Dary dla Ukrainy
Opublikowano: 6 marca, 2022Z całego serca dziękuję za wszystkie dary, które zostały złożone w Szkole Podstawowej w Ostrowitem, Sławęcinie, Silnie i w Technikum nr 3 w Chojnicach dla mieszkańców Ukrainy. Dziękuję wszystkim parafianom, uczniom naszej szkoły, a także spoza Parafii tym, którzy prowadzili zbiórkę darów żywnościowych, środków czystości i odzieży. Dary zostały przekazane dla potrzebujących na Ukrainie. Dziękuję za ofiary do puszek w minioną niedzielę i środę popielcową (zebraliśmy blisko 3600 zł). Dziękuję wreszcie za codzienną modlitwę różańcową w intencji pokoju. W tym dobru i pięknym świadectwie bądźmy wytrwali. Bóg zapłać!
Czytaj Więcej
Święto Ofiarowania Pańskiego
1.W dzisiejszą niedzielę, 2 lutego, obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu – zgodnie z żydowskim prawem – w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Panu Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia na liturgię przynieśmy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Panu Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia.
2.Święto Ofiarowania Pańskiego jest zarazem Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. „Misja osób konsekrowanych jest widzialnym znakiem nadziei dla tych, którzy doświadczają sytuacji życia bez nadziei. Obecność wielu sióstr, ojców i braci w przestrzeni dzisiejszego świata jest miłością uzdrawiającą i przywracającą nadzieję”. Jest to szczególna okazja do wyrażenia dziękczynienia dobremu Bogu za powołania do życia zakonnego i modlitwy o nowe powołania. Złożone ofiary do puszek ofiary na klasztory – serdeczne Bóg zapłać!
3.W poniedziałek, 3 lutego, wspominamy św. Błażeja – na zakończenie Mszy Św. w o godz. 17.00 udzielać będziemy specjalnego błogosławieństwa za wstawiennictwem świętego. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych. Po mszy św. cotygodniowa Adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi świętej.
4.W środę, 5 lutego obchodzimy wspomnienie Św. Agaty, dziewicy i męczennicy z Katanii na Sycylii. Tego dnia podczas Mszy Św. o godz. 17.00 pobłogosławiony zostanie chleb, woda i sól które mają nas chronić przed ogniem. Św. Agata jest patronką, która chroni od pożarów i niebezpieczeństwa ognia.
5.Przed nami dni eucharystyczne:
* w Pierwszy czwartek od godziny 16:00 Godzina Święta. Zapraszam na Adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwy o dobre, święte Powołania do Służby Bożej.
* w Pierwszy piątek spowiedź 15 minut przed każdą Mszą św. Odwiedziny chorych i starszych osób w piątek, od godz. 11:00.
6.W poniedziałek od godz. 9:00 przygotowanie kościoła do liturgii po okresie Bożego Narodzenia. Zapraszam chętnych do kościoła w celu wyniesienia szopki, choinek i wystroju świątecznego. Niech patron naszej Parafii: św. Jakub i święci, których relikwie przechowujemy w kościele, wypraszają nam potrzebne łaski i dary na błogosławioną codzienność.
7.Bóg zapłać za ofiary złożone na tacę w dniu dzisiejszym przeznaczone na potrzeby naszej diecezji. Za tydzień, w drugą niedzielę miesiąca, taca zbierana podczas Mszy Św. będzie przeznaczona na cele gospodarcze i remontowe w naszym kościele. Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na potrzeby Parafii, za zrozumienie i każdy dar serca, również ofiary wpłacane na konto parafii.
8.Niech Boże błogosławieństwo towarzyszy nam w tym tygodniu w naszej pracy i odpoczynku. Życzę dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże!
