy św. za wstawiennictwem św. Błażeja modliliśmy się do Boga o zdrowie gardła i o łaskę dobrego korzystania z daru mowy. Po Mszach świętych mogliśmy otrzymać specjalne błogosławieństwo połączone z prośbą o zachowanie od chorób gardła i języka.
Przy błogosławieniu świec tzw. „błażejek” usłyszeliśmy słowa modlitwy:
„Wszechmogący, wieczny Boże, Ty stworzyłeś cały świat. Z miłości zesłałeś nam swojego Syna, Jezusa Chrystusa, narodzonego z Maryi Dziewicy, aby leczył nasze choroby duszy i ciała. Dając świadectwo wiary, święty Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia chorób gardła. Prosimy Cię, pobłogosław † te świece i spraw, aby wszyscy wierzący za wstawiennictwem świętego Błażeja zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego niebezpieczeństwa i zawsze mogli Tobie składać dziękczynienie”.
Następnie ks. Proboszcz podchodząc do każdego wiernego wypowiadał słowa błogosławieństwa:
„Za wstawiennictwem świętego Błażeja, biskupa i męczennika, niech Bóg zachowa cię od choroby gardła i wszelkiej innej dolegliwości. W imię Ojca i Syna, † i Ducha Świętego”.
Czytaj Więcej
IV Niedziela Adwentu
1.Czas adwentowego oczekiwania dopełnia się. Maryja uczy nas, jak przyjmować Boga ochotnym sercem: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”.
2.W poniedziałek od godz. 11:00 odwiedziny starszych i chorych Parafian, proszę o zgłaszanie takiej potrzeby. W poniedziałek po Mszy św. wieczornej od 17:30 do 18:15 Adoracja Najświętszego Sakramentu i ostatnia możliwość na pojednanie się z Panem Bogiem przed świętami Bożego Narodzenia.
3.W wtorek 24 grudnia przypada Wigilia Bożego Narodzenia. Msze Św. w tym dniu będą sprawowane o godz. 08:00 ostatnie Roraty oraz Msze św. wigilijne o 20:00 w Nowym Ostrowitem i o 22:00 w Ciechocinie. Wcześniej w naszych wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata, łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ubogich i samotnych. Zakorzenione w naszej tradycji dodatkowe miejsce przy stole wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego Narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską, wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.
4. Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z wtorku, 24 grudnia, na środę, 25 grudnia na którą zapraszamy do kościoła parafialnego w Ostrowitem.
5.We wtorek, podczas Mszy świętej w nocy Narodzenia Pańskiego Ojciec Święty Franciszek uroczyście otworzy Rok Jubileuszowy 2025. Ksiądz Biskup Ryszard otworzy rok jubileuszowy w naszej archidiecezji w Niedzielę Świętej Rodziny – 29 grudnia. Drzwi Święte zostaną zamknięte 6 stycznia 2026 roku. Przypomnę, że hasło Roku Jubileuszowego brzmi: „Pielgrzymi nadziei”, a przeżycie tego świętego czasu ma służyć ożywieniu nie tylko naszej wiary, ale właśnie nadziei. Niech to będzie czas żywego i osobistego spotkania z Panem Jezusem, który jest brama naszego zbawienia.
6.W środę, 25 grudnia w Dzień Bożego Narodzenia Msze św w Ciechocinie i Ostrowitem w porządku niedzielnym , natomiast Msza św. w Nowym Ostrowitem o 12:30.
7.W Święto Św. Szczepana – 26 grudnia, Msze Św. jak w każdą Niedzielę. W tym dniu będą zbierane ofiary do puszki na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
8.W piątek, 27 grudnia Święto Św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Pod koniec liturgii obrzęd błogosławienia wina.
9.W sobotę, 28 grudnia Święto Młodzianów, męczenników z Betlejem, pragniemy modlić się w intencji dzieci nienarodzonych i niemowląt.
10.Wizytę duszpasterską w naszych wspólnotach parafialnych rozpoczniemy we czwartek 26 grudnia 2024 r. Ta wizyta jest dla nas darem: wzajemnych spotkań, modlitwy i błogosławieństwa Bożego. Program kolędy jest umieszczony na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej Parafii.
