Aktualności

V Niedziela Wielkiego Postu

1.Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi krzyżowej (w tym tygodniu ulicami Ostrowitego) i Gorzkich żali (po każdej Mszy św. Niedzielnej). Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.

2. Zwykle 26 marca w Kościele polskim przypada Dzień modlitw za więźniów z okazji liturgicznego wspomnienia Świętego Dobrego Łotra.

3.Informuję, że spowiedź przed świąteczna z udziałem spowiedników z naszego dekanatu będzie w Wielki Wtorek od godz. 19:15 we wszystkich miejscowościach naszej Parafii.

4.W poniedziałek przechodzimy na letni czas sprawowania Mszy św. wieczornej. Po Mszy św. od godz. 18:30 do 19:15 Wystawienie i Adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania z sakramentu spowiedzi. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i modlitwy do św. Józefa w środę od godz. 17:30.

5.Co jakiś czas w Parafii jest taki moment kiedy trzeba wyrazić wdzięczność. Dziękuję radnym za dotychczasową współpracę na rzecz Parafii. W tym tygodniu zebrania i powołania nowego składu Rady Parafialnej: Do rady Ekonomicznej powołuję: Panią Krystynę Barańczak, Panów Henryka Wysockiego, Benedykta Jażdżewskiego, Kazimierza Łataś, Kazimierza Nosińskiego, Henryka Kobus, Mirosława Gańcza, Ryszarda Paczyńskiego, Krzysztofa Majer spotkanie dla tej Rady we wtorek po wieczornej Mszy św.

Do rady duszpasterskiej powołuję: Panie Krystynę Kostkowską, Wioletę Rossek, Katarzynę Rossek, Alicję Czaplewską, Katarzynę Meller, Marzenę Sadowską, a także Panów Wojciecha Nosińskiego, Łukasza Francikowskiego, Grzegorza Misztal oraz z urzędu naszych Sołtysów spotkanie dla tej Rady w czwartek po wieczornej Mszy św.

6.W środę kolejne spotkanie Parafialnego klubu Seniora na Plebanii od godz. 14:00.

7.W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca, kiedy w szczególny sposób czcimy Niepokalane Serce Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność.

8.Przyszła niedziela, 2 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Liturgia Niedzieli Palmowej z procesją rozpocznie się o godz: 10:50. Procesję rozpoczynamy od Figury Matki Bożej przy plebanii. Po odczytaniu Ewangelii i poświęceniu palm uroczystą procesją rozpocznie się Liturgia Mszy św. Dzieci, młodzież i dorosłych zachęcamy do zrobienia palm na procesję.

9.W przyszłą niedzielę w naszej modlitwie pamiętajmy o 18 rocznicy sakry biskupiej naszego biskupa Ryszarda Kasyny. Z tej okazji składamy serdeczne życzenia zdrowia, wielu łask Bożych oraz wytrwałości w trudach codziennej posługi pasterskiej w naszej diecezji

10.W przyszłą Niedzielę zgromadzimy się o 20:00 przy pomniku św. Jana Pawła II gdzie rozpoczniemy modlitwę i MARSZ WDZIĘCZNOŚCI za pontyfikat i posługę kapłańską naszego świętego Papieża. Serdecznie zapraszamy.

11.Zapowiedzi przedślubne:                                                         Zapowiedź I

Grzegorz Narloch, kawaler, zam. Parafia Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Śliwicach

z      Kasandra Beata Łobocka, panna, zam. Parafia Św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem

Bogumił Jan Piernicki, kawaler, zam. Parafia Św. Wniebowzięcia NMP w Nowej Cerkwi

z      Martyna Weronika Osowicka, panna, zam. Parafia Św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem

Ktokolwiek znałby jakiekolwiek przeszkody dotyczące zawarcia sakramentu małżeństwa zobowiązany jest powiadomić duszpasterza (KPK kan. 1066 i 1069).

12.W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Jadwigę Kawalec z Nowego Ostrowitego. Wieczny odpoczynek…

13.Niech nam wszystkim Pan Bóg błogosławi…

KATECHEZA EUCHARYSTYCZNA

#27 Jak dobrze przeżyć Komunię świętą?