ZIMOWISKO PARAFIALNE ZE ŚW. JAKUBEM – PORADNIK DLA RODZICÓW
ZIMOWISKO PARAFIALNE ZE ŚW. JAKUBEM – PORADNIK DLA RODZICÓW
Drodzy Rodzice to już czwarte zimowisko organizowane przeze menie w naszej Parafii św. JAKUBA, ale kolonie obozy i zimowiska organizuję od 20 lat. Pierwsze zimowisko dla Was i Waszych dzieci jest wydarzeniem stresującym. Z tego względu przygotowałem dla Państwa niniejszy Poradnik, w którym zawarte są odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz praktyczne informacje jak przygotować dziecko (i siebie) na ten ważny krok ku samodzielności
„Jeżeli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższa jest radość pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy. Radość tryumfu i szczęście samodzielności, opanowania...” Janusz Korczak
ETAP PIERWSZY: PRZYGOTOWANIA
1. DECYZJA O WYJEŹDZIE
Decyzję o wyjeździe warto podjąć wspólnie z dzieckiem. Nie ma określonego wieku, od którego powinno się wysłać dziecko na pierwszy samodzielny wyjazd. Na kolonie jeżdżą już dzieci 6-letnie, bywa też jednak, iż 10-latkowie nie chcą spędzać wakacji z dala od rodziców. Warto więc wsłuchać się w indywidualne potrzeby dziecka - wykazanie chęci wyjazdu i wybranie przez dziecko interesującej go formy wypoczynku to pierwszy krok do jego zadowolenia z zimowiska.
2. BEZPIECZEŃSTWO.
Kadra (kierownik zimowiska czyli ja oraz wychowawcy) to osoby pracujący bezpośrednio z dziećmi posiadają odpowiednie kwalifikacje potwierdzone przez kuratorium oświaty. Dzieci znajdują się pod opieką kadry przez 24 godziny na dobę. Uczestnicy przez cały czas pobytu będą znajdować się pod opieką pielęgniarki zatrudnionej przeze mnie.
3. JAK WYGLĄDA ŻYCIE KOLONIJNE?
Warto opowiedzieć́ dziecku o swoich koloniach: o świetnej zabawie, ale też pokonywaniu rożnych wyzwań, stawaniu się bardziej samodzielnym. Życie kolonijne to podział na grupy, ale również zasady, których trzeba przestrzegać. Zwróć dziecku uwagę, że w razie potrzeby zawsze powinno szczerze porozmawiać z wychowawcą, który jest podczas kolonii najbliższą osobą i pomoże rozwiązać wszelkie problemy.
4. TĘSKNOTA.
Dobrze jest przed wyjazdem porozmawiać z dzieckiem o tęsknocie – powiedzieć, że jest ona naturalna i to nic złego, jeżeli czasem się zatęskni. Pozytywne nastawienie to podstawa, więc należy unikać okazywania negatywnych emocji, które wzmagają̨ lęk: „Jak Ty sobie dasz radę?”, „Przecież ja się za Tobą zapłaczę!” itp.
Nie należy zapewniać dziecka, że jeśli będzie bardzo tęskniło, to przyjedziemy i zabierzemy je do domu. Istnieje taka możliwość́, jednak lepiej nie dawać́ takiej furtki wyjścia dziecku tuż przed wyjazdem, bo może się jej złapać i już̇ nie puścić.
5. TRENING PRZYGOTOWAWCZY.W ramach przygotowań do zimowiska warto poćwiczyć z dzieckiem w domu czynności higieniczne (toaleta poranna i wieczorna, mycie i czesanie włosów, zmiana bielizny, pozostawianie po sobie czystości w toalecie), samodzielne dobieranie stroju, ścielenie łóżka czy pakowanie walizki, by samokontrola weszła mu w nawyk. W czasie zimowiska wychowawcy pomagają dzieciom w trudnych dla nich czynnościach, ale trening praktyczny zmniejszy stres związany z nową sytuacją i pozwoli lepiej sobie poradzić z wyzwaniami.
Elementem przygotowania dziecka na rozłąkę z rodzicami może być wysłanie naszej pociechy na noc do babci, cioci, koleżanki. Taki próbny nocleg poza domem pozwoli dziecku lepiej znieść późniejszy wyjazd i da mu pewność, że na odległość rodzice nadal je kochają.
Etap ten jest niezwykle istotny. Podbudowuje późniejsze poczucie bezpieczeństwa na zimowisku: dziecko wie, czego się spodziewać i lepiej sobie z tym radzi.
ETAP DRUGI: PAKOWANIE
1. PRAKTYCZNY BAGAŻ.
Ani minimalizm, ani przepych bagażowy nie jest wskazany. Proszę, aby dziecko spakowane było w jedną torbę/walizkę/plecak z przywieszką zawierającą imię i nazwisko. Dobrze, jeżeli dziecko jest w stanie samo podnieść swój bagaż i się z nim poruszać. Proszę też by dzieci miały ze sobą śpiwór i ulubioną poduszkę.
2. LISTA RZECZY.
Pakowanie jest niełatwą sprawą nawet dla dorosłych. By dzieci nie miały większego problemu z pakowaniem powrotnym, warto przygotować listę rzeczy, które są zapakowane lub nawet spis wraz z kolejnością wkładania określonych rzeczy do walizki.
3. CO SPAKOWAĆ DZIECKU NA ZIMOWISKO:
- legitymację szkolną!
- mały plecak na wycieczki = bagaż podręczny z prowiantem na drogę,
- potrzebnej w dniach zimowych bielizny dziennej i nocnej,
- odpowiedniej odzieży i obuwia w tym obuwia miękkiego na zmianę,
- klapki na basen i strój kąpielowy, skarpetki antypoślizgowe
- obowiązkowo nakrycie głowy, szalik i rękawiczki, przybory do pisania.
- można spakować ulubioną poduszkę, maskotkę – rzeczy, które są dla niego znane, lubiane i z którymi czuje się dobrze,
Organizator nie odpowiada za pieniądze nie oddane do dyspozycji wychowawcom i zgubienie komórek.
4. RZECZY NIEPRZYDATNE NA ZIMOWISKU
a) Zbyt duża ilość gotówki
b) Urządzenia elektroniczne (walkmany, gry elektr., odtwarzacze mp3 i mp4, itp.)
c) Droga biżuteria (łańcuszki, medaliki, kolczyki, pierścionki, zegarki, itp.)
d) Narzędzia niebezpieczne (noże, scyzoryki itp.)
e) Świeczki, lampy turystyczne zasilane gazem lub olejem, itp.
f) Leki (bez konsultacji z lekarzem); o konieczności zażywania przez dziecko leku proszę poinformować kierownika zimowiska, który przekaże informacje pielęgniarce.
g) słodycze - preferujemy zdrową żywność w myśl zasady „W zdrowym ciele zdrowy duch!” – słodkości, chipsy i gazowane napoje pakowane dziecku najlepiej ograniczyć więc do minimum.
ETAP TRZECI: JAZDA AUTOKAREM
1. CHOROBA LOKOMOCYJNA.
Jeśli dziecko źle znosi jazdę autokarem, prosimy pamiętać o podaniu mu tabletki pół godziny przed wyjazdem.
2. BY PODRÓŻ SZYBCIEJ MINĘŁA.
Wskazana jest ulubiona poduszeczka do autokaru. Warto zaopatrzyć też dziecko w zeszycik i długopis, by w czasie podroży dzieci mogły grać w gry karteczkowe, próbować zrobić coś z origami, zająć czas, by podróż była mniej nużąca. Wychowawcy również starają się odwrócić uwagę dzieci od tego, że jadą.
3. PROWIANT.
Do bagażu podręcznego nie pakujemy kruchych łakoci, gdyż̇ nie można takich spożywać́ w autokarze. Najlepszym rozwiązaniem są już̇ obrane pomarańcze, pokrojone jabłka zapakowane z pudełeczku, kanapka i soczek lub herbata do picia. Lepiej unikać termosów, które trzeba rozkręcać. Należy dostosować rzeczy do zręczności dziecka i wziąć pod uwagę, że będziemy w ruchu.
ETAP CZWARTY: POBYT
1. DOJAZD NA MIEJSCE.
Jest to moment bardzo intensywny, wymagający dobrego zorganizowania i skupienia wszystkich uczestników zimowiska. Czas na telefony do rodziców będzie zatem po „osiedleniu się w pokojach”; chyba że będzie to już pora obiadowa – wtedy po obiedzie.
2. PODZIAŁ NA POKOJE.
Sugestie dotyczące „bycia razem w pokoju” prosimy spisać na kartce i oddać wychowawcy na zbiórce przed autokarem. Dzieci często na początku wstydzą się nowych współlokatorów i zgłaszają swoje obiekcje rodzicom zamiast wychowawcy – prosimy więc o poinformowanie mnie o tym, ponieważ im wcześniej zajmę się problemem, tym lepiej. Dzieci wyjeżdżające indywidualnie (bez kolegi/koleżanki) dobierane są razem w pokojach, z uwzględnieniem ich wieku, co ułatwia im aklimatyzację i nawiązywanie przyjaźni.
3. CODZIENNA FOTORELACJA.
Na koncie Parafii św. Jakuba na Facebooku codziennie aktualizowane będą zdjęcia z turnusu. Zachęcam do komentowania zdjęć – dzieci bardzo pozytywnie reagują, gdy się o tym dowiadują.
4. KONTAKT TELEFONICZNY. CZĘSTOTLIWOŚĆ
Pamiętaj, że rozwiązując za dziecko problemy przez telefon, budujesz w nim przekonanie, że nie jest w stanie samodzielnie sprostać codziennym trudnościom. Lepiej udzielać wsparcia i zachęcać do rozmowy z wychowawcą, a nie myśleć za dziecko, gdyż hamuje to rozwój jego umiejętności społecznych. Ponadto zbyt częsty kontakt utrudnia integrację z grupą, wzmagając tęsknotę za domem. Istnieje możliwość złożenia telefonu w depozycie u wychowawcy grupy, który będzie go przekazywał dziecku w ustalonej porze.
CZAS
Prosimy o kontaktowanie się z dziećmi w porze poobiedniej (zwykle 14:30-15:00). Kontakt w innych godzinach może być utrudniony – prosimy nie denerwować się, że dziecko czasem nie odbiera telefonu – plan kolonii jest intensywny właśnie po to, żeby nie dać dzieciom czasu na tęsknotę. Pora poobiednia jest idealnym czasem aktywności dziecka – jest wtedy zaangażowane w ciąg dnia i nawet jeśli komuś poleci łezka, szybko odzyska dobry nastrój. W porze wieczornej dzieci często są zmęczone, łatwiej się rozczulają i mocniej tęsknią – zamiast dodania energii taka wieczorna rozmowa zwykle przynosi więc odwrotne efekty.
TEMAT
Warto pytać dziecko nie o to, czy bardzo tęskni, ale czy zrobiło coś samo, z kim jest w pokoju, czy ustalili kolejność do kąpieli, jaką ma panią, czy nauczyło się czegoś nowego, czy uczy czegoś innych, czy opiekuje się młodszymi, czy udaje mu się być punktualnie na zbiorkach itp. – by żyło tym, co robi. Ważne, żeby były to szczegółowe pytania, ponieważ na inne, ogólne często trudno mu odpowiadać, łatwiej wyszczególnić daną sytuację czy zdarzenie.
KLIMAT ROZMOWY
Jest bardzo ważny: warto okazywać bezwarunkową miłość i podziw dla dziecka, jeśli nauczyło się czegoś nowego lub zrobiło coś dobrego, chwalić i zachęcać. Należy wspierać jego samodzielność, unikając rozmów o tęsknocie, zwłaszcza przed snem – powodują one często u dzieci niepotrzebny stres, płacz i problemy z zaśnięciem. Warto wysłuchać dziecka uważnie i wyznaczać granice podczas rozmowy – jeśli zanadto zauważa błędy innych, a swoich nie dostrzega. Najlepiej dużo żartować, gdyż śmiech pomaga rozładować napięte sytuacje.
