Aktualności

14 kwi 2024

III Niedziela Wielkanocna

1.Piąty raz przeżywamy Święto Chrztu Polski, które zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 2019 roku na dzień 14 kwietnia. Dzisiaj przypada też Niedziela Biblijna, która rozpoczyna XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem „Powołani do Wspólnoty – Komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”.

2.W poniedziałek cotygodniowa Adoracja NS z możliwością pojednania się w Sakramencie pokuty i pojednania.

3.We wtorek spotkanie dla przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania na mszy św. o godz. 18:00.

4.W środę próba dla parafialnej scholii o 16:00 w plebanii, nowenna do Matki Bożej o godz. 17:30.

5.W czwartek spotkanie Parafialnego Zespołu Caritas i Rady parafialnej po Mszy św. wieczornej.

6.Niedziela za tydzień jest Niedzielą Dobrego Pasterza, która inauguruje tydzień modlitwy w intencji powołań.

7.Zbiórka ofiar do puszek na rzecz na rzecz Caritas Diecezji Pelplińskiej wyniosła 150,00 zł. 

8.Dzisiaj, w drugą niedzielę miesiąca, taca zbierana podczas Mszy św. będzie przeznaczona na prace remontowe przy naszych kościołach. Bóg zapłać za wszystkie ofiary składane na ten cel.

9.Wszystkim przybyłym do naszego kościoła na dzisiejszą Eucharystię życzę Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Nieustającej Pomocy i wstawiennictwa Świętych Patronów.

czytaj więcej
07 kwi 2024

II Niedziela Wielkanocna

1.II Niedziela Wielkanocy nazywana Niedzielą Białą od zwyczaju noszenia białych szat w pierwszym tygodniu po Wielkanocy przez nowo ochrzczonych kończy oktawę Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

2.Dziś przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego, która rozpoczyna w Kościele Katolickim 80. Tydzień Miłosierdzia. Celem jego jest budzenie wrażliwości na potrzeby naszych bliźnich, zwłaszcza chorych i ubogich. Obchody tego tygodnia są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia, czynionego na co dzień. Są też zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia. W związku z tym można dziś uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Również dziś odbywa się zbiórka ofiar na diecezjalną Caritas. Dziś też Msza odpustowa o godz. 13:00 w Nowym Ostrowitem, której przewodniczy Ks. Piotr Pruski.

3.Dziś odbywają się wybory samorządowe. Przypominamy, że udział w nich jest naszym obywatelskim obowiązkiem. Tak jak obowiązkiem katolika jest oddanie głosu zgodnie z dobrze ukształtowanym sumieniem.

4.Z racji przeżywanych w ostatnim czasie wielkich dni Wielkiego Tygodnia i oktawy wielkanocnej jutro przypada przeniesiona z 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to także Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – Serdecznie zapraszam podejmujących modlitwę w intencji nienarodzonego dziecka i jego rodziców jutro o godz. 18:00 do kościoła parafialnego. Przynosimy ze sobą świece.

5.We wtorek Spotkanie Parafialnego Klubu Seniora od godz. 14:00. Serdecznie zapraszam

6.Zbiórka ofiar do puszek na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Poniedziałek w Oktawie Wielkanocny wyniosła 218 zł. Bóg zapłać!

7.W przyszłą niedzielę przypada druga niedziela miesiąca – taca zbierana podczas Mszy Św. będzie przeznaczona na prace remontowe i cele gospodarcze. Dzięki Państwa ofiarom w ostatnim czasie nasze kościoły zostały wzbogacone o nowe paramenty liturgiczne obrus wielkanocny, dwa zestawy bielizny kielichowej, kwiaty do grobu Pańskiego. Koszt nowego wystroju wielkanocnego wyniósł 2 286 zł.

8.Za wszelką pomoc, życzliwość i złożone ofiary materialne składam z serca płynące „Bóg zapłać”.

9.Wszystkim życzę, aby Zmartwychwstały i Miłosierny Pan nieustannie nam błogosławił i pomagał być pełnymi miłości miłosiernej. Niech Bóg ma nas w swojej opiece!!!