26.12 (czwartek) – ul. Główna: od p. Włódzik do p. Duszak, od godz. 13:00;
27.12 (piątek) – ul. Główna i Sportowa: od p. Piorunek do p. Sreberskich, od 14:00;
28.12 (sobota) – ul. Główna i Szkolna: od p. Gańcza. do p. Waldemara Borek, godz. 10:00;
29.12 (Niedziela) – ul. Główna: od p. Majer do. p. Stanisławski M., godz. 13:00.
30.12 (poniedziałek) – Ostrowite, Góry: od p. Długosz do p. Kaszubowskich, godz. 15:00;
11.W poniedziałek 6 stycznia 2025 roku w w kościele parafialnym w Ostrowitem na zakończenie orszaku trzech Króli ok. godz. 15:30 odbędzie się KONCERT KOLĘD ARTON QUARTET. Do wspólnego kolędowania bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy.
12.Za wszelkie składane ofiary na rzecz naszej parafii składam serdeczne Bóg zapłać.
13.Parafianom i wszystkim wiernym życzymy błogosławionej niedzieli i wszelkich łask w rozpoczętym, nowym tygodniu.
ZROWYCH, RADOSNYCH, PEŁNYCH ŻYCZLIWOŚCI,
BOŻEGO POKOJU I BŁOGOSŁAWIONYCH
ŚWIĄT NARODZENIA PAŃSKIEGO
Wizyta duszpasterska – Kolęda 2024/2025
Czym jest kolęda?
Wizyta duszpasterska, którą nazywa się popularnie kolędą, nie jest tylko zwyczajem czy tradycją. Zgodnie z prawem kościelnym kapłan ma obowiązek poznawać i odwiedzać rodziny należące do wspólnoty parafialnej. Szczegółowo objaśnia to 529 kanon Kodeksu prawa kanonicznego: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś niedomagają - roztropnie ich korygując. Gorącą miłością wspierać chorych, zwłaszcza bliskich śmierci, wzmacniając ich troskliwie sakramentami i polecając ich dusze Bogu. Szczególną troską otaczać biednych, cierpiących, samotnych, wygnańców oraz przeżywających szczególne trudności. Starać się wreszcie o to, by małżonkowie i rodzice otrzymali pomoc do wypełniania własnych obowiązków oraz popierać wzrost życia chrześcijańskiego w rodzinach".
Wizyta duszpasterska jest jednym z elementów pełnienia misji apostolskiej. Pamiętamy przecież, że Jezus Chrystus polecał apostołom: „Gdy do jakiegoś domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim" (Łk 10, 5-6). Uczył ich też: „Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał" (Mt 10,40).
Przyjmując kapłana podczas wizyty duszpasterskiej, publicznie wyznajemy naszą wiarę i przynależność do Kościoła powszechnego. Jest to wyraz więzi każdej rodziny będącej Kościołem domowym z parafią, diecezją. Wizyta kapłana to ważne przeżycie dla rodziny. Jest to okazja do spotkania, rozmowy, wzajemnego poznania się.
O chodzących po kolędzie księżach pisał już Mikołaj Rej. Wiadomo też, że wyraz „kolęda", oznaczał pierwotnie pieśń noworoczną, śpiewaną podczas odwiedzania z tej okazji wiejskich gospodarzy. Zapewne Kościół zaadaptował te ludowe zwyczaje, łącząc je z błogosławieństwem domów. Niemiecka i polska tradycja każe z tej okazji pisać poświęconą kredą na drzwiach błogosławionych domów „C+M+B" i datę roczną. Owe trzy litery nie oznaczają, jak zwykło się uważać, tradycyjnych imion trzech króli, lecz są skrótem od łacińskiego Christus Mansionem Benedicat (lub polskiego: Chrystus Mieszkanie Błogosławi).
Podkreśleniem wyjątkowości tej wizyty są szczególne przygotowania:
1) stół, nakryty białym obrusem,
2) krzyż, zapalone świece, (może być również Pismo Święte)
3) woda święcona (jeśli ktoś nie ma, wystarczy przed modlitwą powiedzieć o tym, a kapłan pobłogosławi przygotowaną wodę)
4) dzieci przygotowują zeszyt z religii lub ćwiczenia
Przy okazji kolędy można poprosić kapłana o poświęcenie nowego domu lub mieszkania. Dobrze jest taką ceremonię uzgodnić z księdzem proboszczem wcześniej, podobnie jak do dobrego tonu należy prośba o wizytę kolędową składaną przez rodziny, które zamieszkały na terenie parafii w ostatnim roku.