ETAP PIĄTY: POWRÓT
1. ODBIERANIE DZIECKA Z ZIMOWISKA.
Jeżeli rodzice odbierają dziecko z zimowiska sami – bardzo proszę o wcześniejszy kontakt ze mną, czyli ks. Proboszczem.
2. GODZINA POWROTU.
Na zbiórce autokarowej otrzymają Państwo informacje o przewidywanym czasie powrotu. Jeśli ulegnie on znacznej zmianie, rodzice otrzymają wiadomość SMS o aktualnym opóźnieniu.
3. ZBIÓRKA.
Prosimy o punktualne pojawienie się rodziców na zbiórce i odbiór dziecka.
Mam nadzieję, że i dzieci, i Państwo mile spędzą ten zimowy czas!
UWAGI DODATKOWE
Adres pobytu dziecka
Zespół Szkół w Redzikowie; Redzikowo 16a; 76-204 Słupsk, woj. pomorskie
TERMINY I MIEJSCE WYJAZDU I POWROTU
Zbiorka wyjazdowa: 16 lutego 2025 r. o godz. 13.30 – w kościele św. Jakuba, Apostoła w Ostrowitem; wyjazd autokaru ok. godz. 14:15
Planowany powrót: 21 lutego 2025r.. ok. godz. 18:30 - przed kościołem św. Jakuba. Proszę czekać od godz. 18:00.
kierownik zimowiska: Ks. Tomasz Dawid 504861030
DEKLARACJA
Proszę o wypełnienie deklaracji do 8 lutego i przekazanie jej bezpośrednio do Proboszcza Proszę o wypełnienie i podpisanie punktu 2 (rodzice) 2b (wychowawca klasy) i na końcu decyzji o przetwarzaniu danych osobowych niezbędnych dla bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dziecka.
PŁATNOŚCI
Ostateczny termin wpłaty za zimowisko mija 10.02.2025 r. Podczas zapisów wpłacamy wpisowe w wysokości 200 zł. Deklaracje należy złożyć do 8 lutego br. Pieniądze można wpłacić na konto parafialne: Santander 87 1090 2590 0000 0001 4862 8912 w tytule przelewu wpisać „na Redzikowo i podając Imię Nazwisko uczestnika.”
Regulamin zimowiska ze świętym Jakubem
w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Redzikowie koło Słupska
w dniach 16.02.2025r. – 21.02.2025r.
Wychowawcy podczas trwania zimowiska dokładają wszelkich starań, by stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki do wypoczynku, umożliwić im aktywne uczestnictwo w zaplanowanych zajęciach i życiu grupy oraz zorganizować czas wolny w sposób przyjemny i pożyteczny.
- Organizatorem zimowiska jest Parafia Rzymsko-Katolicka p. w. św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem koło Chojnic.
- Zimowisko odbywa się w czasie ferii zimowych w dniach 16.02.2025r. - 21.02.2025r. Wyjazd spod kościoła w Niedzielę o godz. 13:00 powrót pod kościół w piątek ok 17:00.
- Uczestnikami wydarzenia mogą być dzieci w wieku 7-15 lat z teren parafii i szerzej z całej gminy Chojnice.
- Zgłoszenia przyjmowane będą od 12 stycznia br. w zakrystii lub biurze parafialnym. Ilość miejsc na zimowisku jest ograniczona. (45 osób)
- Warunkiem uczestnictwa w zimowisku jest złożenie poprawnie wypełnionej „Karty kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku". Oświadczenia oraz pokrycie kosztów zajęć.
- Koszty zimowiska obejmują – dojazdy autokarem, atrakcje, wycieczki, bilety wstępu, koszulki, pomoce do zajęć i inne.
- Uczestnicy zimowiska przebywają pod opieką wychowawców.
- Rodzice/opiekunowie są odpowiedzialni za bezpieczną drogę dziecka do miejsca wyjazdu i odebrania po powrocie. Dzieci są odbierane wyłącznie przez osoby wskazane w karcie kwalifikacyjnej. W przypadku samodzielnego powrotu dziecka do domu rodzice są zobowiązani wypełnić oświadczenie.
