XVI Niedziela Zwykła
Dzień 25. lipca, na który przypada kalendarzowe wspomnienie św. Jakuba, jest z wielu powodów ważny dla naszej wspólnoty parafialnej. Jak co roku, również i tego lata obchodzimy uroczyście i radośnie „imieniny” naszej parafii – po pierwsze w sposób liturgiczny, gromadząc się na uroczystej Mszy św. o godzinie 17:00, podczas której za pośrednictwem świętego Patrona i Opiekuna wypraszamy łaski dla naszej parafii, po drugie spotykając się przy wspólnym stole odnawiając więzi społeczne.
Sumę Odpustową odprawi i Słowo Boże wygłosi Ks. Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna, będą również księża z naszego dekanatu oraz z naszej diecezji służąc nam pomocą modlitewną.
Serdecznie zapraszam wszystkich Parafian i Gości na tę uroczystość. Proszę o obecność wszystkie stany Parafii. Zapraszam dzieci które w tym roku przystąpiły do Stołu Pańskiego jeśli można to w strojach komunijnych, Proszę o obecność Strażaków w galowym umundurowaniu, Proszę o demonstracje przynależności do Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia Św. Jakuba, Praczek i Małych Rycerzy czy Parafialnego Zespołu Caritas. Niech Pan Bóg będzie uwielbiony w naszych sercach i odświętnym stroju. Serdecznie zapraszam.
Zwracam się też do Gospodyń z naszej Parafii o upieczenie ciasta i dostarczenia go do domu św. Jakuba do 15:00 w dniu odpustu.
Ks. Proboszcz
1.W dzisiejszą niedzielę, w bliskości środowego wspomnienia św. Joachima i Anny, obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Papież Franciszek, wpisując ten dzień do kalendarza obchodów kościelnych, pragnął podkreślić obecność i rolę babć i dziadków w rodzinach oraz w parafiach. W naszej wspólnocie mamy wiele osób w podeszłym wieku, tym bardziej i nie tylko w tę dzisiejszą niedzielę bądźmy blisko nich i polecajmy ich szczególnej opiece opatrzności Bożej.
2.Dzisiaj też – zgodnie z zapowiedzią – z racji przypadającego we wtorek liturgicznego wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, po wszystkich Mszach Świętych pobłogosławię pojazdy mechaniczne i będziemy się modlili o roztropne z nich korzystanie. Dlatego proszę kierowców, aby zatrzymali się jeszcze chwilę przy zaparkowanych w pobliżu kościoła pojazdach na obrzęd błogosławieństwa.
Dziękując Panu Bogu za zachowanie nas w ostatnim roku od wypadków na drodze złożymy ofiarę na środki transportu dla polskich misjonarzy w ramach akcji: „ Św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr”.
3.W poniedziałek patronuje nam św. Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich; kanonizował ją św. Jan Paweł II w 1999 roku. Jest Patronką samorządowców. Mówiono o niej, że miała duszę pokorną, pobożną ale i „polityczną”, dlatego nawet gdy została klaryską, niejednokrotnie wspomagała swą radą, autorytetem i modlitwą.
4.Jutro również przypada święto Policji. W imieniu własnym i Parafii przekazałem Funkcjonariuszom i Pracownikom Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach najserdeczniejsze życzenia, oraz uznania za pełnioną służbę, na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa, utrzymania ładu i porządku publicznego m.in. Mieszkańcom naszej Parafii. Polecajmy Policjantów naszej modlitwie.
5.Jutro również Adoracja NS z możliwością spowiedzi św., którą proszę potraktować jako spowiedź przed odpustową.
6.We wtorek obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem (Dz 12,1-2). Jego krótkie życie nie jest porażką, ale świadczy o tym, że tylko miłość i służba są drogą do prawdziwej wielkości.
7.W środę w liturgii wspominamy św. Joachima i Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W dzisiejszych trudnych czasach, kiedy atakuje się rodzinę, warto zwrócić się w modlitwie do tych Świętych Małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków, tych żyjących oraz powołanych już do wieczności. W naszym kościele uczynimy to wspólnie podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy przed Mszą św., która wyjątkowo będzie tylko o godz. 9:00.
8.W czwartek Msza św. po za parafią. Od czwartku (26 lipca) nie będzie ks. Proboszcza z powodu uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. Zastępować mnie będzie ks. Paweł Piesik oraz księża z Parafii Królowej Polski z Chojnic. W razie nagłych wezwań proszę zgłaszać się do Księdza Wojciecha z Silna lub Ks. Andrzeja w Lichnowach. Ofiary za intencje Mszalne proszę składać do czarnej skarbonki przy wyjściu z kościoła lub u Proboszcza po jego powrocie. Proszę o modlitwę o bezpieczny powrót.
9.W sobotę, 29 lipca, przypada liturgiczne wspólne wspomnienie św. Marty, Marii i Łazarzaprzyjaciół Pana Jezusa z Betanii.
10.W czwartek został ustawiony nagrobek księdza Kazimierza Matyi, który zostanie poświęcony przez ks. Biskupa Ryszarda w dniu odpustu parafialnego.
11.Serdecznie dziękuję za wsparcie finansowe wszystkich parafialnych projektów. Dziękuję za podniesienie przez wiele rodzin ofiar do 300 złotych od Rodziny. Jak widać potrzeby są ogromne, ale i są realizowane. Za ofiarność, wyrozumiałość i życzliwość składam serdeczne Bóg zapłać.
