Uczciliśmy relikwie Carlo Acutisa

W piątek, 9 września rozpoczęła się ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa, jednego z patronów Światowych Dni Młodzieży. Do końca listopada odwiedzą one 23 diecezje.

Carlo Acutis to uczeń z Mediolanu, który zmarł w 2006 r. na białaczkę w wieku zaledwie 15 lat. W trakcie swojego krótkiego życia stał się gorącym orędownikiem Eucharystii. Codziennie uczestniczył we mszy świętej, a w internecie publikował informacje o cudach eucharystycznych. Papież Franciszek beatyfikował go w Asyżu 10 października 2020 r.

Peregrynacja relikwii włoskiego nastolatka odbywa się w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 r. W złotym relikwiarzu znajduje się fragment jego osierdzia, czyli części ciała najbliższej sercu.

CARLO ACUTIS nie był świętoszkowaty, dziś jest błogosławionym. Carlo Acutis wierzył, że Bóg jest mocno aktywny on-line

Dzisiaj, 18 września w Niedzielę relikwie przybyły do naszej diecezji. Pierwszym miejscem ich uczczenia była Bazylika św. Jana Chrzciciela w Chojnicach. Po uroczystym wprowadzeniu miała miejsce Msza św. z oprawą muzyczną młodzieży. W czasie modlitwy nie zabrakło również naszej młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania, która uczciła relikwie wraz ze swoimi rodzicami.

Jest kilka historii o bł. Carlo. Niedawno została przytoczona historia o tym, jak kiedyś rodzice bł. Carla Acutisa chcieli zabrać go w podróż do Ziemi Świętej, by pokazać mu miejsca z czasów Jezusa. „A Karol wtedy mówi: ale ja mam do dokończenia tę prezentację, czekają na nią ci wszyscy moi rówieśnicy, którym chcę pokazać, że Jezus dzisiaj żyje w Kościele i jest obecny w Eucharystii, i chcę im pokazać te cuda, które się dzieją. Dlaczego mam jechać do Ziemi Świętej, gdzie są tylko ślady po Jezusie? Jak w tym samym czasie mogę tu, u siebie, w mojej parafii, przyjść i mieć Go prawdziwie i rzeczywiście obecnego w Najświętszym Sakramencie”. Po zakończeniu Eucharystii miejscowy wikariusz Ksiądz Dominik Roczniak wraz z młodzieżą poprowadził uwielbienie oraz błogosławił wiernych relikwiami Carla Acutisa.