Międzypokoleniowe spotkanie
Opublikowano: 10 listopada, 2023Dzisiaj w piątek, 10 listopada, podczas kolejnego spotkania w ramach Parafialnego Klubu Seniora odwiedziły naszych klubowiczów dzieci z przedszkola. Dzieci przyniosły zebrane dla naszych Seniorów zebrane w szkole słodycze i herbaty w ramach szkolnej akcji „Kawka dla Seniora”. Dziękujemy rodzicom, nauczycielom oraz uczniom za włączenie się do akcji. Seniorom życzymy smacznego.
Czytaj Więcej
XXIV Niedziela zwykła
1.W naszej parafii trwa odnowienie Misji Świętych. Poprowadzi je dla nas Ojciec Filip Pięta CPPS, którego serdecznie witam w naszej Parafii. Dzisiaj rozpoczynamy Odnowienie Misji św. Potrwają od dzisiejszej niedzieli do środy 18 września. Gorąco zachęcamy do udziału. Szczegółowy Program znajduje się w gazetce parafialnej.
2.Renowacja misji świętych w naszej Parafii wpisuje się w rokrocznie przeżywane Triduum Modlitw Świętego Stanisława Kostki. Pamiętajmy również o dzieciach i młodzieży, którzy właśnie w tych dniach przeżywać będą swoje dni skupienia.
3.W czwartek na Mszę św. zapraszam kandydatów do Sakramentu Bierzmowania po niej spotkanie.
4.Od piątku do Niedzieli zastępować mnie będzie o. Sebastian Pięta, biuro parafialne nieczynne.
5.Zachęcam do zamawiania intencji mszalnych na nowy rok 2025. Można to uczynić po Mszy św. w zakrystii.
6.Dziękuję za dzisiejsze ofiary na tacę. Proszę o ofiary inwestycyjne od rodziny do końca września za rok bieżący.
7.Od 18 września na zakończenie odnawianych misji będziemy kontynuować peregrynację ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Ostrowitem.
8.Wszystkim życzę Bożego pokoju, a solenizantom najbliższych dni wszelkiej radości i pomyślności. Niech Bóg zachowa nas w Swej opiece.
Być uczniem Maryi
Rok 2024 w Kościele Katolickim odkrywamy pod hasłem uczestniczę we wspólnocie Kościoła. Wśród wielu wydarzeń Dekanat Rytelski przeżywał Pierwszy Kongres Różańcowy, który odbył się w pierwszą sobotę września (7.09) w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Rytlu.
Kongres zgromadził kilkaset pielgrzymów ze wszystkich Parafii dekanatu.
Pielgrzymów powitał przedstawiając program spotkania ks. Sylwester Bąk - Proboszcz Parafii w Rytlu. Następnie Ks. Proboszcz Tomasz Dawid - ojciec duchowny dekanatu rytelskiego poprowadził różaniec wraz z zelatorami miejscowej Parafii. W rozważaniach różańcowych zawierzono Jezusowi za przyczyną Maryi całego człowieka - ciało, wolę, pamięć, rozum. Różaniec był wprowadzeniem do konferencji Diecezjalnego Duszpasterza Wspólnoty Żywego Różańca- Ks. kanonika Dra Rafała Barcińskiego. Swą naukę ks. Rafał zatytułował „Być uczniem Maryi” i cytując św. Tereskę od Dzieciątka Jezus „Wzbudzać miłości ku Maryi i naśladować jej cnoty” rozpoczął naukę o różańcu. Ksiądz Rafał przypomniał założycielkę Kółek Żywego Różańca - Paulinę Jaricot. Założyła Stowarzyszenie Wynagrodzicielek Najświętszego Serca Jezusa. W 1826 roku dla rozpowszechnienia modlitwy różańcowej utworzyła Żywy Różaniec, składający się z „piętnastek”. Piętnastka to grupa 15 osób, z których każda zobowiązywała się
do rozważania i odmawiania codziennie jednej tajemnicy różańcowej, otrzymanej drogą losową. „Moim powołaniem nie jest przywiązanie się do jakiegoś dzieła w taki sposób, aby zapomnieć o wszystkim innym. Chcę pozostać wolna, aby pracować tam, gdzie potrzeby są jeszcze większe. Piętnaście węgli: jeden płonie, trzy lub cztery tlą się zaledwie, pozostałe są zimne – ale zbierzcie je razem, a wybuchną ogniem! Oto właściwy charakter Żywego Różańca. Podczas gdy ktoś zobowiązany do uczczenia tajemnicy Wcielenia Syna Bożego prosi o cnotę pokory dla grzesznika, za którego modli się cała piętnastka, ktoś inny, komu przypada rozmyślanie nad misterium śmierci Zbawiciela, prosi dla tego samego grzesznika o żal za grzechy, jeszcze inny – o ducha pokuty. I tak wszyscy członkowie, mając udział w dziele nawracania grzesznika, cieszą się wspólnie z jego powrotu. Takie zjednoczenie serc w jedności tajemnic daje różańcowi szczególną moc w nawracaniu grzeszników” – napisała.
