Aktualności

Dni Krzyżowe

Zgodnie z wielowiekową tradycją (od V w.) trzy dni poprzedzające uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzone są w Kościele jako tzw. dni krzyżowe, które dziś noszą nazwę Dni Modlitw o Urodzaje. W Polsce procesje od dawien dawna udawały się do krzyży stojących w polach, przy których odprawiano nabożeństwa błagalne i stąd ich dawna nazwa. Zwyczaj ten nieco zanika w ostatnich latach, ale w diecezji tarnowskiej ma się całkiem dobrze. Wierni modlą się o urodzaje także w miejskich parafiach, rozumiejąc, że dobry plon jest w interesie wszystkich, nie tylko rolników.

W wiejskich, ale też nierzadko w naszej diecezji w miejskich parafiach do dziś bardzo często dni krzyżowe są związane nie tylko z modlitwą, ale też procesją błagalną do przydrożnych krzyży i figur. Msze św. celebrowane są z prośbą o błogosławieństwo zasiewów, uświęcenie pracy rolników, o to, by nikt nie cierpiał głodu i nikomu nie zabrakło chleba.

W naszej parafii w Ostrowitem w dni krzyżowe Msze św. były sprawowane w kościele parafialnym z procesją do trzech różnych krzyży. W poniedziałek do krzyża na ulicy Sportowej, we wtorek udaliśmy się w stronę Ciechocina przy posesji Państwa Bala, a w środę, która była ostatnim dniem nabożeństw, powędrowaliśmy do krzyża na ulicy Lichnowskiej. Przez wszystkie te dni wierni gromadzili się na modlitwie ciesząc się, że do ich domostw przychodzi Jezus, aby błogosławić temu, co tworzą. Jako Proboszcz bardzo dziękuję wszystkim rolnikom za świadectwo wiary.

Społeczność naszej Parafii chętnie angażuje się w tego typu inicjatywy modlitewne, które nie tylko zachęcają do tworzenia i budowania wspólnoty, ale przede wszystkim służą do tego, aby prosić i dziękować dobremu Bogu i Matce Bożej Nieustającej Pomocy, której peregrynacja odbywa się obecnie w Ciechocinie, za wszelką ochronę przed kataklizmami pogodowymi oraz wypadkami w pracach na roli.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.