10.W tę niedzielę przyzywajmy szczególnie Miłosierdzia Bożego nad światem, prosząc o tak bardzo potrzebny pokój. Uczyńmy to słowami z „Dzienniczka” św. s. Faustyny Kowalskiej: 

O Krwi i Wodo, któraś wypłynęła z Serca Jezusowego

jako zdrój miłosierdzia dla nas, ufamy Tobie…

czytaj więcej
03 kwi 2024

”Bałkańskie sacrum”

P I E L G R Z Y M K A P A R A F I A L N A

„B A Ł K A Ń S K I E  S A C R U M”

Czarnogóra, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina

                                     DUBROWNIK - MEDJUGORIE – MOSTAR – BUDVA – KOTOR – NEUM

TERMIN: 29.09.2024 -  6.10.2024

Wylot  z Gdańska

RAMOWY PROGRAM PIELGRZYMKI

DZIEŃ 1: 29.09.2024  

Zbiórka na lotnisku w Gdańsku. Wylot do Podgoricy godz. 8:50, przylot na miejsce godz. 12:40. Przejazd panoramiczną trasą  z pięknymi widokami na Rivierę Budvańską i samą Budvę. Budwa to najstarsze miasto na wybrzeżu Czarnogóry i jednocześnie najbardziej popularny i modny kurort wakacyjny. Często bywa nazywana “Dubrownikiem w miniaturze”, a wszystko za sprawą niezwykłego Starego Miasta, które liczy ok. 2500 lat.. Zwiedzanie Starego Miasta m. in. : mury obronne z XV w., Cytadela, cerkwie Trójcy XIX w. oraz św. Sawy i katedra św. Jana, spacer wąskimi klimatycznymi uliczkami, które utrzymują swój swoisty klimat dawnych czasów. Msza św. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg

DZIEŃ 2:  30.09.2024 

Śniadanie, msza św., wyjazd na całodzienną wycieczkę "Czarnogóra w pigułce" – m.in. przejazd wzdłuż Zatoki Kotorskiej zwanej Fiordem Południa. Perast - to ciche, spokojne, malutkie miasteczko portowe z 300 stałymi mieszkańcami. Jeszcze kilka wieków temu konkurowało o wpływy z Kotorem. Znajdziemy tu zabytki z czasów, kiedy zarówno Perast, jak i Kotor były pod panowaniem weneckim. Powrót do autokaru i przejazd do Kotoru  –zwiedzanie zabytkowej Starówki wpisanej na listę UNESCO przejście pod katedrę katolicką św. Tryfuna, w której znajdują się skarbiec gdzie przechowuję się m. in. srebrny relikwiarz szturmu pod Wiedniem.  Następnie przejazd malowniczą trasą z licznymi kotorskimi serpentynami do wioski Njeguszi, słynącej z produkcji sera i suszonej szynki - degustacja szynki suszonej (prszut) i sera, napoje lokalne. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 3:  1.10.2024

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Chorwacji do Dubrownika - "Perły Adriatyku". Msza św. Zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta wpisanego na listę zabytków UNESCO -  Stare Miasto jest niewątpliwie najbardziej atrakcyjną częścią Dubrownika, potocznie nazywane Muzeum na wolnym powietrzu”. Spacer po Placa, tętniącej życiem arterii starego miasta: od Wielkiej Fontanny Onufrego do Placu Luža z reprezentacyjnymi budowlami: wieżą zegarową, pałacem Sponza i kościołem św. Błażeja, patrona miasta, zwiedzanie jednego z najbardziej interesujących obiektów w części Starego Miasta – średniowiecznego Klasztoru  Franciszkanów.  Jest on jednym z najwspanialszych i najbardziej spójnych przykładów architektury gotyckiej i romańskiej w Dubrowniku. Przejazd do Medjugorie.  Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 4:  2.10.2024  

Śniadanie. Spotkanie z przewodnikiem w Medjugorie, który przybliży historię samej miejscowości jak i miejsc objawień, zwiedzanie Medjugorie. Wejście na  Górę Objawień Podbrdo. Msza św. Następnie czas wolny  na indywidualne refleksje i chwile zadumy. Przejazd do Mostaru - zwiedzanie najpiękniejszego miasta Bośni z przewodnikiem, spacer do tureckiej starówki Kujundziluk, Dom  Biścievida z 1635 roku,  meczet, Stary Most wybudowany w XVI wieku  zniszczony wraz ze Starówką w wojnie w byłej Jugosławi ( 1993 ) i  odbudowane w 2004 r. przy pomocy finansowej UNESCO i Unii Europejskiej. Czas wolny. Powrót do hotelu w Medjugorie, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 5:  3.10.2024

Śniadanie. Msza św. Czas wolny na indywidualną modlitwę, spacery po okolicy. Możliwość indywidualnego zwidzenia sanktuarium.  Informacja o  porządku nabożeństw zostanie podana w trakcie realizacji programu.  Obiadokolacja i nocleg w Medjugorie 

DZIEŃ 6:  4.10.2024

Śniadanie. Masza św. Czas na indywidualną modlitwę. W południe przejazd nad Morze Adriatyckie do urokliwie położnej miejscowości Neum. Zakwaterowanie w hotelu z basenem nad samym Morzem Adriatyckim . Czas wolny na odpoczynek. Obiadokolacja.

DZIEŃ 7:  5.10.2024 – Dzień wolny na wypoczynek Śniadanie. Czas wolny na odpoczynek. Możliwość zażywania kąpieli w basenie lub morzu.   W godzinach popołudniowych istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu fakultatywnie na Fish Piknik. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 8:  6.10.2024

Śniadanie. Msza św. ,wykwaterowanie z hotelu przejazd na lotnisko w Dubrowniku. Przelot do Gdańska.

Cena :  3950 zł. / os

Wszelkie szczegóły i informacje oraz zgłoszenia na wycieczkę przyjmuje: 

Ks. Tomasz Dawid

nr tel. 504 861 030

e-mail:

t_dawid@me.com

CENA OBEJMUJE:

 Przelot samolotem: Gdańsk – Podgorica – Dubrownik  – Gdańsk /z przesiadką w Warszawie/

 Autokar na całej trasie zwiedzania oraz na dojazdach z/na lotniska w Podgoricy oraz Dubrownika

 Zakwaterowanie zgodnie z programem  w hotelach ***/**** w pokojach 2,3 –osobowych  z łazienkami

 Wyżywienie: zgodnie z programem (cena nie obejmuje napojów do obiadokolacji)

 Opiekę duchową kapłana, ,

 Msze święte /miejsce i godzina zostanie podana podczas realizacji programu/

 Opiekę pilota / przedstawiciela biura podróży    

 Ubezpieczenie:  NNW + KL i  Assistance  – ( ubezpieczenie nie obejmuje chorób przewlekłych i kosztów od rezygnacji  – wszelkie informacje w zakresie ubezpieczeń w biurze Fides Tour )

 Opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

Cena nie obejmuje: 

 Opłat za przewodników lokalnych, zwyczajowych napiwków, wypożyczenie TGS – zestawów tourguide system,  opłat drogowych, parkingowych oraz biletów w wysokości – 250 € - płatne na miejscu pilotowi.

 Fish Picnic w tym rejs statkiem oraz lunch w postaci owoców morza i ryb z dodatkami oraz lokalnymi trunkami (wino, rakija) /dla osób nie jadających ryb istnieje możliwość zamiany na inne danie/, czas trwania ok. 3 godzin - 30 € - fakultatywnie

UWAGI:

- Program obejmuje msze św. w miejscach i dniach gdzie będzie to możliwe.

- Wymagane dokumenty na wyjazd obywateli polskich do Chorwacji i Bośni i Hercegowiny - paszport lub dowód osobisty

 – informacja potwierdzona na  stronach  Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polski

- Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi  350 €

-Wyjazd ma charakter grupowy – minimalna ilość uczestników 40 osób, w przypadku mniejszej ilości osób cena ulegnie zmianie.

- Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany poszczególnych punktów programu w zależności od potrzeb wynikających w trakcie realizacji programu w tym zmiany siatki połączeń. 

czytaj więcej
31 mar 2024

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

ŻYCZENIA BISKUPA PELPLIŃSKIEGO

NA UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Siostry i Bracia!

Bracia Kapłani!

Nasze serca przepełnia dzisiaj ogromna radość z faktu, że możemy celebrować zwycięstwo naszego Pana Jezusa Chrystusa nad śmiercią, piekłem i szatanem.

Wiara w Jego Zmartwychwstanie pozwala nam zawrócić z drogi prowadzącej do pułapki rozpaczy i braku sensu, kierując nas ku nadziei, odwadze i Miłości. Jezus udowadnia dzisiaj po raz kolejny: zmartwychwstał, a zatem wszystko jest możliwe. Radość i moc Wielkiej Nocy wyciągają nas z ciemności i prowadzą ku Światłości, jednocząc wokół Baranka Paschalnego. Razem jako wierzący w Zmartwychwstałego odczuwamy Jego łaskę, która sprawia, że jeszcze bardziej chcemy uczestniczyć we wspólnocie Kościoła, głosząc Ewangelię i pełniąc dzieła miłosierdzia wobec rodziny, bliskich, przyjaciół oraz wszystkich, których Pan postawi na naszej drodze.

W tej radości paschalnej w sposób szczególny towarzyszy nam Najświętsza Maryja Panna, która w tym roku peregrynuje w naszych rodzinach w znaku ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Maryja uczy nas wierności Krzyżowi oraz posłuszeństwa Swojemu Synowi, przypominając – jak na weselu w Kanie – „uczyńcie wszystko cokolwiek wam powie”.

Wszystkim Wam życzę zatem odwagi, aby wsłuchiwać się w głos Pana i Jego Ewangelię, czyniąc życie piękniejszym i bardziej Bożym, ku czemu z serca błogosławię w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Wasz biskup Ryszard

Pelplin, dnia 31.03.2024 r.                                                     

Ogłoszenia parafialne 

1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Oktawę Wielkanocną oraz okres 50 dni wielkanocnej radości do Zesłania Ducha Świętego. Przeżywamy ten liturgiczny czas jako jeden wielki świąteczny dzień. W związku z Oktawą Wielkanocną w najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

2.W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Św. w naszej Parafii jak w Niedzielę z wyjątkiem Mszy św. w Nowym Ostrowitem, która zamiast o 8:00 jest o 13:00.

3.Jutro – poniedziałek w Oktawie Wielkanocy Msze Św. w naszej parafii według stałego porządku niedzielnego. Ofiary zbierane do puszek tego dnia będą przeznaczone na potrzeby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

4.W czwartek przypada Pierwszy Czwartek miesiąca. Godzina Święta od godz. 16:00 i modlitwy o dobre, liczne i święte powołania do Służby Bożej.

5.W sobotę, 6 kwietnia w kościele parafialnym o godz. 10:00 odbędzie się spotkanie rodziców i dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. Będzie też miała miejsce Pierwsza spowiedź dzieci komunijnych.

6.W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi św. 15 minut przed każdą Mszą św.

7.Odwiedziny chorych i starszych osób ze Spowiedzią i Komunią Św. miały miejsce przed świętami, kolejna wizyta w pierwszy czwartek maja.

8.Za tydzień – Druga Niedziela Wielkanocna, zwana także Niedzielą Białą lub Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Niedziela ta rozpoczyna obchody Tygodnia Miłosierdzia. Tego dnia będą zbierane ofiary do puszek na potrzeby charytatywne CARITAS Diecezji Pelplińskiej. Przy tej okazji dziękuję wszystkim, którzy się włączyli w akcję „Jałmużna Wielkopostna” skarbonki można odnieść jeszcze do jutra. W tygodniu zostaną rozlosowane nagrody i laureatów ogłoszę w przyszłą Niedzielę.

9.Informuję, że Msza św. w tygodniu od przyszłej niedzieli będzie sprawowana o godz. 18:00 za wyjątkiem soboty.

10.Bóg zapłać za ofiary złożone na tacę w dniu dzisiejszym. Wszystkim ofiarodawcom za dar serca składamy wdzięczne „Bóg zapłać”.

11.Pragnę podziękować wszystkim osobom za przygotowanie naszego parafialnego kościoła i jego otoczenia do przeżywania tych najważniejszych świąt chrześcijańskich: za jego posprzątanie, przygotowanie dekoracji i liturgii na czas Triduum Paschalnego oraz za udział w liturgiach minionych dni. Dziękuję za piękne wystroje kaplicy w Nowym Ostrowitem i kościoła w Ciechocinie. Niech Wam wszystkim dobry Bóg wynagrodzi obfitością swojej łaski.

czytaj więcej
24 mar 2024

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

1.Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tym tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim”! Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

•błogosławieństwo palm na każdej mszy św.; 

•o godz. 11:00 procesja od figury Matki Bożej przy plebanii do  kościoła;

•Gorzkie Żale po każdej Mszy św.;

2.Serdecznie dziękuję za Wszystkie ofiary złożone na Kwiaty do Grobu Pańskiego.

3.Dziękuję wszystkim, którzy skorzystali z Sakramentu Pokuty i pojednania w miniony czwartek. Dziękuję księżom spowiednikom za poświęcony czas i posługę w konfesjonałach. Kto nie zdążył pojednać się z Panem Bogiem. Sakramentalna spowiedź:

Dzisiaj – w Niedzielę Palmową w Lichnowach;

w Wielki Poniedziałek – w Pawłowie i Nowej Cerkwi;

w Wielki Wtorek – w Raciążu.

4.Z racji spowiedzi w dwóch parafiach w Poniedziałek nie będzie mszy w naszym kościele, Msza św. poza parafią, zaś msza św. we wtorek będzie dopiero o godz. 18:00.

5.W Wielki Wtorek przedświąteczne odwiedziny starszych i chorych Parafian od godz. 10:00. Proszę o zgłaszanie takiej potrzeby. Po wieczornej Mszy św. spotkanie Rady Parafialnej.

6.W Wielką Środę Nowenna do Matki Bożej i modlitwy do św. Józefa o godz. 16:30 

TRIDUUM PASCHALNE ANNO DOMINI 2024

Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu.

7.WIELKI CZWARTEK – Liturgia Wieczerzy Pańskiej (ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa)

Msza św. o godz. 18:00 w kościele parafialnym w Ostrowitem

•Podczas Eucharystii będzie miał miejsce obrzęd obmycia nóg;

•Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21:00 – prowadzą Matki Różańcowe;

8.WIELKI PIĄTEK – Liturgia Męki Pańskiej (Nie sprawuje się Eucharystii)

•Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 13:00, po zakończeniu Liturgii do godz. 21:00 według planu;

•godz. 15:00 początek Nowenny do Bożego Miłosierdzia i Koronka;

godz. 17:00 – Liturgia Wielkiego Piątku w kościele Parafialnym w Ostrowitem;

•Gorzkie Żale o godz. 20:00;

•W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły tak ilościowy jak i jakościowy;

9.WIELKA SOBOTA – Wigilia Paschalna

•Adoracja Najświętszego Sakramentu od 12:00 do 19:00

Poświęcenie pokarmów wielkanocnych o godz. 10.00 Ciechocin; o godz. 11:00 Nowe Ostrowite. O godz. 12:00 Ostrowite. Na poświęcenie pokarmów przynosimy podpisane skarbonki z jałmużna wielkopostną. W niedzielę Miłosierdzia rozlosujemy nagrody dla uczestników tej zbiórki;

•godz. 15:00 II dzień Nowenny do Bożego Miłosierdzia i Koronka dzieci młodzieży;

Liturgia Wigilii Paschalnej w kościele parafialny w Ostrowitem o godz. 19:00

(przynosimy ze sobą świece);

•Proszę o niesienie wszystkich feretronów, sztandarów i baldachimu;

10.NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

•Msze św. w Ciechocinie o 9:30, w Ostrowitem o 11:00 i w Nowym Ostrowitem o 13:00;

11.PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

•Tego dnia proszę radnych Rady Ekonomicznej Parafii o przeprowadzenie zbiórki do puszek na KUL

12.Zwracamy się z prośbą do parafian. Kiedy będziemy świętować triumf Krzyża, niech te, obok których przechodzimy, na które spoglądamy, będą zadbane, odnowione, a ich otoczenie wysprzątane.

13.Zachęcam do licznego udziału wszystkich Parafian w Świętym czasie Triduum. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.

PLAN ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

Wielki Piątek, 7 kwietnia
13:00 Ostrowite – ul. Szkolna, Polna i Sportowa
14:00 Ciechocin – ul. Dębowa
15:00 Nowe Ostrowite – Bloki
16:00 SENIORZY
PO LITURGII DO 20:00 STRAŻACY
Obraz zawierający Majorelle blue, roślina, świeca, ołtarz

Opis wygenerowany automatycznie
Wielka Sobota, 8 kwietnia
12:30 Rodzice i dzieci komunijne
13:00 Ostrowite – ul. Lichnowska
14:00 Ciechocin nr parzyste, prawa strona
15:00 Nowe Ostrowite, wieś
16:00 Ostrowite – Górki i Jezioro
17:00 Ciechocin – lewa strona i Jedynka
18:00 Ostrowite – ul. Główna
19:00 Ciechocin – ul. Dębowa
20:00 Adoracja indywidualna
czytaj więcej
17 mar 2024

V Niedziela Wielkiego Postu

1.Od dzisiaj wchodzimy w kolejną fazę wielkiego postu, czego wyrazem są m.in. zasłonięte krzyże w świątyni. O ile dotychczas liturgia koncentrowała nas na sprawie nawrócenia i pojednania, o tyle teraz w większym stopniu będziemy koncentrować się na medytacji krzyża Pana Jezusa. 

2.Z racji rekolekcji, które ks. Proboszcz przeprowadza w Charzykowach nie będzie Adoracji w poniedziałek a msza św. wieczorna we wtorek i środę o godz. 19:00. Serdeczne Bóg zapłać ks. Pawłowi za zastępstwo.

3.We wtorek, 19 marca, przypada Uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Podczas Mszy Św. w naszym kościele parafialnym sprawowanej o godz. 19:00 będziemy modlić się za mężów i ojców o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.

4.Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę po wieczornej Mszy św. Spotkanie scholii o stałej porze czyli o 16:00.

5.W czwartek na Plebanii spotkanie Parafialnego Klubu Seniora. Tego dnia na mszę św. wieczorną zapraszam kandydatów do Sakramentu Bierzmowania.

6.Czwartek w naszej Parafii to dzień przedświątecznej spowiedzi św. we wszystkich miejscowościach od godz. 19:00 z udziałem księży spowiedników z całego dekanatu.

7.W piątek Droga Krzyżowa: o 15:30 w Ciechocinie, po Mszy św. ok 17:30 w Ostrowitem i o 18:00 w Nowym Ostrowitem.

8.Trwa Nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania ludzkiego życia. „Akcja 21:20”. Codziennie (do Niedzieli Palmowej włącznie) po Mszy św. wieczornej modlitwa w intencji Ojczyzny. Zachęcam również by w godzinie Apelu Jasnogórskiego o godz. 21:00 indywidualnie włączyć się w tę modlitwę. Intencje zostały podane w poprzednim numerze gazetki parafialnej.

9.Za tydzień Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm na każdej Mszy Św. Msza św. o 11:00 rozpocznie się jak co roku przy plebanii. 

10.Młodzież Parafii zachęcam do udziału w spotkaniu młodzieży w Kościerzynie w Niedzielę Palmową czyli za tydzień.