Polskim zwyczajem jest również składanie ofiary na potrzeby Kościoła z okazji wizyty duszpasterskiej. Nigdy jednak materialne ubóstwo nie może być przeszkodą w tym, by przyjąć kapłana we własnym domu i żaden duszpasterz nie ma prawa domagać się jakiegokolwiek datku.
Gdyby komuś termin kolędy nie odpowiadał, to w dniach 20-25 stycznia można ustalić termin bardziej dogodny.
PLAN WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ
Ostrowite
26.12 (czwartek) – ul. Główna: od p. Włódzik do p. Duszak, od godz. 1300;
27.12 (piątek) – ul. Główna i Sportowa: od p. Piorunek do p. Sreberskich, od 1400;
28.12 (sobota) – ul. Główna i Szkolna: od p. Gańcza. do p. Waldemara Borek, godz. 1000;
29.12 (Niedziela) – ul. Główna: od p. Majer do. p. Stanisławski M., godz. 1300.
30.12 (poniedziałek) – Ostrowite, Góry: od p. Długosz do p. Kaszubowskich, godz. 1500;
31.12 (wtorek) – p. Kawalec, Bąk, Miesikowscy – godz. 1000;
01.01 (środa) – Nowy Rok) – nie ma kolędy
02.01 (czwartek) – ul. Lichnowska i Szkolna: od. p. Studzińskich do p. Piechowskiej godz. 1500
03.01 (piątek) – nie ma kolędy
04.01 (sobota) – ul. Szkolna, Floriana i Lichnowska: od p. Bała do p. Sypniowskich, godz. 1000;
05.01 (Niedziela) – nie ma kolędy
06.01 (poniedziałek) – nie ma kolędy
Nowe Ostrowite
07.01 (wtorek) – droga dojazdowa północna strona: od p. Kardas od godz. 1400;
08.01 (środa) – droga dojazdowa, południowa strona: od p. Węsierskich – 1500;
09.01 (czwartek) – kolęda dekanalna w Rytlu z ks. bp Ryszardem, godz. 1600;
10.01 (piątek) – bloki 12, 11, 10 od 1500;
11.01 (sobota) – blok nr 8 i 9, godz. 900; (od drugich klatek)
12.01 (Niedziela) – nie ma kolędy
Ciechocin
13.01 (poniedziałek) – ul. Pogodna od p. Galińskich, godz. 1530;
14.01 (wtorek) – ul. Dębowa: blok 7, 13 i blok 9 od 1530;
15.01 (środa) – ul. Dębowa od p. Ignakowskich wg numerów od 1530;
16.01 (czwartek) – ul. Jana Pawła II i Główna od Szypryt do Ossowickich i od p. Góreckich do Rossek, godz. 1530;
17.01 (piątek) – ul. Główna od p. Wysockich do Kinowskich i od Jessa do Wenda od 1500;
18.01 (sobota) – ul Główna od p. Niklas do p. Czeplińska i od. p. Zwiefka do p. Sadowskich, godz. 1000;
III Niedziela Adwentu
1.Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu Świętego Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się szaty różowe.
2.Trzecia niedziela Adwentu rozpoczyna Dni Kwartalne Modlitw o życie chrześcijańskie rodzin. W tych dniach w sposób szczególny pamiętajmy o rodzinach z naszej parafii, zwłaszcza tych, które przeżywają różnego rodzaju kryzysy. Niech nasza modlitwa będzie dla nich umocnieniem.
3.We wtorek, 17 grudnia przypadnie 88. r. urodzin papieża Franciszka. Polecajmy opiece opatrzności Bożej naszego papieża i jego posługę Kościołowi oraz prośmy Ducha Świętego o towarzyszenie Ojcu Świętemu.
4.We wtorek w naszej parafii spowiedź adwentowa z udziałem spowiedników z całego dekanatu. Spowiedź rozpocznie się od 19:00 i zakończy ostatnim penitentem we wszystkich miejscowościach tj. w kościele w Ciechocinie, w kaplicy w Nowym Ostrowitem oraz w kościele parafialnym w Ostrowitem.
5.W środę spotkanie opłatkowe z Panem Organistą oraz Paniami, które przez cały rok troszczą się o czystość w naszych świątyniach. Serdecznie zapraszam na godz. 19:00.
6.Serdecznie dziękuję za wszelkie ofiary złożone na rzecz utrzymania naszej Parafii. Bóg zapłać!
7.W zeszłą niedzielę na pomoc Kościołowi na Wschodzie zebraliśmy 181 zł. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać