Aktualności

17 wrz 2023

XXIV Niedziela zwykła

1.Dzisiejsza niedziela w sposób szczególny w Kościele jest poświęcona środkom społecznego przekazu. Umiejmy roztropnie korzystać z dobrodziejstw mediów, ale pamiętajmy, że one powinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Zadbajmy też o to, aby właściwie i dla swojego ubogacenia korzystało z nich nasze młode pokolenie.

2.Dzisiaj przypada 84. rocznica agresji Rosji Sowieckiej na Polskę. Módlmy się w tym dniu za poległych w obronie naszej ojczyzny.

3.W kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Mimo upływu stuleci jest on nadal czytelnym wzorem życia dla młodego pokolenia. Podczas Eucharystii przez wstawiennictwo św. Stanisława Kostki, będziemy prosili Pana Boga o świętość naszych dzieci i młodzieży, bo od nich zależy przyszłość naszego narodu i Kościoła – zapraszam nie tylko dzieci i młodzież, ale także rodziców, nauczycieli i wychowawców. Na dobre rozpoczął się rok szkolny i katechetyczny. Proszę, aby dla dzieci, młodzieży, ale i rodziców, katechetów i wychowawców był to czas rozpoczęty w imię Boże. Zachęcam też do odważnego rozglądania się, aby poza nauką znaleźć właściwe miejsce dla swojego wzrostu duchowego, dla umacniania swojej przyjaźni z Bogiem. Dziś rozpoczynamy coroczne Triduum ku czci św. Stanisława Kostki, które będzie miało następujący przebieg:

Niedziela, 17 września – Po każdej Mszy świętej obrzęd błogosławieństwa dzieci

Po Mszy świętej o godz. 11:00 spotkanie z rodzicami uczniów klasy 3 SP

Poniedziałek 18 września

17:00 spotkanie rodziców i uczniów klasy 8 SP kandydatów do Sakramentu Bierzmowania

17:30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź święta

18.00 Msza Święta + obrzęd błogosławieństwa i posłania, uroczyste rozpoczęcie przygotowania do sakramentu bierzmowania (uczniowie klas 8 SP) 

Wtorek, 19 września – Msza św. w intencji Parafii z udziałem Rady Parafialnej Duszpasterskiej i Ekonomicznej oraz Parafialny Zespół Caritas. Po Mszy spotkanie w domu św. Jakuba.

4.W czwartek, 21 września, obchodzimy święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Przez jego pośrednictwo będziemy się szczególnie modlić o to, abyśmy jak on, zajęci sobą i własnymi sprawami, dotknięci spojrzeniem Chrystusa, umieli pozostawić wszystko i pójść za Nim. Podczas Eucharystii będziemy dziękować Panu Bogu za dar naszego powołania do wspólnoty Kościoła.

5.Zachęcam do zamawiania intencji mszalnych na nowy rok 2024. Intencje można zamawiać po Mszy Św. w zakrystii kościoła oraz w kancelarii Parafii.

6.Bardzo serdecznie zachęcamy chłopców do zapisywania się do Liturgicznej Służby Ołtarza naszej parafii. Zapisy przyjmuje Ks. Proboszcz po Mszy Św. niedzielnej w zakrystii kościoła do końca września.

7.Nasza Parafia św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem zaprasza na Pielgrzymkę do Ziemi Świętej „Śladami Jezusa Chrystusa” w dniach 23.02-1.03.2024 rok. Szczegóły na naszej stronie Parafialnej.

8.Osoby, które planują zawrzeć małżeństwo sakramentalne w roku przyszłym, proszone są, aby do końca września zgłosiły się do biura parafialnego w godzinach urzędowania w celu omówienia przygotowania do ślubu. Zachęcam narzeczonych, żeby uczestniczyli w jesiennych terminach Weekendów dla narzeczonych oraz Spotkań dla narzeczonych, również jeżeli ślub jest zaplanowany na lato.

Wszystkim solenizantom składam najserdeczniejsze życzenia

Bożego błogosławieństwa i opieki Świętych Patronów.

9.Za wszelkie dowody życzliwości, składane intencje i ofiary, za waszą modlitwę i troskę o wspólnotę parafii składam serdeczne Bóg zapłać!

czytaj więcej
10 wrz 2023

Poświęcenie tornistrów i błogosławieństwo dzieci

W niedzielę, 10 września 2023 r. podczas Mszy Świętych Ksiądz Proboszcz, pobłogosławił plecaki i przybory szkolne uczniom z naszej Parafii. Wszystkie dzieci też otrzymały indywidualne błogosławieństwo.

Wszystkim rozpoczynającym nowy rok szkolny życzymy, aby pilnie uczyli się zdobywając jak najwięcej wiedzy, mieli wielu kolegów i koleżanek, pokochali swoją szkołę, poznawali życie i działalność Pana Jezusa i pogłębiali swoją wiarę. 

czytaj więcej
10 wrz 2023

XXIII Niedziela Zwykła

1.Dzisiaj rozpoczyna się w Kościele w Polsce XIII Tydzień Wychowania. Tegoroczny Tydzień Wychowania przeżywamy w kontekście czasowym dwóch ważnych wydarzeń. Pierwszym z nich jest trwający w Kościele powszechnym Synod o synodalności. Stąd hasłem, jakie w tym roku przyświeca naszej modlitwie i refleksji związanej ze sferą wychowania są słowa: „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”. Drugą okolicznością, której nie możemy pominąć, jest beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmioro dzieci: 8-letnia Stanisława, 6-letnia Barbara, 5-letni Władysław, 4-letni Franciszek, 3-letni Antoni, półtoraroczna Maria i dziecko, które znajdowało się pod sercem Wiktorii, gdy została zastrzelona wraz z rodziną przez Niemców, za to, że pomagali Żydom. Bogu niech będą dzięki za takie rodziny i takich Polaków!

2.Dzisiaj, w niedzielę 10 września jako drugą niedzielę miesiąca, taca zbierana podczas Mszy Św. będzie przeznaczona na prace remontowe przy naszym kościele. Bóg zapłać za ofiary na ten cel.

3.Proszę o zgłaszanie dzieci za pomocą naszej strony internetowej do Pierwszej Komunii. W zakładce Sakramenty/Eucharystia znajduje się stosowny formularz. Dotychczas zgłosiło się 9cioro dzieci. W przyszłą Niedzielę po Mszy św. o godz. 11:00 spotkanie dla rodziców na którym przedstawię program przygotowania dzieci.

4.Zachęcam do zamawiania intencji mszalnych na nowy rok 2024. Intencje można zamawiać po Mszy Św. w zakrystii kościoła oraz w kancelarii Parafii.

5.Bardzo serdecznie zachęcamy chłopców do zapisywania się do Liturgicznej Służby Ołtarza naszej parafii. Zapisy przyjmuje Ks. Proboszcz po Mszy Św. niedzielnej w zakrystii kościoła do końca września.

6.W poniedziałek zapraszam na co tygodniową Adorację Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi. W godz. 18:30 – 19:15.

7.W środę dzień Fatimski. Uroczysta Msza św. o godzinie 19:00. Na Mszę św. i Nabożeństwo zapraszam szczególnie Róże Różańcowe całej naszej Parafii; Młodzież, która już otrzymała Sakrament Bierzmowania oraz tych, którzy się do niego przygotowują. Trwając w tygodniu Wychowania zapraszam czcieli Matki Bożej z całej Parafii, abyśmy oddali się w jej opiekę. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy.

8.W nadchodzący czwartek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim nadeszło zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy też, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas każdej Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża.

9.W piątek, 15 września, przypada jeszcze jedno maryjne wspomnienie liturgiczne – Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Matka Boża od chwili poczęcia aż po krzyż na Kalwarii jest dla nas wzorem trwania przy Chrystusie, naszym Zbawicielu, nawet poprzez tak bolesne tajemnice. Uczmy się od Niej wiary, nawet wtedy gdy dotyka nas potęga zła.

10.Wyjątkowo nie w środę, a w sobotę 16 września na 14:00 zapraszam naszych Seniorów z całej Parafii na „Pożegnanie Lata” i wspólne spotkanie w domu św. Jakuba.

11.W przyszłą niedzielę, 17 września, w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku, w modlitwach pamiętajmy o wszystkich poległych w obronie naszej Ojczyzny na Wschodzie. Będzie to również Dzień Środków Społecznego Przekazu.

12.Nasza Parafia św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem zaprasza na Pielgrzymkę do Ziemi Świętej „Śladami Jezusa Chrystusa” w dniach 23.02-1.03.2024 rok. Szczegóły na naszej stronie Parafialnej.

