Aktualności

Sprawozdanie po kolędowe

Celem wizyty duszpasterskiej rodzin jest pobłogosławienie domu i rodziny, ożywienie łączności wiernych z parafią i proboszczem, bliższe poznanie problemów moralnych nurtujących parafian i ojcowska pomoc w ich rozwiązywaniu, wreszcie wprowadzenie ducha pokoju i miłości we współżycie rodzinne i sąsiedzkie.

Zakończyłem tegoroczne wizyty duszpasterskie zwane kolędą. Wszystkich parafian obejmuję modlitwą. Każdego roku będę przedstawiał tzw. sprawozdanie kolędowe.

W czasie tegorocznej kolędy odwiedziłem 253 Domy. We wspólnocie z mieszkańcami tych domów modliłem się i rozmawiałem o sprawach wiary, Kościoła, o radościach i życiowych problemach. W 19 domach/ mieszkaniach nie byłem z różnych przyczyn.

Liczba osób mieszkających na terenie parafii zmniejsza się z każdym rokiem. Trudno mi odnieść się do lat poprzednich, wszak jestem proboszczem od sierpnia, ale po podliczeniu tegorocznej kolędy naszą parafię zamieszkuje 902 osoby. Wiele mieszkań jest pustych, zamieszkałych tymczasowo.  Liczba osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. utrzymuje się na dość niskim poziomie i w październiku podczas liczenia wiernych wynosiła 162 osoby. Naszą parafię tworzy 215 związków sakramentalnych i 29 niesakramentalnych w tym aż 21 wolnych bez żadnych zobowiązań.

Bolesnym zjawiskiem jest odrzucanie sakramentalności małżeństwa i aprobata tak zwanych „wolnych związków” przez niektóre osoby, które uważają się za katolików a żyją w konkubinatach.

Wielkim problemem jest też brak zrozumienia potrzeby odpowiedniego przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa.

W 2021 roku: 17 dzieci zostało ochrzczonych; 24 dzieci przystąpiło do I Spowiedzi i Komunii św.; 21 osób przyjęło Sakrament Bierzmowania, w parafii odbyło się aż 17 pogrzebów; 7 parom narzeczeńskim udzielono Sakramentu Małżeństwa; rozdano 25 tyś, Komunii św.

Wielka rola i odpowiedzialność rodziców, dziadków i chrzestnych….

Sprawa zaświadczeń! Proboszcz może wydać zaświadczenie osobie pragnącej zostać chrzestnym jeżeli osoba ta mieszka na terenie parafii / nie wystarcza meldunek / oraz zgodnie z własnym sumieniem może potwierdzić, że osoba jest parafianinem praktykujący – tzn. uczestniczącą w życiu wspólnoty poprzez uczęszczanie na Msze Św. i życie sakramentami świętymi / spowiedź, Komunia Św. przyjmowanie kolędy/.

Na pytanie Kto może być chrzestnym dla dziecka? odpowiada prawnik: Chrzestnymi dla dziecka mogą być takie osoby, które przyjęły sakrament chrztu, Eucharystii, bierzmowania, są osobami praktykującymi, które wreszcie swym życiem mogą dać przykład dziecku czyli są osobami praktykującymi – tzn. Uczestniczącą w życiu wspólnoty poprzez uczęszczanie na Msze Św. i życie sakramentami świętymi / spowiedź, Komunia Św. przyjmowanie kolędy/.

Nie mogą być to osoby żyjące niezgodnie z wiarą i nauką Kościoła np. w związku cywilnym, konkubinacie lub nie mający nic wspólnego z życiem Kościoła. Wymagany wiek – ukończone 16 lat.

Fakt, że ktoś jest meldowany na terenie parafii nie umożliwia otrzymania zaświadczenia lub zgody na sakramenty w innej parafii.

Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego liczy się faktyczne zamieszkanie… też mieszkający zagranicą… tylko proboszcz miejsca faktycznego zamieszkania ma prawo udzielać zaświadczeń i zgody na sakramenty i pogrzeb w innej parafii…

Bardzo proszę nie wymuszać zaświadczeń!!!

Ofiary kolędowe

W czasie wizyty duszpasterskiej spotkałem się z sytuacją gdzie kilka rodzin przekazywało mi dwie koperty. Pierwsza z nich to tzw. Składka inwestycyjna, która powstała jeszcze za czasów ks. kanonika i wynosiła 10 złotych miesięcznie od rodziny. Bardzo dziękuję za podtrzymywanie tej tradycji i złożone ofiary inwestycyjne w kwocie 4800,- złotych. Z ofiar kolędowych przekazanychw formie

„Dla księdza” zostało mi przekazane 11400,- złotych (gdy podzielimy przez 253 wychodzi po 45 złotych od rodziny) Wszystkie środki zostały przekazane na konto parafii.

Jakie będą inwestycje w Parafii czas pokaże. Najpierw będzie trzeba się zająć dachem na kościele parafialnym. Z pracami poczekamy do kalendarzowej wiosny. Informowałem, że wszystkie opłaty te Kurialne, Seminaryjne, Prąd, śmieci, ogrzewanie całe utrzymanie Parafii to prawie 3000 miesięcznie. Zatem z planowanie większych remontów przyjdzie nam trochę poczekać.

Wszystko co robimy jest moi drodzy z Waszych i naszych Przyjaciół Dobrodziejów ofiar.

Pamiętajmy, że przede wszystkim trzeba budować kościół duchowy, żywą wspólnotę̨ ludzi wierzących…. dlatego zapraszamy do udziału w działalności Naszego Parafialnego Zespołu Caritas, rozwijaniu Róż Różańcowych a przed wszystkim do udziału w Wielkim Poście w nabożeństwach wielkopostnych: Gorzkich Żalach, Drodze Krzyżowej, Rekolekcjach Wielkopostnych które będziemy przeżywać od środy popielcowejBogu za wszystko dziękujemy, szczególnie za wszystkich tworzących tą wspólnotę…… oczywiście tych wspierających dzieła inwestycyjne, za parafian i przyjaciół, którzy zaufali nam i dopomagają utrzymać Parafię i realizować inwestycje i nadal to czynią… Dziękuję Bogu za was kochani parafianie i przyjaciele… Proszę przez wstawiennictwo Świętych Apostołów Bożego Miłosierdzia, których relikwie posiadamy Św. Faustyny i Św. Jana Pawła II – Niech Chrystus Miłosierny nam wszystkim błogosławi w tym Roku 2022. Amen.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.