Aktualności

Przygotowania na Boże Ciało

Boże Ciało. Jak udekorować okna? Wersja najprostsza to naklejenie na okna emblematów eucharystycznych. Wersja bogatsza to dodanie wstążek białych, żółtych i niebieskich. Można też wystawić obraz, postawić kwiaty. Dzisiejsze spotkanie naszego Parafialnego  Klubu Seniora upłynęło właśnie na przygotowaniu eucharystycznych symboli do wystroju okien. Nasze seniorki skoncentrowały się na kielichach, hostiach a także na gołębiach pokoju z racji trwającej wojny tuż obok naszej granicy. Dziękujemy za piękną, twórczą pracę a Parafian zachęcamy do przygotowania okien na tę uroczystość. Przygotowując wystrój okienny, można dodatkowo skorzystać z białych zasłon. Przede wszystkim ważne, by umieścić w nim motyw eucharystyczny dający jasno do zrozumienia, że witamy i przyjmujemy Chrystusa, który przechodzi obok naszego domu.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to nazwa święta znanego również jako Boże Ciało. Zostało ustanowione świętem kościelnym w 1317 roku. W Polsce obchodzi się je od 1320 roku, co ustanowił biskup Nankier.

Obchodom tego święta towarzyszy procesja na ulicach zlokalizowanych w pobliżu kościołów. Procesja taka podąża śladem czterech ołtarzy, przy których odczytywane są konkretne fragmenty Ewangelii. Dzięki temu obrzędowi wierni dają wyraz temu, że chcą, by Bóg ich prowadził.

Boże Ciało to ruchome święto, które wraz z następującymi po nim ośmioma dniami ma przybliżyć wyznawcom kościoła katolickiego różne sposoby, w jakich Chrystus obecny jest w Eucharystii. Ołtarze w czasie procesji nawiązują do różnych Ewangelii. Po dotarciu do pierwszego ołtarza odczytywana jest Ewangelia wg św. Mateusza o ostatniej wieczerzy. Nawiązuje się w ten sposób do ustanowienia przez Jezusa Eucharystii.

Drugi ołtarz odnosi się do Ewangelii wg św. Marka na temat rozmnożenia chleba. Eucharystia przedstawiana tu jest jako pokarm, dzięki któremu możemy wzrastać duchowo w bliskiej obecności Boga. Przy trzecim ołtarzu odczytywany jest fragment Ewangelii wg św. Łukasza o zaproszeniu na ucztę. Tu Eucharystia pokazywana jest jako obietnica nieśmiertelności. Ostatni ołtarz to fragment Ewangelii św. Jana na temat sakramentu zjednoczenia.

W Boże Ciało najpiękniej prezentują się ołtarze budowane pod gołym niebem, które coraz rzadziej można spotkać w większych miastach, a na wsiach najczęściej. Zielone drzewka i kolorowe kwiaty mogą wtedy zdobić całe ulice, a nie tylko ołtarze. Częstym elementem są też zdobione dywany, obrusy, białe baldachimy, które stanowią tło dla złotych krzyży, portretów świętych, posążków. Ołtarze bogato zdobione są bukietami kwiatów, które mogą stanąć na ołtarzu zarówno w wazonach, jak i w formie wiszących stroików. Częstym elementem są też figurki białych gołębi oraz okazałe świece. Zdecydowanie największe wrażenie robi jednak zieleń, drzewka czy wyściełane przed ołtarzem gałązki sosnowe. Wszystko to pięknie komponuje się z porą roku, w czasie której świętuje się Boże Ciało. 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.