Aktualności

”Bałkańskie sacrum”

P I E L G R Z Y M K A P A R A F I A L N A

„B A Ł K A Ń S K I E  S A C R U M”

Czarnogóra, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina

                                     DUBROWNIK – MEDJUGORIE – MOSTAR – BUDVA – KOTOR – NEUM

TERMIN: 29.09.2024 –  6.10.2024

Wylot  z Gdańska

RAMOWY PROGRAM PIELGRZYMKI

DZIEŃ 1: 29.09.2024  

Zbiórka na lotnisku w Gdańsku. Wylot do Podgoricy godz. 8:50, przylot na miejsce godz. 12:40. Przejazd panoramiczną trasą  z pięknymi widokami na Rivierę Budvańską i samą Budvę. Budwa to najstarsze miasto na wybrzeżu Czarnogóry i jednocześnie najbardziej popularny i modny kurort wakacyjny. Często bywa nazywana “Dubrownikiem w miniaturze”, a wszystko za sprawą niezwykłego Starego Miasta, które liczy ok. 2500 lat.. Zwiedzanie Starego Miasta m. in. : mury obronne z XV w., Cytadela, cerkwie Trójcy XIX w. oraz św. Sawy i katedra św. Jana, spacer wąskimi klimatycznymi uliczkami, które utrzymują swój swoisty klimat dawnych czasów. Msza św. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg

DZIEŃ 2:  30.09.2024 

Śniadanie, msza św., wyjazd na całodzienną wycieczkę „Czarnogóra w pigułce” – m.in. przejazd wzdłuż Zatoki Kotorskiej zwanej Fiordem Południa. Perast – to ciche, spokojne, malutkie miasteczko portowe z 300 stałymi mieszkańcami. Jeszcze kilka wieków temu konkurowało o wpływy z Kotorem. Znajdziemy tu zabytki z czasów, kiedy zarówno Perast, jak i Kotor były pod panowaniem weneckim. Powrót do autokaru i przejazd do Kotoru  –zwiedzanie zabytkowej Starówki wpisanej na listę UNESCO przejście pod katedrę katolicką św. Tryfuna, w której znajdują się skarbiec gdzie przechowuję się m. in. srebrny relikwiarz szturmu pod Wiedniem.  Następnie przejazd malowniczą trasą z licznymi kotorskimi serpentynami do wioski Njeguszi, słynącej z produkcji sera i suszonej szynki – degustacja szynki suszonej (prszut) i sera, napoje lokalne. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 3:  1.10.2024

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Chorwacji do Dubrownika – „Perły Adriatyku”. Msza św. Zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta wpisanego na listę zabytków UNESCO –  Stare Miasto jest niewątpliwie najbardziej atrakcyjną częścią Dubrownika, potocznie nazywane Muzeum na wolnym powietrzu”. Spacer po Placa, tętniącej życiem arterii starego miasta: od Wielkiej Fontanny Onufrego do Placu Luža z reprezentacyjnymi budowlami: wieżą zegarową, pałacem Sponza i kościołem św. Błażeja, patrona miasta, zwiedzanie jednego z najbardziej interesujących obiektów w części Starego Miasta – średniowiecznego Klasztoru  Franciszkanów.  Jest on jednym z najwspanialszych i najbardziej spójnych przykładów architektury gotyckiej i romańskiej w Dubrowniku. Przejazd do Medjugorie.  Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 4:  2.10.2024  

Śniadanie. Spotkanie z przewodnikiem w Medjugorie, który przybliży historię samej miejscowości jak i miejsc objawień, zwiedzanie Medjugorie. Wejście na  Górę Objawień Podbrdo. Msza św. Następnie czas wolny  na indywidualne refleksje i chwile zadumy. Przejazd do Mostaru – zwiedzanie najpiękniejszego miasta Bośni z przewodnikiem, spacer do tureckiej starówki Kujundziluk, Dom  Biścievida z 1635 roku,  meczet, Stary Most wybudowany w XVI wieku  zniszczony wraz ze Starówką w wojnie w byłej Jugosławi ( 1993 ) i  odbudowane w 2004 r. przy pomocy finansowej UNESCO i Unii Europejskiej. Czas wolny. Powrót do hotelu w Medjugorie, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 5:  3.10.2024

Śniadanie. Msza św. Czas wolny na indywidualną modlitwę, spacery po okolicy. Możliwość indywidualnego zwidzenia sanktuarium.  Informacja o  porządku nabożeństw zostanie podana w trakcie realizacji programu.  Obiadokolacja i nocleg w Medjugorie 

DZIEŃ 6:  4.10.2024

Śniadanie. Masza św. Czas na indywidualną modlitwę. W południe przejazd nad Morze Adriatyckie do urokliwie położnej miejscowości Neum. Zakwaterowanie w hotelu z basenem nad samym Morzem Adriatyckim . Czas wolny na odpoczynek. Obiadokolacja.

DZIEŃ 7:  5.10.2024 – Dzień wolny na wypoczynek Śniadanie. Czas wolny na odpoczynek. Możliwość zażywania kąpieli w basenie lub morzu.   W godzinach popołudniowych istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu fakultatywnie na Fish Piknik. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 8:  6.10.2024

Śniadanie. Msza św. ,wykwaterowanie z hotelu przejazd na lotnisko w Dubrowniku. Przelot do Gdańska.

Cena :  3950 zł. + 250 Euro/ os

Wszelkie szczegóły i informacje oraz zgłoszenia na wycieczkę przyjmuje: 

Ks. Tomasz Dawid

nr tel. 504 861 030

e-mail:

t_dawid@me.com

CENA OBEJMUJE:

 Przelot samolotem: Gdańsk – Podgorica – Dubrownik  – Gdańsk /z przesiadką w Warszawie/

 Autokar na całej trasie zwiedzania oraz na dojazdach z/na lotniska w Podgoricy oraz Dubrownika

 Zakwaterowanie zgodnie z programem  w hotelach ***/**** w pokojach 2,3 –osobowych  z łazienkami

 Wyżywienie: zgodnie z programem (cena nie obejmuje napojów do obiadokolacji)

 Opiekę duchową kapłana, ,

 Msze święte /miejsce i godzina zostanie podana podczas realizacji programu/

 Opiekę pilota / przedstawiciela biura podróży    

 Ubezpieczenie:  NNW + KL i  Assistance  – ( ubezpieczenie nie obejmuje chorób przewlekłych i kosztów od rezygnacji  – wszelkie informacje w zakresie ubezpieczeń w biurze Fides Tour )

 Opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

 Opłat za przewodników lokalnych, zwyczajowych napiwków, wypożyczenie TGS – zestawów tourguide system,  opłat drogowych, parkingowych oraz biletów w wysokości – 250 € – płatne na miejscu pilotowi.

Cena nie obejmuje: 

 Fish Picnic w tym rejs statkiem oraz lunch w postaci owoców morza i ryb z dodatkami oraz lokalnymi trunkami (wino, rakija) /dla osób nie jadających ryb istnieje możliwość zamiany na inne danie/, czas trwania ok. 3 godzin – 30 € – fakultatywnie

UWAGI:

– Program obejmuje msze św. w miejscach i dniach gdzie będzie to możliwe.

– Wymagane dokumenty na wyjazd obywateli polskich do Chorwacji i Bośni i Hercegowiny – paszport lub dowód osobisty

 – informacja potwierdzona na  stronach  Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polski

– Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi  350 €

-Wyjazd ma charakter grupowy – minimalna ilość uczestników 40 osób, w przypadku mniejszej ilości osób cena ulegnie zmianie.

– Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany poszczególnych punktów programu w zależności od potrzeb wynikających w trakcie realizacji programu w tym zmiany siatki połączeń. 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.