XIII Niedziela Zwykła
1.W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Pana Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia.
2.Dzisiaj spływ kajakowy. Dziękuję wszystkim, którzy się zapisali jest nas prawie 50 osób. Mam nadzieję że pogoda nam będzie sprzyjać. Zbiórka przy kościele o 13:15. Skąd własnym transportem udamy się do Rytla szczegóły podam zainteresowanym na zbiórce.
3.W lipcu wracamy do zwykłych nabożeństw w naszym kościele; w poniedziałek Adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi świętej 18:30-19:15; w środę Nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i modlitwy do św. Józefa o 17:30.
4.W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne Pierwszy Czwartek i Pierwszy Piątek miesiąca:
w Pierwszy Czwartek – GODZINA ŚWIĘTA i modlitwy o powołania od godz. 17:00.
w Pierwszy Piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Jeszcze przed wakacyjnym wyjazdem warto skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi świętej 15 minut przed każdą Mszą św.
5.Wizyta chorych w parafii z racji pierwszego piątku w piątek od godz. 13:00.
6.W liturgii wspominamy:
jutro – przypada święto św. Tomasza, apostoła, dzień imienin Proboszcza polecam się Waszej modlitewnej pamięci.
w czwartek – bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy.
w sobotę – św. Jana z Dukli, prezbitera.
7.Kolekta w przyszłą drugą niedzielę miesiąca przeznaczona jest tacą gospodarczą na ogromne potrzeby naszej Parafii. W poniedziałek 3 lipca rozpoczniemy krótki remont naszego kościoła w Ciechocinie. Zostanie przeprowadzona:
-Naprawa zniszczonych tynków zewnętrznych w wytypowanych kwaterach wraz z malowaniem (scalenie kolorystyczne)
-Konserwacja drewnianych elementów drewnianej konstrukcji szachulcowej wraz ze scaleniem kolorystycznym,
-Regulacja kąta odchylenia ściany prezbiterium poprzez regulację długości opaski stalowej zamontowanej wokół absydy.
Koszt samych materiałów to 6 tysięcy złotych. Już dziś dziękuję za ofiarność na ten cel jak i wpłaty na konto Parafialne z dopiskiem „na św. Marcina”.
8.W sobotę 8 lipca w Ciechocinie uroczystości 685 lecia wsi Ciechocin. Świętowanie rozpoczniemy Mszą św. o godz. 14:00 w kościele św. Marcina z oprawą muzyczną zespołu Kaszebe z Chojnic. Kolektą przeznaczona na prace konserwatorskie kościoła. Po Mszy św. odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej ks. Kazimierzowi Matyi. Następnie na placu przy wiejskiej świetlicy i dalsza część świętowania również z Ciechocińskimi Praczkami obchodzącymi 10-lecie istnienia.
9.Na nowy tydzień pracy, codziennych zajęć, dzieciom, młodzieży na czas wakacji, wszystkim przebywającym na urlopach życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Bożej.
KATECHEZA EUCHARYSTYCZNA
#41 Komunia przywraca utracone siły duchowe i fizyczne
Z pewnością zdążyłeś się już przekonać w ciągu kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat swojego życia, że nie jest ono łatwe. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania, problemy, choroby i cierpienia, które z czasem pozbawiają nas siły, nie tylko fizycznej, ale co nieraz jest o wiele trudniejsze, siły duchowej. Pojawia się więc pytanie, gdzie szukać lekarstwa na naszą słabość i zmęczenie? Gdzie znaleźć źródło miłości, z którego można stale czerpać, by czując się kochanym, bezinteresownie kochać ludzi, których Bóg stawia na mojej drodze?
Tej mocy może nam udzielić tylko Chrystus. On tak bardzo nas ukochał, że nie tylko umarł za nas na krzyżu, ale w tym największym akcie miłości — w ofierze krzyża — pozostał z nami na zawsze, by nas umacniać i by nas krzepić na twardą drogę życia, dając siebie w Eucharystii jako pokarm, jako chleb. W Ewangelii według św. Mateusza czytamy pocieszające słowa Jezusa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28). W ten sposób Jezus zaprasza każdego człowieka, by zjednoczył się z Nim, aby właśnie w tym zjednoczeniu odnaleźć ulgę i odpoczynek. W Komunii świętej Chrystus daje nam wszystko, co ma najcenniejszego – siebie i swoją Miłość. Karmi nas swoim Ciałem, żebyśmy nie ustali na tej trudnej drodze.
W historii Kościoła odnajdziemy wiele świadectw i relacji ludzi, którzy w ekstremalnie trudnych warunkach, np. w czasie wojny, podczas pobytu w obozach koncentracyjnych lub łagrach, siłę do życia czerpali tylko z Eucharystii. Walter Ciszek, amerykański jezuita polskiego pochodzenia, który wiele lat spędził w niewoli na Syberii, w swoich wspomnieniach opisał współwięźniów, którzy znając wartość tego duchowego pokarmu, potrafili cały dzień nie jeść, jednocześnie normalnie pracując, aby zachować ówczesne przepisy postu liturgicznego i móc przystąpić do Komunii świętej. Jezuita wspomina również o innych więźniach, którzy rezygnowali z przydzielanej dziennej porcji chleba, by ofiarować go kapłanowi do konsekracji.
My również w zwykłej szarej codzienności potrzebujemy źródła duchowego umocnienia. Człowiek o własnych siłach nie będzie w stanie kochać innych, zwłaszcza tych, którzy go krzywdzą. Nie będzie możliwe prawdziwe trwałe przebaczenie bez jedności z Jezusem. Tylko czerpiąc miłość z Eucharystii, jesteśmy w stanie prawdziwie i wiernie okazywać miłość.
W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: „Jak pokarm cielesny służy do przywracania utraconych sił, tak Eucharystia umacnia miłość, która słabnie w życiu codziennym (…). Chrystus, dając nam siebie, ożywia naszą miłość i uzdalnia nas do uwolnienia się od nieuporządkowanych przywiązań do stworzeń; sprawia także, że zakorzeniamy się w Nim” (KKK 1394):.
„Komunia święta w przedziwny sposób dokonuje w naszym życiu duchowym tego, czego pokarm materialny w życiu cielesnym. Przyjmowanie w Komunii Ciała Chrystusa Zmartwychwstałego, „ożywionego i ożywiającego Duchem Świętym”, podtrzymuje, pogłębia i odnawia życie łaski otrzymane na chrzcie. Wzrost życia chrześcijańskiego potrzebuje pokarmu Komunii eucharystycznej” (KKK 1392).
Eucharystia wzmacnia w nas życie nadprzyrodzone. Słabość człowieka tkwi głównie w jego władzach duchowych. Wskutek grzechu pierworodnego rozum jest w pewnym sensie zaciemniony. Rzeczy ziemskie i cielesne widzi zbyt wielkimi w porównaniu do wartości duchowych i nadprzyrodzonych. Osłabiona wola skłania się do złego i łatwo ulega niższym pożądaniom. Komunia święta natomiast wprowadza do duszy coraz więcej Bożego światła i Bożej miłości. Coraz lepiej widzimy marność przyjemności zmysłowych i stajemy się bardziej spragnieni czystości serca, mając świadomość, że tylko Bóg jest w stanie nasycić jego głód i wypełnić pustkę. Potwierdzają się słowa Jezusa: „Kto do mnie przychodzi, nie będzie łaknął” (J 6,35).
Podczas dzisiejszej Eucharystii Jezus pragnie nakarmić cię swoim Ciałem, abyś w nadchodzącym tygodniu miał siłę do znoszenia cierpień, zwalczania pokus i okazywania miłości, nie tylko swoim najbliższym, ale również tym, którzy cię krzywdzą. Nakarm się Eucharystią, zwłaszcza wtedy, gdy czujesz się słaby, brakuje ci sił do życia i do wytrwania w łasce. Pomyśl, czy rzeczywiście wierzysz Jezusowi, który mówi, że „Kto do mnie przychodzi, nie będzie łaknął”?