Na szlaku św. Jakuba

Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago jest szlakiem pielgrzymkowym do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według tradycji, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła.

Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami. Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy.

Od 2004 r. słowa św. Jana Pawła II o drogach, „które od średniowiecza prowadziły i prowadzą do Santiago de Compo­stela” stały się inspiracją dla szerokiej grupy duchownych, osób świe­ckich i różnych organizacji do odtworzenia Dróg św. Jakuba w różnych regionach Polski. W ciągu ostatnich lat, dzięki zaangażowaniu wielu osób oznakowano w Polsce ponad 1800 kilometrów odcinków Camino de Santiago.

Jak zaznaczają przewodniki wyjątkowym etapem pielgrzymki jest fragment szlaku Tuchola – Ostrowite – Człuchów, gdzie na przestrzeni ok. 40 km znajdują się aż trzy kościoły św. Jakuba Apostoła. Dzisiaj (7.06) naszą parafię odwiedził pierwsza Pielgrzym w tym roku. Pani Ewa Paluch z Górnego Śląska dokładnie z Mysłowic od wielu lat pielgrzymuje szlakami św. Jakuba. Zatrzymała się dzisiaj w naszym kościele oraz w domu św. Jakuba. Dziękujemy za świadectwo wiary i pątniczy trud.