Podczas dzisiejszej katechezy spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak owocnie i godnie przeżyć moment przyjmowania Komunii Świętej. Czas pandemii i związanych z nią obostrzeń sanitarnych pokazał, że nie wszyscy uczestnicy Mszy świętej rozumieją istotę tego sakramentu, nierzadko koncentrując się bardziej na zewnętrznej formie, niż na przygotowaniu swojego serca.

Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK 1387) przypomina, że „aby przygotować się odpowiednio na przyjęcie sakramentu Eucharystii, wierni zachowają ustanowiony przez Kościół post. Postawa zewnętrzna (gesty, ubranie) powinna być wyrazem szacunku, powagi i radości tej chwili, w której Chrystus staje się naszym gościem”.

Zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski, wierni przyjmują komunię w postawie klęczącej lub stojącej. Postawę stojącą należy zachować wtedy, gdy udziela się Komunii świętej pod obiema postaciami: „Wierni przyjmujący Ciało Pańskie w postawie stojącej wykonują wcześniej skłon ciała lub przyklękają na jedno kolano”. „Komunii świętej udziela się przez podanie Hostii wprost do ust. Jeżeli jednak ktoś prosi o Komunię na rękę przez gest wyciągniętych dłoni, należy mu w taki sposób jej udzielić Przyjmujący powinien spożyć Ciało Pańskie wobec szafarza”3.

Postawa zewnętrzna w chwili przyjmowania Komunii świętej ma wyrażać nasz szacunek wobec Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Nie może jednak być też na pokaz, aby nasza pobożność nie skupiała niepotrzebnie na sobie uwagi pozostałych osób. O ile to możliwe, starajmy się więc dostosować do zasad przyjmowania Eucharystii obowiązujących w danej świątyni.

O wiele ważniejszy od zewnętrznej formy przyjmowania Eucharystii jest stan mojego serca. Jeśli oczekując na przyjęcie Pana Jezusa w postawie klęczącej i do ust myślę z pogardą o tych, którzy wybrali inną formę, jest to znak, że grzeszę pychą i moje serce nie przyjmuje Chrystusa z pokorą, chociaż na zewnątrz ukazuję swoje uniżenie poprzez postawę klęczącą. To samo dotyczy przyjmujących Komunię świętą na rękę i w postawie stojącej. Komunię świętą przyjmujesz godnie, będąc w stanie łaski uświęcającej, a więc bez grzechu ciężkiego.

Zdarza się, że niektóre osoby utożsamiają owocne uczestnictwo w Eucharystii z przyjemnymi emocjami, które temu towarzyszą. Mówią wtedy, że „to była piękna Msza – czułem taką radość i pokój. Miałem wrażenie, że Bóg jest blisko”. Innym razem opisują swój udział w Eucharystii jako nudny, a więc czas w którym ich zdaniem nic się nie działo, nie doświadczali obecności Boga. Skuteczność Eucharystii wynika z faktu, że jest ona dziełem Boga, który sam jest w niej obecny. Nie jest zależna od naszych odczuć, emocji i stanu ducha. Nawet jeśli nic nie czujesz, nie masz żadnych głębszych przeżyć i trudno jest ci się skoncentrować na Bogu, Komunia święta ma moc, by cię przemieniać, oczyszczać z grzechów, uwalniać z nieuporządkowanych przywiązań i wzmacniać Twoje duchowe siły.

Przeszkodą w owocnym przeżywaniu Eucharystii mogą być również nasze zmysły, według których Ciało Chrystusa jest zwykłym opłatkiem. Bez wiary nie sposób dostrzec Boga w kawałku niekwaszonego chleba. Tymczasem Jezus celowo przyjął postać najskromniejszego, podstawowego pożywienia, aby nie skupiać naszej uwagi na tym co widzialne. Abyśmy decyzją wiary mogli ujrzeć prawdziwego żywego Boga.

3 Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego, przyjęte na 331. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski 9 marca 2005 r., pkt. 38.

Za chwilę rozpocznie się Eucharystia. Zatroszcz się o to, by z pokorą w sercu przyjąć Ciało Chrystusa, aby On mógł w Tobie działać z całą mocą. Zastanów się, czy twoim zewnętrznym gestom towarzyszy prawdziwa pokora serca, wyrażająca się m.in. w posłuszeństwie wobec Kościoła i jego przepisów. Poproś Ducha Świętego, by dał ci łaskę zrozumienia tego, co jest najistotniejsze w Komunii świętej.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.