Aktualności

Wianki w oktawie Bożego Ciała

W czwartek 23 czerwca o 18:00 miała miejsce Msza św. i zakończenie Oktawy Bożego Ciała. Po procesji z Najświętszym Sakramentem nastąpiło poświęcenie wianków przeniesionych przez wiernych.

W czwartek zakończył Oktawę Bożego Ciała, czyli okres ośmiu dni, podczas których po Mszy świętej codziennie odbywają się procesje z Najświętszym Sakramentem. Wierni prosili Boga w modlitwach, śpiewach, litaniach i suplikacjach, aby darzył łaską i w swej dobroci otaczał opieką rodziny, Ojczyznę, łąki, lasy, i pola, aby ziemia wolna od wszelkich klęsk żywiołowych wydała obfite plony i pomyślnie przebiegły zbiory.

Już w środę nasze kochane Seniorki podczas kolejnego spotkania zaplatały wianki. Jak ktoś kiedyś powiedział „dobór kolorów, jak również rodzaju kwiatów ma niebagatelne znaczenie. Dopasować wianek trzeba do urody, stroju i humoru”. Plecione wianki Panie obiecały przynieść jutro na Mszę św. w celu poświęcenia.

Tradycja święcenia wianków jest bardzo długa i w chrześcijaństwie związana z okazaniem wdzięczności Panu Bogu za dary, które od Niego otrzymujemy, m.in. za kwiaty i zioła oraz z prośbą o otoczeniu opieką nasze pola, łąki, lasy, aby strzegł ich przed zniszczeniem. Po poświeceniu, wianki wiesza się nad drzwiami domostw, w sieni, w izbach nad świętymi obrazami, czasem w budynkach gospodarskich, aby chroniły od zła.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Seniorów, 6 lipca br. Spotkanie odbędzie się w domu św. Jakuba za plebanią w Ostrowitem (14:00-16:00)

W czwartek na zakończenie Oktawy ks. Proboszcz poświęcił przyniesione przez wiernych wianki uplecione z kwiatów i ziół leczniczych, symbolu Bożych darów, jakimi Stwórca hojnie obdarzył ziemię, ludzi i wszelkie stworzenie.

Do dziś powszechna jest wiara w moc leczniczą i ochronną wianuszków uplecionych się z kwitnącego rozchodnika, macierzanki, mięty, rumianku, kopytnika, koniczyny, jaśminu i róż, podobnie jak gałązek brzozy wziętych z czterech ołtarzy podczas procesji Bożego Ciała. Chronią one przed burzami i pożarami, przed gradobiciem i szkodnikami na polach. Pokruszone ziele z wianków stosowano do sporządzania leczniczych herbat oraz do okadzania roślin i zwierząt, także domów przed złymi mocami.

Wianek powieszony w oknie, nad drzwiami wejściowymi lub zatknięty za obraz — przechowuje się przez cały rok, aż do następnej Oktawy, a po roku można go spalić; nie wolno go wyrzucić, gdyż jest poświęcony.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.