- Uczestnicy mają prawo do:
- - spokojnego wypoczynku,
- uczestniczenia we wszystkich zajęciach, w wycieczkach i imprezach
- organizowanych podczas zimowiska,
- korzystania ze wszystkich urządzeń i sprzętów niezbędnych do realizacji programu zimowiska.
- Uczestnicy zobowiązani są do:
- przestrzegania ramowego harmonogramu dnia,
- dbania o czystość osobistą oraz ład i porządek,
- szanowania mienia i pomocy dydaktycznych,
- nieoddalania się z terenu zimowiska bez wiedzy opiekuna,
- przestrzegania regulaminu i zasad obowiązujących na zimowisku, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, przepisów BHP oraz regulaminów zimowiska.
- zachowywania się w sposób zdyscyplinowany i kulturalny,
- Za szkody materialne wyrządzone przez dziecko odpowiedzialni są rodzice/ opiekunowie.
- Organizator zimowiska zastrzega sobie prawo do zmian w programie zajęć.
- Organizator zimowiska nie odpowiada za rzeczy zgubione przez uczestników.
- Samowolne oddalenie się od opiekunów, niesubordynacja, niezdyscyplinowanie, nieprzestrzeganie regulaminu skutkuje upomnieniem, naganną, a w ostateczności wykluczeniem uczestnika z udziału w zimowisku.
- Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do skreślenia dziecka z listy uczestników zimowiska bez zwrotu należności za niewykorzystaną część turnusu w przypadku rażącego łamania zasad uczestnictwa w kolonii zimowej.
- W razie nagłej choroby dziecka po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego rodzice bądź opiekunowie mogą otrzymać zwrot kosztów za niewykorzystane dni turnusu z wyjątkiem kosztów już poniesionych przez organizatora.
III NIEDZIELA ZWYKŁA
1.Dziś trzecia niedziela zwykła w roku kościelnym, z inicjatywy papieża Franciszka od 2019 roku obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. To szczególne zaproszenie, aby odkrywać tajemnicę Boga przez lekturę Pisma Świętego. Papież przypomina, że „Jezus Chrystus puka do naszych drzwi przez Pismo Święte; jeśli słuchamy i otwieramy drzwi umysłu i serca, wchodzi On w nasze życie i z nami zostaje” (List apostolski Ojca Świętego Franciszka „Aperuit illis”, nr 8). Niech będzie to szczególny czas odkrywania Boga i umacniania wiary przez lekturę tekstów natchnionych.
2.W poniedziałek kolejna spotkanie z Jezusem Eucharystycznym od 17:30 po tym spotkaniu nauka i spotkanie dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej.
3.W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. Zapraszamy na nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi za zniewagi grzeszników pod koniec Mszy Św. o godz. 17:00.
4.W przyszłą niedzielę, 2 lutego, będziemy obchodzić Święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu – zgodnie z żydowskim prawem – w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Panu Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia na liturgię przynieśmy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Panu Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia.
5.Święto Ofiarowania Pańskiego jest zarazem Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. „Misja osób konsekrowanych jest widzialnym znakiem nadziei dla tych, którzy doświadczają sytuacji życia bez nadziei. Obecność wielu sióstr, ojców i braci w przestrzeni dzisiejszego świata jest miłością uzdrawiającą i przywracającą nadzieję”. Jest to szczególna okazja do wyrażenia dziękczynienia dobremu Bogu za powołania do życia zakonnego i modlitwy o nowe powołania. W tym dniu będą zbierane do puszek ofiary na klasztory.
6.Bóg zapłać za ofiary złożone na tacę w dniu dzisiejszym. Wszystkim ofiarodawcom za dar serca składam wdzięczne „Bóg zapłać”.
7.Niech Boże błogosławieństwo towarzyszy nam w tym tygodniu w naszej pracy i odpoczynku. Życzę dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże!