Święto Wspólnoty

List Księdza Proboszcza – Święto Wspólnoty

Drodzy Parafianie i Przyjaciele naszej Wspólnoty

Odpust parafialny jest dla Wspólnoty wielkim świętem. W sposób szczególny czcimy naszego patrona św. Jakuba Większego, Apostoła.

Jako patron pielgrzymów chyba jest nam szczególnie bliski, ponieważ „wędrówką jedną życie jest człowieka” jak pisał genialny chociaż tragiczny poeta Stachura, a także zmierzamy, jak mówi Pismo, ku niebieskiemu Jeruzalem – ku niebu.

Nasza Wspólnota to jedna z najstarszych Parafii, która ma swoją tradycję sięgającą czasów średniowiecza. Tereny, które zamieszkujemy nazwane są Kosznajderią. Kiedy tu przybyłem do Parafii, to nie wiedziałem w ogóle o istnieniu takiej enklawy. Okazuje się, że Kosznajdrów charakteryzowało przywiązanie do tradycji i religii katolickiej oraz do rolnictwa i ziemi. Dawnych Kosznajdrów już nie ma, ale jesteśmy my, którzy piszemy swoją historię czerpiąc dobre wzorce pozostawione nam przez mieszkańców tych terenów. Do tej pięknej wrażliwości dawnych kosznajdrów chciałbym nawiązywać i razem z Wami Drodzy Parafianie, to rozwijać.

Świadkiem wszystkich wydarzeń jest nasz parafialny kościół. Przez lata istnienia świątyni każdy zostawił tu cząstkę siebie. Ona była świadkiem wydarzeń ważnych w życiu każdego wierzącego. Ileż osób było tu chrzczonych, ile po raz pierwszy przyjmowało komunię świętą, ile złożono tu przysięg małżeńskich…

Tu spotkali się po drugiej wojnie światowej ludzie z różnych stron Polski, przyjechali szukać nowego domu i znaleźli tę świątynię, dzięki której poczuli się wspólnotą.

W dawnej Kosznajderii Ostrowite było Stolicą, tu znajdowała się poczta, szkoła i wiele innych ważnych miejsc. Tu też od zawsze był ten piękny kościół, w którym możemy się modlić do dzisiaj. Postanowiłem, że dla podkreślenia znaczenia naszego kościoła tegoroczny odpust będzie trwał trzy dni z centralnym wydarzeniem jakim będzie oczywiście Msza św. 25 lipca w Uroczystość św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem pod przewodnictwem znamienitego gościa Ordynariusza Diecezji pelplińskiej Księdza Biskupa dra Ryszarda Kasyny sprawowana o godz. 17:00. Po Mszy św. już dziś zapraszam na poczęstunek do ogrodu plebanijnego, aby wspólnie z Księdzem Biskupem dopełnić radość odpustu ku czci naszego Patrona.

Na wigilię odpustu zaprosiłem samorządowców ziemi kosznajderskiej, by mogli zapoznać się między sobą i włączyć się w przeżycie uroczystości odpustowej. Natomiast dzień następny, 26 lipca będzie w kościele dniem modlitw za rodziców, dziadków, za najstarszych parafian, starców i emerytów. Odprawię tego dnia Mszę św. w tej intencji i udzielę Sakramentu chorych.

Niech czas radości odpustowych będzie wyrazem szczególnej wdzięczności Panu Bogu za wszelkie łaski, które otrzymujemy także za modlitewnym wstawiennictwem naszego Patrona. Niech nas przepełnia radość z pragnienia czystych serc, z przyjaźni i błogosławionych więzi między nami.

Dziękuję wam Kochani za Wasze modlitwy, pamięć i wsparcie, którego nieustannie doświadczam ja i cała Wspólnota. To dla nas szczególny dar Opatrzności, za który życia nie starczy, aby Wam i Bogu podziękować.

Ks. Tomasz Dawid, wasz proboszcz