11.Bóg zapłać za ofiary złożone na dzisiejszą tacę. W ubiegłą niedzielę taca na cele gospodarcze i remontowe wyniosła 1595 zł. Bóg zapłać. Bóg zapłać również za ofiary na kwiaty i wystrój do naszych kościołów na rok 2024.

12.Ostatni tydzień zapisów na pielgrzymkę do Medjugorie, ostatnie wolne miejsca – „Bałkańskie Sacrum” w terminie: 09.06 – 16.06.2024 r. W programie zwiedzanie i aktywny odpoczynek: Dubrownik – Medjugorie – Mostar – Budva – Kotor – Neum. Cena: 3950 zł. / os. Szczegółowy program na stronie internetowej Parafii.

13.Gorąco dziękuję wszystkim za obecność i wspólną modlitwę i życzę Bożej opieki w rozpoczynającym się tygodniu.

czytaj więcej
11 mar 2024

Nowenna w intencji Ojczyzny

Nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania ludzkiego życia. „Akcja 21:20”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, w związku z rodzącą wiele pytań i niepokojów sytuacją społeczną w naszej Ojczyźnie, prosi wszystkich o wspólną modlitwę w ważnych dla naszego kraju intencjach.

W nawiązaniu do tej prośby, biskup Ryszard Kasyna zaprasza wszystkich Diecezjan do włączenia się w nowennę, której towarzyszy hasło „Akcja 21:20”, przez wspólną modlitwę w kościołach, kaplicach, parafiach, wspólnotach duszpasterskich i rodzinach naszej diecezji.

Nowenna rozpocznie się w sobotę 16 marca, a zakończy się w niedzielę 24 marca. Modlitwę nowenny należy odmawiać o godz. 21.20 (modlitwa jest zanoszona w łączności z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze, dlatego jest odmawiana po Apelu Jasnogórskim, czyli ok. godziny 21.20) oraz po każdej Mszy św. sprawowanej w parafii. Indywidualnie nowennę można odmawiać także w dowolnym momencie dnia.

Układ modlitwy jest bardzo prosty, bowiem wystarczy odczytać intencję na dany dzień i odmówić „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz dowolną modlitwę w intencji Ojczyzny, np. autorstwa ks. Piotra Skargi. Szczegółowe intencje na poszczególne dni są następujące:

16 marca „o odnowienie wiary każdego z nas, aby prowadziła ona do umocnienia ducha nas i naszych rodaków”;

17 marca „o pojednanie narodowe, mądrość dla rządzących i solidarność społeczną”;

18 marca „o zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski”;

19 marca „o odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz o trwałość rodzin”;

20 marca „o siłę i odwagę dla młodych w odkrywaniu wiary i życiowego powołania”;

21 marca „o światło Ducha Świętego dla Polaków, byśmy kierowali się zawsze dobrem Ojczyzny”;

22 marca „o prawdę i odpowiedzialność za słowo w przestrzeni medialnej, także w mediach społecznościowych”;

23 marca „o szacunek i język dialogu w przestrzeni publicznej”;

24 marca „o pełną ochronę prawną życia dzieci nienarodzonych.”

Modlitwa za Ojczyznę przez przyczynę św. Andrzeja Boboli

Boże, któryś zapomnianą do niedawna Polskę wskrzesił cudem wszechmocy Twojej, racz za przyczyną sługi Twojego św. Andrzeja Boboli dopełnić miłosierdzia nad naszą Ojczyzną i odwrócić grożące jej niebezpieczeństwa. Niech za łaską Twoją stanie się narzędziem Twojej czci i chwały. Natchnij mądrością jej rządców i przedstawicieli, karnością i męstwem jej obrońców, zgodą i sumiennością w wypełnianiu obowiązków jej obywateli. Daj jej kapłanów pełnych ducha Bożego i żarliwych o dusz zbawienie. Wzmocnij w niej ducha wiary i czystości obyczajów. Wytęp wszelką stanową zazdrość i zawiść, wszelką osobistą czy zbiorową pychę, samolubstwo i chciwość tuczącą się kosztem dobra publicznego. Niech rodzice i nauczyciele w bojaźni Bożej wychowują młodzież, zaprawiając ją do posłuszeństwa i pracy, a chroniąc od zepsucia. Niech ogarnia wszystkich duch poświęcenia się i ofiarności względem Kościoła i Ojczyzny, duch wzajemnej życzliwości i przebaczenia. Jak jeden Bóg, tak jedna wiara, nadzieja i miłość niech krzepi nasze serca! Amen.

czytaj więcej
10 mar 2024

IV Niedziela Wielkiego Postu

1.Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku. Naszej modlitwie dziś przewodzi i Słowo Boże głosi ks. Paweł Piesik, którego serdecznie witamy i pozdrawiamy.

2.W poniedziałek w sąsiedniej Parafii Lichnowy o godz. 16:00 uroczystość Sakramentu Bierzmowania pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny. Nie będzie Mszy św. wieczornej zaś co tygodniowa Adoracja Najświętszego Sakramentu została przeniesiona na wtorek.

3.Zapraszam na kolejne spotkanie Parafialnego Klubu Seniora we wtorek od 14:00.

4.W środę, 13 marca, przypada 11. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Powierzajmy go Bożej Opatrzności oraz opiece Matki Najświętszej w naszych osobistych modlitwach, aby bezpiecznie i w wierności Ewangelii prowadził Kościół przez burzliwe współczesne czasy. 

5.Spotkanie scholii w środę o godz. 16:00 na plebanii. Nowenna do Matki Bożej o 17:30.

6.Trwamy w wielkopostnej zadumie i rozważaniu męki Chrystusa. Nabożeństwo Drogi krzyżowej w piątek ulicami Ostrowitego po Mszy Św. wieczornej o godz. 19:00.

7.Tradycyjnie już podczas Wielkiego Postu zbierane są ofiary na kwiaty i wystrój do naszych kościołów na rok 2024. Ofiary na niniejsze cele zbiorą Radni Parafii przy tej okazji tworząc harmonogram peregrynacji Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który w Ciechocinie rozpocznie się w Niedzielę Miłosierdzia 7 kwietnia zaś w Ostrowitem 18 września.

8.Dziękuję za włączenie się w akcję Caritas „Jałmużna Wielkopostna”, gromadząc ofiary w wielkopostnej skarbonce. Skarbonki przynosimy w wielką sobotę.

9.Trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kolejnych rodzinach zgodnie ze spisem sporządzonym przez Radnych Parafii.

10.Zapraszam na pielgrzymkę do Medjugorie, ostatnie wolne miejsca – „Bałkańskie Sacrum” w terminie: 09.06 – 16.06.2024 r. W programie zwiedzanie i aktywny odpoczynek: Dubrownik – Medjugorie – Mostar – Budva – Kotor – Neum. Cena: 3950 zł. / os. Szczegółowy program na stronie internetowej Parafii.

11.Dzisiaj, w drugą niedzielę miesiąca, taca zbierana podczas Mszy św. będzie przeznaczona na prace remontowe przy naszych kościołach. Bóg zapłać za wszystkie ofiary składane na ten cel.

13.Odszedł do wieczności śp. Ks. Biskup Senior Piotr Krupa l. 87; pogrzeb obył się w sobotę w Pelplinie. Msza św. z modlitwą o łaskę nieba dla księdza Biskupa we wtorek o godz. 18:00. Polecajmy zmarłego miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

14.Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy wielu łask Bożych na każdy dzień nowego tygodnia oraz opieki Maryi. SZCZĘŚĆ BOŻE!

czytaj więcej
03 mar 2024

III Niedziela Wielkiego Postu

1.W trzecią niedzielę Wielkiego Postu Chrystus uświadamia nam, że już najwyższy czas, by dokonać radykalnego uporządkowania naszego życia. Każdy z nas jest prawdziwą świątynią, w której mieszka Pan Bóg i trzeba zatroszczyć się, by była ona dla Niego godnym mieszkaniem.

2.Trwajmy w wielkopostnych dobrych postanowieniach, a szczególnie starajmy się rozważać mękę Pańską podczas wspólnej modlitwy. W piątek, 8 marca zapraszam do wspólnej modlitwy w intencjach kobiet na godz. 19:00 Msza święta po której Droga Krzyżowa ulicami Nowego Ostrowitego. O zapewnienie bezpieczeństwa proszę naszych Strażaków.

3.W poniedziałek adoracja NS z spowiedzią o stałej porze. Na tę adorację zapraszam kandydatów do Sakramentu Bierzmowania. Obecność obowiązkowa.

4.We wtorek Msza św. po za Parafią. Biuro parafialne nieczynne.

5.W środę spotkanie scholii o godzinie 16:00 w plebanii, a po Mszy św. wieczornej spotkanie parafialnego Zespołu Caritas.

6.W czwartek przypada Pierwszy Czwartek miesiąca, od 16:00 Godzina Święta.

7.Tradycyjnie już podczas Wielkiego Postu zbierane są ofiary na kwiaty i wystrój do naszych kościołów na rok 2024. Ofiary na niniejsze cele zbiorą Radni Parafii przy tej okazji tworząc harmonogram peregrynacji Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który w Ciechocinie rozpocznie się w Niedzielę Miłosierdzia 7 kwietnia zaś w Ostrowitem 18 września.

8.Zbiórka do puszek w minioną niedzielę na dzieło pomocy misjonarzom Ad Gentes wyniosła 199 zł. Wszystkim ofiarodawcom składam serdeczne Bóg zapłać.

