PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY

Spotkania z Matką Bożą w naszych domach i parafii

Na zakończenie Misji Parafialnych, 18.09 rozpoczniemy trzecią i zarazem ostatnią część naszej parafialnej peregrynacji. Pragniemy ją uczynić w duchu wdzięczności za dar obecności Matki Bożej w naszym życiu narodowym, naszej diecezji i parafii oraz w naszych rodzinach. Przygotujmy w naszych domach godne miejsce dla ikony Matki Bożej, niech będzie to stół nakryty odświętnym obrusem, świeca, może subtelna dekoracja z kwiatu.

Pięknym znakiem wspólnoty domu rodzinnego, byłaby wspólna modlitwa, gromadząca wszystkich domowników, szczególnie na rozpoczęcie i zakończenie peregrynacji w naszych domach. Możemy zaprosić też sąsiadów czy krewnych.

Wykorzystajmy ten czas jednej doby w naszych mieszkaniach i domach, aby obmodlić wszystkie sprawy domu rodzinnego i najbliższych.

Pomocą w modlitwie jest dołączony zalaminowany modlitewnik. Możemy rozłożyć w czasie nasze trwanie przed ikoną Matki Bożej i odmówić nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz różaniec, rano odśpiewać godzinki ku czci Niepokalanej, koronkę do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00. Jest też czas, aby otworzyć Pismo Święte i pomedytować nad Słowem Bożym. Możemy naszą modlitwę przeplatać śpiewem pieśni religijnych.

Pięknym znakiem więzi małżeńskiej i rodzinnej, u progu dnia i na jego zakończenie byłoby wzajemne błogosławieństwo małżonków, wspólne błogosławieństwo dzieci i domowników. Pomocą niech będzie dołączony do Peregrynacji Rytuał Rodzinny.

W czasie peregrynacji zapraszam do kościoła parafialnego, kiedy to na środowej nowennie, w ramach „nowenny rodzin”, będę obmadlać nasze rodzinne sprawy oraz osoby i miejsca nam powierzone. Ponawiam prośbę, aby na ten dzień napisać osobiste lub rodzinne swoje prośby czy podziękowania i wrzucić do wyznaczonego koszyka w kościele w Ciechocinie.

Apostołowie słowa i piewcy nadziei

Przygotowując się do peregrynacji ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy zwracam się do wszystkich parafian o pomoc w jej przeprowadzeniu. W związku z tym, że Matka Boża w tym znaku będzie wędrowała z domu do domu, od jednego sąsiada do drugiego, pragnę serdecznie Was prosić o współorganizację tego wydarzenia zbawczego. Niech każdy chętny, będzie miał tę możliwość – dzięki nam – obraz będzie u naszych sąsiadów ze swoim „błogosławieństwem”. Nie sugerujmy się zewnętrznymi oznakami, idźmy do najbliższych sąsiadów i zapytajmy, poprośmy, zachęćmy i… przekażmy dalej.

Tak otwarta formuła peregrynacji jest dużym przedsięwzięciem duszpasterskim, bo mobilizuje zaangażowanie własne, ale z drugiej strony – taki jest zamierzony cel, aby dotrzeć do jak największej liczby osób, w myśl słów św. Pawła: „Każdy niech przeto postąpi tak, jak mu nakazuje jego własne serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg” (2Kor 9,7).

Zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli, aby służyć sobie radą i pomocą. Również nie wstydźmy się pytać i prosić o pomoc innych. To jest dobro, które niech się rozprzestrzenia, niech będzie udziałem jak największej liczby osób. Kto ma jakieś zapytanie, niech to czyni. Jako Proboszcz służę Radą i pomocą.

Obraz codziennie będzie w danym domu czy mieszkaniu przez jedną dobę. Niech jest okazją do wspólnotowych rodzinnych modlitw, ale też osobistych. Niech w domu, będzie umieszczony na znaczącym miejscu, tak by każdy z domowników w dowolnym czasie mógł się pomodlić. Nie tyle chodzi o trwanie cały czas przed obrazem, ale o otwarte serce w czasie wolnym i szczerą modlitwę przez przyczynę Matki Bożej. Na rozpoczęcie czy zakończenie peregrynacji w naszym domu czy mieszkaniu, dobrym zwyczajem byłoby, aby razem pomodlić się ze sąsiadami i wtedy przekazać ikonę (umieszczana w specjalnej skrzynce wraz z modlitewnikiem i Rytuałem Rodzinnym) do następnych osób czy rodziny w porze wieczornej (godz. 18.00-20.00).

Za podział odpowiada ks. Proboszcz.

1.Ks. Proboszcz – 18/19 września

47.Sypniowski Witold i Stanisław – 3/4 listopada

48.Sypniowski Sławomir – 4/5 listopada

ciąg dalszy nastąpi…

W czasie peregrynacji będziemy się spotykać na środowej nowennie o godz. 17:30, w ramach „nowenny rodzin”, aby obmodlić nasze rodzinne sprawy oraz osoby i miejsca nam powierzone. Podczas nowenny, będziemy się szczególnie modlić za Rodziny, które są po peregrynacji, aby jeszcze bardziej umocnić naszą więź z naszą Patronką i uprosić przez jej wstawiennictwo obfitość łask i potrzebne pomoce do realizacji naszego życia i powołania.