Aktualności

Odpust św. Marcina

W sobotę 11 listopada nasza Parafia przeżywała odpust ku czci św. Marcina, Patrona kościoła filialnego w Ciechocinie. Uroczystej sumie odpustowej o godz. 12:00 przewodniczył ks. Rafał Kunowski, wikariusz Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach. 

Z tej okazji warto pochylić się nad naszym patronem – św. Marcinem z Tours oraz nad tym czym naprawdę jest odpust parafialny.

Św. Marcin – patron naszej Parafii 

Św. Marcin urodził się ok. 317 r. w Panonii (dzisiejsze Węgry).  Jako dziecko przeniósł się wraz z rodzicami do Pavii, miasta we Włoszech. Tam poznał chrześcijan i mając zaledwie 10 lat wpisał się na listę katechumenów. Rodzina świętego nie chciała się zgodzić na jego chrzest, również miejscowy biskup był temu niechętny obawiając się gniewu ojca Marcina. Stąd też św. Marcin przyjął chrzest później (po przyjęciu chrztu porzucił służbę wojskową).

W wieku 15 lat św. Marcin obrał stan żołnierski i został rzymskim legionistą, przysięgę złożył jednak dopiero po osiągnięciu pełnoletności, tj. 17 lat. W roku 338 św. Marcin wraz ze swoim garnizonem został przeniesiony do Galii w okolice miasta Amiens. To tutaj miało miejsce znane zdarzenie z jego życia. Zimą, gdy napotkał półnagiego żebraka, oddał mu połowę swojej żołnierskiej opończy. W nocy po tym zdarzeniu w swoim śnie zobaczył Chrystusa odzianego w jego płaszcz, który mówił do aniołów: ,,Patrzcie, jak mnie Marcin, katechumen, przyodział?.

Słynął z cnoty, ascetycznego życia a także z cudów. W 371 r. – wbrew swojej woli – został wybrany biskupem Tours. Godność biskupią sprawował 25 lat. Wprowadził nowy styl pracy, do tej pory biskup mieszkał przy katedrze i tam przyjmował petentów. Tymczasem św. Marcin prawie stale był poza domem wśród wiernych. Często uczestniczył w synodach, odwiedzał sąsiednich biskupów, był zaprzyjaźniony ze świętymi: Ambrożym, Wiktorynem i Paulinem z Noli. Gdy był już starszy założył klasztor w Marmoutier (14 km od Tours), gdzie najczęściej przebywał. Żył bardzo skromnie, a swoje ciało umartwiał nosząc włosiennicę oraz postami i pokutą za grzechy swoich wiernych. Rozpoczął na zachodzie regularne akcje burzenia świątyń i bałwanów pogańskich oraz wycinania świętych gajów. Dzięki nadzwyczajnej gorliwości w tym procederze (połączonym z profanowaniem ołtarzy i wizerunków pogańskich bóstw), wkrótce z jego diecezji zniknęły wszystkie świątynie pogańskie

Marcin zmarł 8 listopada 397 r. w czasie wizyty parafii w niewielkiej miejscowości Candes nad Loarą. Po trzech dniach mieszkańcy Tours wykradli zwłoki swego biskupa. Pochowano go 11 listopada w katedrze w Tours. Ten dzień jest od V wieku liturgicznym wspomnieniem św. Marcina z Tours.

Kult św. Marcina zaczął się szerzyć najpierw we Francji i bardzo szybko – od połowy VI w. – w całej ówczesnej Europie chrześcijańskiej. Grób świętego i samo miasto stały się wówczas miejscem pielgrzymkowym, przy czym przez długie wieki zajmowało ono drugie miejsce w Kościele zachodnim po miejscach świętych w Jerozolimie. Został pierwszym ze świętych spoza grona męczenników. 

Ze św. Marcinem jest związanych również kilka polskich przysłów:

  • Na świętego Marcina najlepsza gęsina (wedle legendy św. Marcin nie chciał zostać biskupem i schował się do klasztornej szopy, w której chowano gęsi. A te swoim gęganiem zdradziły jego kryjówkę przyczyniając się do tego, że Marcin został biskupem)
  • Młoda jak jagoda po świętym Marcinie (czyli stara)
  • Jaki Marcin, taka zima

Co to jest odpust parafialny?

W ciągu roku liturgicznego każda parafia przynajmniej raz przeżywa uroczystość odpustową. W tym dniu w sposób szczególny czci się patrona parafii, czyli są to jakby imieniny parafii. W naszej wspólnocie uroczystość ku czci św. Marcina przypada na dzień 11 listopada, natomiast Głównego Patrona Parafii św. Jakuba Apostoła dnia 25 lipca.

Dzień odpustu jest związany z możliwością uzyskania daru duchowego jakim jest odpust zupełny, czyli darowanie wszystkich kar doczesnych za popełnione grzechy. Przez grzech zaciągamy winę wobec Boga i ponosimy karę, którą można odpokutować w doczesności np. przez uczynki pokutne, uczynki miłosierdzia, inne dobre uczynki czy modlitwy. Kościół dając możliwość zyskania w uroczystość odpustową odpust zupełny, wyznacza warunki jakie trzeba spełnić do jego zyskania. Zwyczajne warunki to spowiedź sakramentalna, Komunia święta, wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu oraz odmówienie modlitw: Ojcze nasz, Wierzę w Boga i dowolną modlitwę w intencjach Ojca Świętego. 

Centralnym wydarzeniem jest suma odpustowa, którą prowadzi oraz głosi na niej kazanie specjalnie zaproszony kapłan, którym w tym roku był ks. Rafał Kunowski. 

Serdecznie dziękuję za bardzo liczny udział w tym pięknym święcie. Serdecznie dziękuję wszystkich parafianom i gościom, szczególnie dzieciom, na które jak zwykle w dzień św. Marcina czekała słodka niespodzianka.

Źródło: OPOKA

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.