13.Osoby, które planują zawrzeć małżeństwo sakramentalne w roku przyszłym, proszone są, aby do końca września zgłosiły się do biura parafialnego w godzinach urzędowania w celu omówienia przygotowania do ślubu. Zachęcam narzeczonych, żeby uczestniczyli w jesiennych terminach Weekendów dla narzeczonych oraz Spotkań dla narzeczonych, również jeżeli ślub jest zaplanowany na lato.

Wszystkim solenizantom składam najserdeczniejsze życzenia

Bożego błogosławieństwa i opieki Świętych Patronów.

14.Za wszelkie dowody życzliwości, składane intencje i ofiary, za waszą modlitwę i troskę o wspólnotę parafii składam serdeczne Bóg zapłać!

czytaj więcej
04 wrz 2023

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

Cezarea - Karmel - Nazaret - Kana Galilejska - Jezioro Galilejskie - Góra Tabor - Betania - Jerycho - Morze Martwe - Betlejem - Ain Karem - Jerozolima

Termin: 23.02.2024 – 01.03.2024    

          Ramowy program pielgrzymki

DZIEŃ 1 23.02     Wylot do Tel -Aviv

Zbiórka na Lotnisku w Rębiechowie  ok. godz. 18.30  – odprawa bagażowo/biletowa.  Wylot  do Tel Avivu  z międzylądowaniem w Warszawie.  

DZIEŃ 2 24.02 

Planowany przylot do Tel – Avivu (godz. 03.50 ) - odprawa bagażowa. Przejazd do Betlejem. Spotkanie z przewodnikiem, rozpoczęcie zwiedzania, nawiedzenie Bazyliki Narodzenia Pańskiego, Groty Mlecznej, przejazd na Pole Pasterzy. Powrót do hotelu- obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 3 25.02 HAJFA- CEZAREA- KARMEL- NAZARET- KANA GALILEJSKA

Śniadanie. Przejazd w kierunku Hajfy. Zwiedzanie Parku Archeologicznego w Cezarei Nadmorskiej. Nawiedzenie Klasztoru Stella Maris na Górze Karmel. Panorama ogrodów Bahaiskich. Następnie przejazd do Nazaretu- nawiedzenie Bazyliki Zwiastowania Pańskiego, wizyta w Kanie Galilejskiej (odnowienie przyrzeczeń sakramentu małżeństwa). Przejazd do hotelu w Nazarecie lub Tyberiadzie - zakwaterowanie. Obiadokolacja i nocleg 

DZIEŃ 4  26.02 GÓRA BŁOGOSŁAWIEŃSTW – KAFARNAUM – JEZIORO GALILEJSKIE - GÓRA TABOR 

Śniadanie - wykwaterowanie z hotelu. Rejs łodzią  po Jeziorze Galilejskim. Przejazd na Górę Błogosławieństw – zwiedzanie sanktuarium  8 błogosławieństw, następnie przejazd do Tabghy, gdzie zwiedzimy kościół Prymatu św. Piotra i kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb.  Przejazd do Kafarnaum -  ważne to miejsce - miasto Jezusa, gdzie po opuszczeniu Nazaretu Jezus osiadł właśnie tutaj (w Kafarnaum ), tu też nauczał najczęściej, zdziałał najwięcej cudów. Następnie przejazd w kierunku Góry Tabor – wjazd na Góręgdzie zapoznamy się z historią Bazyliki Przemienienia Pańskiego. Przejazd  do Betlejem - zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Nocleg

DZIEŃ 5 27.02 BETANIA – JERYCHO  – MORZE  MARTWE 

Śniadanie. Przejazd do Betanii (grób Łazarza, dom Marii  Marty i Łazarza), Jerycho (góra Kuszenia – panorama, Drzewo Sykomory). Przejazd nad Jordan- odnowienie sakramentu Chrztu Świętego, Morze Martwe ( kąpiel w morzu). Powrót do hotelu, obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 6  28.02  AIN KAREM - JEROZOLIMA  

Śniadanie. Przejazd do –Ain Karem (miejsce narodzin Jana Chrzciciela i nawiedzenia Elżbiety). Przejazd do  Jerozolimy, zwiedzanie - Góra Oliwna;  Kościół Pater Noster,  Kaplica Dominus Flevit (Chrystus zapłakał), Ogród Oliwny (Getsemani), Góra Syjon (Wieczernik, Bazylika Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny),  

Kościół św. Piotra ,,In Galilicantu”. Powrót do hotelu- obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 7  29.02 JEROZOLIMA 

Śniadanie. Zwiedzanie Jerozolimy:  Stare Miasto, Ściana Płaczu , Kościół św. Anny, Sadzawka Betesda,  przejście Via Dolorosa (Droga Krzyżowa), Bazylika Grobu Bożego i Zmartwychwstania Pańskiego. Przejazd pod Kneset , Menora (z zewnątrz). Kolacja pożegnalna w jednej z restauracji w Betlejem – m.in. rozdanie Certyfikatów Pielgrzyma. Powrót do hotelu - nocleg

DZIEŃ 8  01.03 WYLOT DO KRAJU.

Godz. 1.00 wykwaterowanie z hotelu. Przejazd na lotnisko, odprawa bagażowa/biletowa. Wylot do Polski 5:20. Planowany przylot do Gdańska 11:20. Zakończenie pielgrzymki

CENA ZAWIERA: 

▪ przelot samolotem: Gdańsk - Warszawa – Tel Aviv – Warszawa - Gdańsk

▪ noclegi wg programu, hotele 4* w Betlejem oraz 1 nocleg w hotelu 3* w Galilei 

▪ wyżywienie HB (śniadania i obiadokolacje) – zgodnie z programem ( do obiadokolacji podawana jest woda, pozostałe napoje są dodatkowo płatne )  

▪ transport autokarem: transfer z lotniska w Tel Avivie i na lotnisko + przejazd na trasie zwiedzania wg. programu 

▪ usługę polskojęzycznego przewodnika 

▪ jedna butelka 0,5 l wody na osobę (dziennie)  

▪ opłaty za bilety wstępów do zwiedzanych obiektów 

▪ kolację regionalną w restauracji poza hotelem

▪ rezerwację  Mszy Św.           

▪ system słuchawkowy guidetour,                

▪ certyfikaty, 

▪ opłatę za bagaż: rejestrowany / os. 1 szt. do 20 kg do 158 cm., bagaż podręczny / os. 1 szt. do 8 kg do 118 cm.,                    

▪ ubezpieczenie: NNW; KL + Assistance; bagaż  

Cena nie zawiera:

▪ transferu na/z lotniska w Polsce

▪ opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł  

▪ opłaty na Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 zł 

▪ dopłaty do pokoju jednoosobowego 350 USD  

▪ opłaty za przewodnika, napiwków oraz opłat związanych z realizacją programu 110 USD – opłata obowiązkowa.

▪ dodatkowych ubezpieczeń: od kosztów rezygnacji i chorób przewlekłych

Organizator zastrzega sobie możliwość do zmiany poszczególnych punktów program w zależności od potrzeb wynikających w trakcie realizacji programu. Zmiany dotyczą także siatki połączeń samolotowych lub warunków pogodowych.

Zmiany wprowadza przewodnik lokalny lub biuro podróży.

Przy zapisie u ks. Proboszcza należy podać następujące dane: Nazwisko i Imię, Adres zamieszkania, data urodzenia, nr telefonu kontaktowy. Zapisy trwają do końca września. Pozostałe informacje dla zainteresowanych u ks. Proboszcza nr tel. 504861030.

czytaj więcej
03 wrz 2023

XXII Niedziela Zwykła

1.W dzisiejszą niedzielę odbywa się Szarża pod Krojantami o 12:15 – Polowa Msza Święta przy pomniku 18 Pułku Ułanów Pomorskich następnie defilada na pole szarży.

2.W poniedziałek o 8:00 Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Prosić będziemy dobrego Boga o błogosławieństwo i światło Ducha Św. dla uczniów, nauczycieli, katechetów i pracowników administracji szkolnej. 

3.We wtorek Msza św. po za parafią.

4.W środę w Ciechocinie o 11:00 pogrzeb śp.  Benedykta Miesikowskiego, który odszedł do wieczności. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

5.W pierwszy czwartek zapraszam na Godzinę Świętą od 17:00 i modlitwy o dobre i święte powołania kapłańskie i zakonne.

6.W piątek, 8 września święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W naszej tradycji to święto jest nazywane świętem Matki Bożej Siewnej, bo tego właśnie dnia prosimy o błogosławieństwo Boże dla przyszłych plonów, żeby nasza ziemia przyniosła chleb.

7.Bóg zapłać za ofiary składane na dzisiejszą tacę. Za tydzień, w drugą niedzielę miesiąca, taca zbierana podczas Mszy św. będzie przeznaczona na prace remontowe przy kościele. Bóg zapłać za ofiary na ten cel. Podczas Mszy Świętych odbędzie się poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych.

8.Informacja dla Rodziców dzieci, które w tym roku przygotować się będą do Pierwszej Komunii Świętej. Na stronie internetowej naszej Parafii w zakładce Sakramenty/Eucharystia należy zgłosić dziecko do końca września. Jednocześnie informuję, iż Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej odbędzie się 12 maja 2024 roku o godz. 11:30 w kościele parafialnym.

Wszystkim solenizantom składam najserdeczniejsze życzenia

Bożego błogosławieństwa i opieki Świętych Patronów.

8.Za wszelkie dowody życzliwości, składane intencje i ofiary, za waszą modlitwę i troskę o wspólnotę parafii składam serdeczne Bóg zapłać!

czytaj więcej
27 sie 2023

XXI Niedziela Zwykła

1.Wakacje, urlopy dobiegają końca. Na progu nowego roku szkolnego Proszę o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonują się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która stanowi osobiste spotkanie z Panem na łamaniu chleba.

2.Zapraszam dzieci i młodzież, rodziców, nauczycieli i wychowawców na Mszę Świętą w naszym kościele w dniu 4 września o godz. 8:00, podczas której będziemy prosić o Boże błogosławieństwo na czas zdobywania wiedzy i kształtowania charakterów, na czas umacniania wiary, budowania naszej przyjaźni z Panem Bogiem i z bliźnimi.

3.Przy tej okazji przypominam rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców. Podczas sakramentalnego ślubowania małżonkowie zobowiązywali się do katolickiego wychowania potomstwa. W najbliższych dniach będziemy modlić się o to, aby wszyscy rodzice temu podołali.

4.W nadchodzącym tygodniu obchodzimy rocznicę porozumień sierpniowych (31 sierpnia 1980) oraz wybuchu II wojny światowej – dzień modlitw w intencji ofiar II wojny światowej (1 września 1939).

5.We wtorek, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo św. Jana Chrzciciela. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego świętego po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 VI). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę.

6.W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Zachęcam do chwili adoracji Najświętszego Sakramentu i do skorzystania z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny oraz modlitwy o dobrą pogodę dla pracujących na roli, aby mogli kontynuować zbiory plonów. Chorych i seniorów naszej wspólnoty parafialnej z sakramentami świętymi odwiedzę 1 września od godz. 13:00.

7.W sobotę w Ciechocinie, a w niedzielę w Ostrowitem podziękujemy Panu Bogu za plony w Mszach św. tzw. Dożynkowych, niech dobry Bóg umacnia wszystkich nas związanych z rolnictwem i korzystających z ciężkiej pracy rolników, sadowników, pszczelarzy i ogrodników.

Wszystkim solenizantom składam najserdeczniejsze życzenia

Bożego błogosławieństwa i opieki Świętych Patronów.

8.Za wszelkie dowody życzliwości, składane intencje i ofiary, za waszą modlitwę i troskę o wspólnotę parafii składam serdeczne Bóg zapłać! Wszystkim Parafianom i gościom wypoczywającym na terenie naszej parafii życzę błogosławionej Niedzieli oraz owocnego tygodnia. Szczęść Boże!

czytaj więcej
24 sie 2023

O Kosznajderii – podsumowanie Pikniku

20 sierpnia na antenie TVP Gdańsk w katolickim magazynie "DROGA" znalazło się podsumowanie naszego Pierwszego Rodzinno-Patriotycznego Pikniku Kosznajderskiego, który odbywał się w uroczystość Matki Bożej Zielnej. Warto obejrzeć ten program: Otwórz link od 7:40.

czytaj więcej
20 sie 2023

XX Niedziela Zwykła

1.W sierpniu tak często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W ubiegłym tygodniu celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. We wtorek, 22 sierpnia, będziemy się radowali Maryją - Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz Naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uro-czyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku.

2.Kończą się już pomału wakacje. Cieszmy się z ostatnich wolnych dni, ze sprzyjającej pogody. Wykorzystajmy je, aby nabrać sił do codziennych obowiązków w nowym roku szkolnym i katechetycznym. Już dziś podziękujemy dobremu Bogu za piękne, szczęśliwe wakacje i poprosimy o potrzebne łaski i dary w nowym roku pracy.

3.W odpowiedzi na apel księdza biskupa o wparcie finansowe mieszkańców Słowenii, którzy w ostatnich dniach ucierpieli na wskutek katastrofy powodzi. Dziś zbiórka ofiar  do  puszek na ten cel. Serdeczne Bóg zapłać za wsparcie ofiarą poszkodowanych powodzią Słoweńców.

4.W środę, 23 sierpnia, przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.Również w naszym narodzie nie brakuje osób, które były prześladowane za swoje poglądy, a nawet oddały swoje życie za prawdę. Najlepszym współczesnym przykładem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Aby ofiara ich cierpienia zrodziła zbawienne dla naszej Ojczyzny owoce, będziemy prosili Chrystusa Króla oraz Jego Matkę, którą w środy wzywamy jako Nieustająca Pomoc, podczas Mszy Świętej o godz. 18.00 i podczas nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 

5.W czwartek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto św. Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł on Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Przez jego wstawiennictwo prośmy o wzrost i umocnienie Chrystusowego Kościoła na terenach misyjnych.

6.W sobotę, 26 sierpnia, nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. W wielu naszych kościołach trwa specjalna nowenna przed tą uroczystością. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał św. Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”.

7.Dziś udaję się na rekolekcje do Białogóry, zatem biuro parafialne będzie nieczynne w tym tygodniu. Zastępować mnie będzie ks. Paweł Piesik za wyjątkiem środy na którą jeszcze nie znalazłem zastępstwa. Proszę o modlitwę w intencji młodzieży wśród, której będę posługiwał w tym czasie. 

8.Adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi św. w środę po Mszy

Wszystkim solenizantom składam najserdeczniejsze życzenia

Bożego błogosławieństwa i opieki Świętych Patronów.

9.Za wszelkie dowody życzliwości, składane intencje i ofiary, za waszą modlitwę i troskę o wspólnotę parafii składam serdeczne Bóg zapłać! Wszystkim Parafianom i gościom wypoczywającym na terenie naszej parafii życzę błogosławionej Niedzieli oraz owocnego tygodnia. Szczęść Boże!

czytaj więcej
13 sie 2023

XIX Niedziela Zwykła

1.Dzisiaj druga niedziela miesiąca sierpnia – składka na tacę i w kopertach na Fundusz remontowo – gospodarczy naszej parafii. Bóg zapłać za każdy dar!

2.Dzisiaj o godz. 15:00 w domu św. Jakuba spotkanie na które zapraszam w miarę możliwości całą Radę Parafialną, Sołtysów i Rady Sołeckie, Stowarzyszenie św. Jakuba, PZ Caritas oraz naszych Strażaków.

3.Czcicieli Matki Bożej zapraszam dzisiaj na kolejne nabożeństwo fatimskie, które rozpoczniemy o 19:30 w kościele parafialnym. Na nabożeństwo przynosimy lampiony.

4.Wyrażam ogromną wdzięczność ks. Pawłowi Piesikowi, który zastępował mnie w ostatnim czasie, a wszystkim Parafianom dziękuję za dar modlitwy.

5.W poniedziałek przypada 83 rocznica męczeńskiej śmierci w bunkrze głodowym w obozie w Oświęcimiu Świętego Ojca Maksymiliana Maria Kolbe. W naszym kościele Msza tylko o 16:00, co tygodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu zostaje przeniesiona na czwartek.

6.W poniedziałek na godz. 14:00 zapraszam na spotkanie Parafialnego Klubu Seniora.

7.We wtorek, 15 sierpnia będziemy obchodzić Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione podczas Mszy Św. Porządek Mszy św. 8:00 Nowe Ostrowite; 9:30 Ciechocin i 14:00 Ostrowite.

8.Zapraszam na Pierwszy Patriotyczno-Rodzinny Piknik Kosznajderski. Wydarzenie rozpoczyna uroczysta Msza św. o godz. 14:00 w asyście honorowej Wojska Polskiego i z udziałem Orkiestry Dętej. Po Mszy św. przemarsz uczestników na stadion wiejski gdzie odbędzie się festyn o charakterze patriotyczno-rodzinnym. Wiele atrakcji dla dzieci i całych rodzin, występy artystyczne, konkursy z nagrodami, Loteriada, dobra muzyka i pyszne jedzenie.

9.W czwartek wspomnienie św. Jacka, prezbitera po mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi św.

Wszystkim solenizantom składam najserdeczniejsze życzenia

Bożego błogosławieństwa i opieki Świętych Patronów.

10.Za wszelkie dowody życzliwości, składane intencje i ofiary, za waszą modlitwę i troskę o wspólnotę parafii składam serdeczne Bóg zapłać! Wszystkim Parafianom i gościom wypoczywającym na terenie naszej parafii życzę błogosławionej Niedzieli oraz owocnego tygodnia. Szczęść Boże!

czytaj więcej
06 sie 2023

XVIII Niedziela Zwykła

1.Dzisiejszą XVIII niedzielę zwykłą przeżywamy w tym roku jako święto przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

2.Jutro w poniedziałek zapraszam na co tygodniową Adorację NS z możliwością skorzystania z sakramentu pojednania. Nasz dekanat tego dnia rozpoczyna dni modlitw o powołania kapłańskie.

3.We wtorek, patronuje nam św. Dominik (ok. 1170-1221), prezbiter, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego – dominikanów, który do dziś szerzy Ewangelię poprzez głoszenie słowa i świadectwo życia; od godz. 13:00 odwiedzę starszych i chorych Parafian.

4.W środę, 9 sierpnia, przypada święto świętej Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein (1891-1942). Zginęła w Oświęcimiu 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją Ojciec Święty Jan Paweł II w 1998 roku, a w rok później ogłosił współpatronką Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.

5.W czwartek, 10 sierpnia, w kalendarzu liturgicznym przypada uroczystość świętego Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika (+258), głównego patrona naszej diecezji pelplińskiej. Dla naszej Parafii to dzień modlitw o powołania, zapraszam na 17:00 na Adorację NS z modlitwą o powołania w czasie której odmówimy różaniec w tej intencji.

6.W piątek, 11 sierpnia patronuje nam św. Klara (1194-1253), dziewica; idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia klaryskami.

Wszystkim solenizantom składam najserdeczniejsze życzenia

Bożego błogosławieństwa i opieki Świętych Patronów.

7.Kolekta przyszłej niedzieli to kolekta gospodarcza, za ofiarność już dziś składam serdeczne Bóg zapłać.

8.Za wszelkie dowody życzliwości, składane intencje i ofiary, za waszą modlitwę i troskę o wspólnotę parafii składam serdeczne Bóg zapłać! Wszystkim Parafianom i gościom wypoczywającym na terenie naszej parafii życzę błogosławionej Niedzieli oraz owocnego tygodnia. Szczęść Boże!

KATECHEZAEUCHARYSTYCZNA

#46 Rozesłanie

Po czym można poznać, że Mszę świętą przeżyliśmy dobrze? Najczęściej przez „dobrą” i „owocną” Mszę rozumiemy taką, na której posłuchaliśmy dobrego kazania, z którego mogliśmy coś wynieść dla siebie, bądź też mieliśmy doświadczenie bliskości Jezusa, albo poruszyło nas coś innego np. muzyka lub dekoracja kościoła. Owszem, wszystko to jest ważne, lecz najważniejszym kryterium tego, czy Msza była dla nas owocna jest to, jak wygląda nasze życie po wyjściu z kościoła.

Dobrze przeżyta Msza święta to nie taka, na której czuliśmy się dobrze, tylko taka dzięki której innym jest dobrze z nami. Owocna Msza święta to nie taka, w której skupiamy się na tym, jak bardzo odczuwamy bliskość Jezusa, tylko taka, dzięki której to doświadczenie chcemy zanieść innym. Dlatego, gdy kończy się Eucharystia, otrzymujemy błogosławieństwo i posłanie, by iść i z pokojem przeżywać wszelkie sytuacje, które nas spotkają, a także, by ten pokój zanieść innym. Taka jest właśnie wymowa rozesłania: „Idźcie w pokoju Chrystusa”. Nie jest to komunikat w stylu: „To już koniec, możecie sobie iść”, tylko jest to uroczyste rozesłanie nas na misję. Tak jak Jezus rozsyłał swoich uczniów po dwóch, tak my jesteśmy posłani, abyśmy sami mieli moc do życia Ewangelią, a także swoim świadectwem głosili Ją tam, gdzie Bóg nas postawi.

Nie mamy się czego bać, ponieważ jeśli wychodząc z kościoła jesteśmy dzięki Komunii w stanie łaski uświęcającej, to znaczy, że mamy w sobie obecność żywego Boga. Zostaliśmy obdarzeni przez Ducha Świętego „Mocą z Wysoka” i jesteśmy prowadzeni przez Bożą Opatrzność. „Jeśli Bóg z nami – któż przeciwko nam” powie święty Paweł. Zgodnie z tym, co Jezus obiecał, wystarczy nam Jego łaski, bo moc w słabości się doskonali (por. Rz 8, 31, 2 Kor 12, 9).

Rozesłanie jest zatem skierowaniem nas do świata, z jednoczesnym przypomnieniem izapewnieniem, że otrzymaliśmy w Eucharystii absolutnie wszystko, co jest nam potrzebne aż do kolejnego spotkania z Bogiem na Mszy świętej. Nie możemy teraz tych skarbów zostawić tylko dla siebie, bo świat czeka na Dobrą Nowinę. Nie skupiamy się na swojej niemocy, grzechu i słabości, tylko na sile pochodzącej z obecności Boga pośród nas i w nas. Jest to siła tak wielka, że papież Benedykt XVI porównuje ją do „nuklearnego rozszczepienia”, które swoim zasięgiem obejmuje cały świat. Komentując tę papieską myśl, jeden z teologów liturgii idzie jeszcze krok dalej i pisze: „Promieniowanie tych sakramentalnych wybuchów nie powinno ograniczać się do ścian prezbiterium. Budynek kościoła jest tak zaprojektowany, żeby od prezbiterium przez nawę i poza nawę biegła linia prosta; i ta liniowa konstrukcja kieruje siłę liturgicznego wybuchu na ulicę”.

Oznacza to, że choć nie widzimy tego wprost i często nie czujemy naszymi emocjami, co się dzieje podczas Mszy świętej, to jednak spotkanie z Bogiem zmienia nasze serce i uczy nas kochać innych do tego stopnia, że czujemy się odpowiedzialni za zbawienie naszych braci i sióstr. Jeśli naprawdę na kimś nam zależy, będziemy kreatywni w dotarciu do takiej osoby.

Ewangelizacja to nie tylko samo głoszenie Ewangelii. Można głosić Ewangelię na różne sposoby. Możesz być po prostu sobą w rodzinie i w pracy, robić swoje, czyli być dobrym człowiekiem i pracownikiem, kochać, przebaczać, być uprzejmym, a dzięki temu dawać świadectwo. Możesz też „upatrzeć” sobie jakąś osobę na której ci zależy i systematycznie modlić się za nią, ofiarowywać za nią swoje cierpienia i trudności, aby ta osoba spotkała na swojej drodze kogoś, kto zaprowadzi ją do Boga. Możesz również sam wejść do jakiejś wspólnoty formacyjnej, tam duchowo wzrastać i uczyć się jak dzielić się Ewangelią z innymi. Sposobów na wypełnienie polecenia „Idźcie i głoście” jest tyle, ile tylko będziemy mieli pomysłów i chęci pochodzących od Ducha Świętego.

Czego się boisz w świadczeniu o Jezusie? Co jest dla ciebie przeszkodą nie do pokonania? Poczucie własnej grzeszności? Brak kompetencji? Mylne wrażenie, że jeśli kogoś napomnisz to przesadzasz lub że stracisz tę osobę? To są diabelskie pokusy, abyśmy zamknęli się z Ewangelią w swoich czterech ścianach i z lęku przed stratą Jej nie głosili. Przyjmij dziś Ducha Świętego i całą moc Ewangelii, którą otrzymasz w Eucharystii i w końcowym błogosławieństwie. Jesteś posłany przez samego Boga, który stoi za tobą i któremu tak bardzo zależy na swoich dzieciach. Bez Jego wiedzy i zgody włos ci z głowy nie spadnie. Ty tylko daj Mu swoje ręce i serce gotowe, aby mógł przez ciebie działać, a zdziwisz się jak szybko odkryjesz wtedy żywego Boga.

czytaj więcej
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.