Dzisiaj każda „Żywa Róża” składa się z 20 osób, a każda z nich odmawia codziennie przynajmniej jedną tajemnicę różańca. Koniecznie jednak tę, która zostaje powierzona do rozważania i odmawiania raz w miesiącu, przy „zmianie tajemnic”. Przy tej zmianie, co miesiąc, wszystkim członkom przydziela się nowe tajemnice
do odmawiania, w taki jednak sposób, aby w jednej „Żywej Róży” były każdego dnia odmówione wszystkie tajemnice w sumie dwadzieścia. Tak więc, nawet, gdy poszczególni członkowie „Żywej Róży” odmawiają dziennie tylko jedną tajemnicę, to w całej Róży rozważany jest cały różaniec, czyli wszystkie części
i tajemnice. Bardzo istotne jest również to, że wszyscy członkowie Róży modlą się w tej samej intencji, która jest również zmieniana co miesiąc.
Diecezjalny Duszpasterz Wspólnoty Żywego Różańca przypomniał, że na postępującą laicyzację w Polsce odpowiedzią mogą być zakładane Róże Różańcowe. Jako świadectwo przekazał, że wśród księży naszej diecezji pelplińskiej powstało już 5 róż różańcowych. Na zakończenie swojego rozważania przypomniał też o 4 zadaniach każdej Róży.
Kongres Różańcowy był spotkaniem jedności wszystkich grup różańcowych i wspólnot istniejących w parafiach dekanatu rytelskiego. Centralnym punktem Kongresu była uroczysta Msza dziękczynna sprawowana przez wszystkich Proboszczów dekanatu w intencji Róż Różańcowych.
Pierwszy Kongres Różańcowy Dekanatu Rytelskiego stał się okazją do dziękczynienia za zeszłoroczną beatyfikację założycielki Żywego Różańca Pauliny Jaricot, która pragnęła „uczynić Różaniec modlitwą wszystkich”. Jest też przygotowaniem wspólnoty dekanalnej do obchodów 200-lecia Żywego Różańca w 2026 roku. To także dobra sposobność do ożywienia wspólnot różańcowych w parafii, do uzupełnienia istniejących i powołania nowych Kół Różańcowych, w tym Kół Różańcowych Rodziców Modlących się za Dzieci, zachęcenia i promowania modlitwy różańcowej, o której św. Jan Paweł II mówił, że jest jego „codzienną i umiłowaną modlitwą”, a po Eucharystii i sakramentach najbardziej sprawdzoną modlitwą w Kościele.
XXIII Niedziela zwykła
1.Dzisiaj rozpoczyna się w Kościele w Polsce XIV Tydzień Wychowania, który będzie przebiegał pod hasłem „Wychowujmy razem”. Jego celem jest wsparcie Kościoła, rodziny i szkoły we wspólnych wysiłkach wokół wychowania dzieci i młodzieży.
2.Dzisiaj również jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. W naszej polskiej tradycji znane jest ono jako święto Matki Bożej Siewnej. Dziś na każdej Mszy św. poświęcenie ziarna siewnego. Polecając Bożej Opatrzności, za przyczyną i wstawiennictwem Matki Bożej, przyszłoroczne plony, pamiętajmy, że i my jesteśmy „uprawną rolą”, na którą pada ziarno słowa Bożego.
3.W poniedziałek cotygodniowa Adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi św.
4.We wtorek o godz. 14:00 spotkanie Parafialnego Klubu Seniora w domu św. Jakuba, będziemy odkrywać nasze kubki smakowe w deserach ziemi kosznajderskiej. Serdecznie zapraszamy.
5.We wtorek po wieczornej Mszy św. spotkanie całej Rady Parafialnej ekonomicznej i duszpasterskiej w domu św. Jakuba.
6.W piątek, 13 września zapraszam na przedostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie, które rozpoczniemy Mszą św. w intencji Parafii o godz. 20:00. Na to spotkanie zabieramy ze sobą świece.
7.W sobotę, 14 września Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. To święto przypomina nam, że „Zbawienie przyszło przez krzyż”. Dlatego dla nas, chrześcijan, krzyż pozostaje szczególnym znakiem. Tego dnia rozpoczniemy odnowienie zeszłorocznych misji Świętych, które poprowadzą Misjonarze Krwi Chrystusa.
8.W przyszłą niedzielę w naszej modlitwie będziemy szczególnie prosić dobrego Boga o błogosławieństwo i światło Ducha Św. dla uczniów, nauczycieli, katechetów i pracowników administracji szkolnej. Podczas każdej Mszy Świętej odbędzie się poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych.
9.Dziękuję za dotychczasowe zgłoszenia dzieci do Pierwszej Komunii św. do tej pory zgłosiło się 12ścioro dzieci. Spotkanie organizacyjne w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11:00. Dzieci pragnące przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej w Ostrowitem - przynależące do innej parafii – na to spotkanie, muszą przedłożyć zgodę własnego Ks. Proboszcza na przystąpienie do Pierwszej Komunii Św. poza parafią zamieszkania oraz metrykę chrztu świętego.
10.Zachęcam do zamawiania intencji mszalnych na nowy rok 2025. Można to uczynić po Mszy św. w zakrystii.
11.Dzisiaj, w drugą niedzielę miesiąca, taca zbierana podczas Mszy Św. będzie przeznaczona na utrzymanie naszej Parafii i prace remontowe przy naszym kościele. Bóg zapłać za ofiary na ten cel.
12.Informuję mieszkańców Ostrowitego, iż od 18 września na zakończenie odnawianych misji będziemy kontynuować peregrynację ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
13.Wszystkim życzę Bożego pokoju, a solenizantom najbliższych dni wszelkiej radości i pomyślności. Niech Bóg zachowa nas w Swej opiece.