IV Niedziela Wielkiego Postu

1.Dziś czwarta niedziela Wielkiego Postu, nazywana niedzielą „Laetare”, czyli wielkopostną niedzielą radości. Jej nazwa wywodzi się od pierwszych słów antyfony na wejście w języku łacińskim: „Laetare, Jerusalem (…)”, czyli: „Raduj się, Jerozolimo (…)”. Zewnętrznym wyrazem radości jest różowy kolor szat liturgicznych. To znak, że zbliżamy się w wielkopostnym przygotowaniu do świętowania misterium paschalnego Jezusa Chrystusa.

2.W duchu wielkopostnej solidarności wspierajmy w tym czasie działalność charytatywnych instytucji Kościoła, zwłaszcza Caritasu, która tak skutecznie, choć bez wielkiego rozgłosu, pomaga najuboższym w całej Polsce oraz ludziom doświadczonym klęskami żywiołowymi czy wojną jak obecnie na Ukrainie. Jałmużnę wielkopostną składamy do przeźroczystych skarbonek w naszych kościołach. Niech wszyscy zaznają radości świąt Zmartwychwstania Pańskiego, zwłaszcza dzieci, samotni i opuszczeni, zapomniani przez najbliższych i pozostawieni własnemu losowi.

3.Najbliższy piątek, 1 kwietnia, będzie pierwszym piątkiem miesiąca. Od godziny 13:00 z posługą sakramentalną odwiedzę starszych i chorych parafian. Spowiedź święta 15 minut przed każdą Mszą świętą.

4.Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Ciechocinie o 15:30, w Ostrowitem o 16:30 i w Nowem Ostrowitem o 18:15.

5.W pierwszą sobotę miesiąca pamiętajmy o Niepokalanym Sercu NMP i postarajmy się przyjąć tego dnia Komunię św. wynagradzającą.

6.W sobotę przypada także 17. rocznica śmieci Świętego Jana Pawła II. Nasz Wielki Rodak nazywany jest Sługą Miłosierdzia. Módlmy się przez jego wstawiennictwo o miłosierdzie dla nas i całego świata.

7.Młodzież naszej parafii zachęcam do wzięcia udział w diecezjalnych obchodach XXXVII Światowego Dnia Młodzieży, który będzie miał miejsce jak co roku w Niedzielę Palmową w Kościerzynie. Koszt przejazdów to 20 złotych od osoby. Zapisy w kancelarii parafii lub bezpośrednio u ks. Proboszcza. Dla kandydatów do bierzmowania to wyjazd obowiązkowy. Zapraszam kandydatów na spotkanie w przyszła niedzielę po mszy św. o godz. 11:00

8.Zgodnie z parafialną tradycją zwracamy się do mieszkańców każdej wioski naszej Parafii o zbiórkę ofiar na kwiaty do Bożego Grobu.

9.Pozdrawiam serdecznie solenizantów i jubilatów tygodnia. Zmarłym parafianom pragnijmy wypraszać życie wieczne.

10.W ostatnim tygodniu do domu Ojca odszedł śp. Jan Zimoch z Ostrowitego. Niech Dobry Bóg okaże mu miłosierdzie i przyjmie do społeczności zbawionych: Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.                                              Ks. Tomasz Dawid, proboszcz