Aktualności

1-8 listopada Odpust zupełny za zmarłych

WARUNKI ODPUSTU ZUPEŁNEGO w miesiącu listopadzie

Od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za osobę zmarłą.

Dar odpustu

Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny przez cały miesiąc listopad za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.

2. Być w stanie łaski uświęcającej.

3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.

5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.

Odpust zupełny – uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w całości.

Odpust cząstkowy – uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w części, jest oznaczany bez określania dni lub lat. Kryterium miary tego odpustu stanowi wysiłek i gorliwość, z jaką ktoś wykonuje dzieło obdarzone odpustem cząstkowym.

Co to jest?

Grzech – odwrócenie się od Boga w stronę stworzenia; świadome i dobrowolne wykroczenie przeciw prawu Bożemu; wybranie swojej woli wbrew woli Bożej.

Kara – w Biblii zawsze ma wymiar naprawczy: ma doprowadzić grzesznika do nawrócenia, pomóc mu zrozumieć popełniony błąd, naprawić zło. Jest konsekwencją grzechu, odrzucenia świętości Boga. Kara jest tamą postawioną grzechowi.

Wina – odpowiedzialność człowieka, którą jako istota rozumna i wolna ponosi za popełnione przez siebie zło, ewentualnie obojętność na nie.

Rozgrzeszenie – sakramentalne odpuszczenie win, zanurzenie grzesznika w Bożym miłosierdziu. Aby mogło się dokonać, konieczne jest spełnienie 5 warunków: dobry rachunek sumienia, żal za popełnione zło, szczere wyznanie win, postanowienie poprawy zakładające wyzbycie się przywiązania do grzechu, naprawienie wyrządzonego zła.

Niebo – stan zbawienia, eschatologicznej radości. Miejsce, w którym Bóg gromadzi zbawionych. Niekończące się szczęście płynące z faktu przebywania w bliskości Ojca.

Piekło – utrwalona na wieki konsekwencja odwrócenia się od Boga i zwrócenia się ku stworzeniu, własnego egoizmu, który zamknął człowieka wyłącznie w kręgu jego własnych spraw; źródłem cierpienia w piekle jest brak Boga, świadomość niewykorzystanej szansy, brak miłości. Piekłem jest brak nadziei.

Czyściec – stan oczyszczenia, jakiego doświadczają ci, którzy umarli w stanie przyjaźni z Bogiem, nie są jednak jeszcze dostatecznie czyści, w pełni gotowi do tego, aby doświadczyć radości zbawienia.

Jak pomóc zmarłym?

1. Ofiarowanie w ich intencji Mszy św. i Komunii św.

2. Przebaczenie zmarłemu wszystkiego, czym wobec nas zawinił.

3. Post, jałmużna, ofiarowane odpusty.

4. Modlitwa, w tym modlitwa wypominek.

Wszystko, co podejmujemy z myślą o zmarłych, powinniśmy zanurzać w odkupieńczej ofierze Chrystusa, bo tylko wtedy możemy ufać, że nasza modlitwa i ofiara będą dla nich pomocne. Ważne są kwiaty, znicze, troska o groby. One ocalają pamięć, przypominają o celu ludzkich dążeń, scalają rodzinę, przypominają wspólne dziedzictwo. To jednak za mało. „Życie ludzkie zmienia się, ale się nie kończy” – słyszymy w prefacji podczas Mszy św. żałobnej. Wiara w „świętych obcowanie” stwarza jedyną w swoim rodzaju okazję, by pomóc naszym zmarłym w osiągnięciu pełni zbawienia. Materia ma tutaj niewielkie znaczenie. Najważniejsze są dary duchowe, które możemy im ofiarować, pokuta, dzięki której nie tylko zostanie skrócony czas cierpienia w czyśćcu, ale też dokona się nasze nawrócenie.

Oktawa modlitw za zmarłych (1-8 listopada 2023 roku)

1 listopada (środa)

Uroczystość Wszystkich Świętych

8:00 (Nowe Ostrowite) Msza św. zbiorowa (1)

9:30 (Ciechocin) Msza św. 

po Mszy św. procesja na cmentarzu w Ciechocinie

12:00 (Ostrowite) Msza św. zbiorowa (2) 

po Mszy św. procesja na cmentarzu w Ostrowitem

informuję, że po Mszy św. i procesji za zmarłych, będzie możliwość poświęcenia pomników wystarczy podejść do księdza i mu o tym powiedzieć.

2 listopada (Czwartek)

Dzień Zaduszny – Wspomnienie wiernych zmarłych

16:00 (Ciechocin) Msza św.

17:00 (Ostrowite) Msza św.

18:30 (Nowe Ostrowite) Msza św. zbiorowa (3)

3 listopada (Pierwszy Piątek miesiąca)

16:00 (Ciechocin) Msza św.

17:00 (Ostrowite) Msza św. zbiorowa popogrzebowa

18:30 (Nowe Ostrowite) Msza św. zbiorowa (4)

4 listopada (Pierwsza Sobota miesiąca)

12:00 (Ostrowite) Msza święta w intencji zmarłych kapłanów całego dekanatu rytelskiego z udziałem wszystkich Proboszczów naszego dekanatu pod przewodnictwem księdza biskupa Arkadiusza Okroja – Biskupa pomocniczego naszej diecezji pelplińskiej

17:00 (Ostrowite) Msza św. zbiorowa (5)

5 listopada (Niedziela)

8:00 (Nowe Ostrowite) Msza św. 

9:30 (Ciechocin) Msza św. zbiorowa (6)

11:00 (Ostrowite) Msza św. zbiorowa (7) 

6 listopada (Poniedziałek)

17:00 (Ostrowite) Msza św.

7 listopada (Wtorek)

16:00 (Ciechocin) Msza św. zbiorowa (8)

17:00 (Ostrowite) Msza św. zbiorowa (9)

8 listopada (Środa)

17:00 (Ostrowite) Msza św. 

w dniach 1 i 2 listopada modlitwy za zmarłych przed Mszą świętą dotyczy również mszy św. zbiorowych, w sobotę po Mszy św. wieczornej

przez całą oktawę 1-8 listopada różaniec w intencji wszystkich zmarłych przy grobie ks. Kazimierza Matyi o godz. 20:00. Serdecznie zapraszam.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.