9.W przyszłą niedzielę przypada druga niedziela miesiąca – taca zbierana podczas Mszy Św. będzie przeznaczona na prace remontowe i cele gospodarcze. Bóg zapłać za wszystkie składane ofiary.

10.Dziękuję za włączenie się w akcję Caritas „Jałmużna Wielkopostna”, gromadząc ofiary w wielkopostnej skarbonce. Skarbonki przynosimy w wielką sobotę.

11.Trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kolejnych rodzinach zgodnie ze spisem sporządzonym przez Radnych Parafii.

12.Zapraszam na pielgrzymkę do Medjugorie, ostatnie wolne miejsca – „Bałkańskie Sacrum” w terminie: 09.06 – 16.06.2024 r. W programie zwiedzanie i aktywny odpoczynek: Dubrownik – Medjugorie – Mostar – Budva – Kotor – Neum. Cena: 3950 zł. / os. Szczegółowy program na stronie internetowej Parafii.

13.Odszedł do wieczności śp. Jan Rolbiecki zam. W Ciechocinie ul Dębowa, lat 71, pogrzeb miał miejsce w środę w Ciechocinie. Polecajmy zmarłego miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

14.Wszystkim życzę dobrego przeżywania Wielkiego Postu. SZCZĘŚĆ BOŻE!

czytaj więcej
25 lut 2024

II Niedziela Wielkiego Postu

1.W drugą niedzielę Wielkiego Postu Kościół ukazuje nam Pana Jezusa, który podczas przemienienia na górze Tabor objawia uczniom swoją chwałę. Bóg Ojciec, wskazując na Jezusa, mówi: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”.

2.Dziś przeżywamy dzień solidarności z misjonarzami, w związku z tym odbywa się ogólnopolska zbiórka ofiar do puszek na rzecz misji. Bóg zapłać!

3.Trwajmy w wielkopostnych dobrych postanowieniach, a szczególnie starajmy się rozważać mękę Pańską podczas wspólnej modlitwy. Droga krzyżowa w piątek w Ciechocinie o 15:30; w Ostrowitem ok 17:30 i w Nowym Ostrowitem o 18:00. Gorzkie żale po każdej Mszy św. Niedzielnej.

4.W poniedziałek cotygodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania z Sakramentu spowiedzi św. Po adoracji spotkanie Rady Parafialnej Ekonomicznej i Duszpasterskiej na Plebanii.

5.Trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kolejnych rodzinach zgodnie ze spisem sporządzonym przez Radnych Parafii. Nowenna do Matki Bożej wyjątkowo w poniedziałek przed mszą świętą.

6.We wtorek zapraszam naszych seniorów na cykliczne spotkanie w Plebanii. W ramach Parafialnego Klubu Seniora, pamiętajmy o okularach i nożyczkach.

7.W środę o 16:00 spotkanie scholii i tych, którzy chcą się włączyć we wspólny śpiew pod kierunkiem Pani Pauliny Stosik. 

8.Od wtorku do czwartku Msza św. wieczorna poza parafią, biuro parafialne nieczynne.

9.W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi św. 15 minut przed każdą Mszą św. W piątek obchodzimy także Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

10.Odwiedziny chorych i starszych osób ze Spowiedzią i Komunią Św. w piątek od godz. 12:00.

11.Tradycyjnie już podczas Wielkiego Postu zbierane są ofiary na kwiaty i wystrój do naszego grobu na rok 2024. Ofiary na niniejszy cel zbiorą jak zawsze Radni Parafii informując również o Peregrynacji obrazu Matki Bożej.

12.Wzorem lat ubiegłych Caritas przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Jałmużna Wielkopostna”. Akcja ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje – najczęściej chodzi o dar materialny, ale też o czas poświęcony bliźniemu, okazane wsparcie duchowe i kochającą obecność. Skarbonki można odebrać w zakrystii lub przy wyjściu z kościoła.

13.Zapraszam na pielgrzymkę do Medjugorie – „Bałkańskie Sacrum” w terminie: 09.06 – 16.06.2024 r. W programie zwiedzanie i aktywny odpoczynek: Dubrownik – Medjugorie – Mostar – Budva – Kotor – Neum. Cena: 3950 zł. / os. Szczegółowy program na stronie internetowej Parafii.

14.W przyszłą niedzielę 3 marca przypada pierwsza rocznica śmierci Ks. Jerzego Likierskiego. Polecajmy zmarłego miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

15.Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękuję za złożone ofiary na dzisiejszą tacę. 

16.Wszystkim Parafianom i Gościom życzę wielu łask Bożych na każdy dzień nowego tygodnia oraz opieki Matki Bożej. Wszystkim życzę dobrego przeżywania Wielkiego Postu. SZCZĘŚĆ BOŻE!

czytaj więcej
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.