12.Na nowy tydzień pracy, codziennych zajęć, dzieciom, młodzieży na czas wakacji, wszystkim przebywającym na urlopach życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki
KATECHEZA EUCHARYSTYCZNA
#44 Zjednoczony z Jezusem, mam dla innych stać się Jezusem
Podczas każdej Komunii świętej jesteśmy zaproszeni nie tylko do jedności z Chrystusem, ale też do zjednoczenia między sobą. Nie tylko ty przyjąłeś Komunię świętą. Zrobili to również twoi bracia i siostry, dlatego Eucharystię przeżywamy również w wymiarze wspólnotowym. Jedność między ludźmi zgromadzonymi na Mszy świętej ma pokazywać, że jesteśmy wspólnotą, Kościołem, Ludem Bożym. Siła tej jedności zależy od nas, od naszego otwarcia się nie tylko na Boga, ale także na osoby uczestniczące w Eucharystii i pozostałych ludzi, których Bóg stawia na naszej drodze.
Warunkiem pełnego uczestnictwa w Mszy świętej jest przede wszystkim przebaczenie i pojednanie się ze wszystkimi ludźmi oraz wyrzucenie z serca tego, co może nas od nich oddzielać. W Kazaniu na Górze Jezus podkreślił, że „Jeśli przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj!” (Mt 5,23-24).
Te słowa Chrystusa odnoszą się przede wszystkim do naszego uczestnictwa w zgromadzeniu eucharystycznym i pokazują, że jeśli jesteś skłócony z drugim człowiekiem, masz do kogoś pretensje, nienawidzisz kogoś lub jeszcze komuś nie przebaczyłeś, rozbijasz jedność wspólnoty i nie możesz uczciwie powiedzieć, że przyjąłeś Komunię świętą, bo nie jesteś zjednoczony ze swoimi braćmi.
Podobnie jak w życiu codziennym ktoś, kto jest skłócony i wrogo nastawiony nie siada przy wspólnym stole, tak i podczas Eucharystii, jeśli nie ma w twoim sercu miłości wobec innych ludzi, nie jesteś gotowy wszystkim przebaczyć, nie jesteś ze wszystkimi pojednany, wtedy przyjmując komunię robisz coś, co jest przeciwieństwem i zakłamaniem słowa „komunia”, które oznacza właśnie „zjednoczenie”.
Jak więc uczyć się przebaczać i nie dzielić Ciała Chrystusa naszym zagniewaniem wobec tych, którzy nam zawinili? Otóż nie ma lepszej szkoły miłości miłosiernej niż miłość którą Bóg kocha każdego z nas. On nie tylko „pierwszy nas umiłował” jak uczy święty Jan, ale także okazał nam swoją miłość przez to, że „umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami” (1 J 4, Rz 5, 8). Właśnie takiej miłości uczymy się całe życie na Eucharystii. Miłości, która jest cierpliwa, łaskawa, nie płonie gniewem na wieki, ale wszystko przetrzyma i nigdy nie ustaje. Miłości, która chce zło dobrem zwyciężać.
Człowiek sam z siebie nie jest w stanie tak kochać, ale jednocząc się z Bogiem może to robić, bo będzie kochał innych miłością nie swoją, lecz Bożą, nadprzyrodzoną. Potrzebna jest do tego jednak nasza decyzja, wyrażająca się w słowach „Przebaczam. Nie chcę się mścić. Nie życzę ci źle. Wyciągam do ciebie rękę na zgodę”.
O takiej miłości mówi nam święty Jan i tylko taka miłość jest prawdziwa: „Jeśliby ktoś mówił: «Miłuję Boga», a brata swego nienawidził, jest kłamcą, albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi. Takie zaś mamy od Niego przykazanie, aby ten, kto miłuje Boga, miłował też i brata swego.” (1 J 4,20-21)
Jeśli sam chcę doświadczyć najgłębszych owoców Komunii świętej i zjednoczenia z Bogiem, muszę zadbać o zjednoczenie z ludźmi. Jeśli nie przebaczę im grzechów i win, Ojciec Niebieski też mi ich nie przebaczy. Tę prawdę wyrażamy codziennie w modlitwie „Ojcze nasz”. Po przyjęciu Komunii świętej mam zatem dla innych stać się Jezusem, a inni mają we mnie doświadczyć miłosiernej i przebaczającej miłości Boga. Jednocząc się z Chrystusem mam stać się narzędziem, przez które On będzie mógł okazywać miłość innym ludziom. Eucharystia nie jest więc czasem oderwanym od rzeczywistości. Msza święta nie kończy się w momencie wyjścia z kościoła. Służąc innym sprawiasz, że całe Twoje codzienne życie staje się w pewnym sensie kontynuacją Eucharystii.
Pomyśl dzisiaj jak wygląda twoja postawa wobec innych ludzi po przyjęciu Komunii świętej. Na jak długo zazwyczaj wystarcza ci cierpliwości, łagodności, przebaczenia i pokory – tych cech, które należą do istoty miłości. Poproś Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, by dał ci łaskę poznania prawdy o sobie. Co możesz zmienić w swoim zachowaniu, by drugi człowiek dostrzegł w tobie Chrystusa?