XXIV Niedziela Zwykła

1.Dzisiejsza liturgia Słowa przypomniała nam prawdę o nieskończonym miłosierdziu Boga. Pan Bóg przebacza nasze grzechy, kiedy widzi szczery żal i chęć poprawy i cieszy się z naszego nawrócenia. Pielęgnujmy w sobie pragnienie nieustannego przemieniania naszego życia i korzystajmy jak najczęściej z sakramentu pokuty i pojednania, w którym doświadczamy Bożego miłosierdzia.

2.Dzisiejsza niedziela rozpoczyna tradycyjny Tydzień Wychowania w Polsce i kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Dziękuję za złożone ofiary na cele inwestycyjne.

3.Rozpoczęliśmy Miesiąc Miłosierdzia, który ma na celu kształtowanie „wyobraźni miłosierdzia”; troskę o to, aby serca nasze były zdolne do miłości wzajemnej. Zachęcam do codziennego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia.

4.Jutro w poniedziałek przedostatnia Msza św. za zmarłych polecanych w wypominkach. Po Mszy Adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania z Sakramentu Spowiedzi do godz. 19:30.

5.We wtorek 13 września odbędzie się nabożeństwo Fatimskie w kościele parafialnym o godz. 18.00. Msza św. następnie różaniec i procesja z figurą Matki Bożej. Serdecznie zapraszam.

6.W środę, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela, jednak po nim było zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża.

7.Apel Biskupa Pelplińskiego o modlitwę za Ukrainę. Siostry i Bracia, Drodzy Kapłani, od 24 lutego tego roku, kiedy Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę, staramy się pomagać naszym braciom i siostrom zza wschodniej granicy, przyjmując obywateli Ukrainy pod swój dach, ale także wspierając ich naszą modlitwą. Momentem przejmującym, który wszyscy pamiętamy, było poświęcenie 25 marca Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. Dzisiaj ponownie proszę o wsparcie duchowe dla naszych sąsiadów, walczących o wolność i niepodległość, gdyż 14 września tego roku będziemy obchodzili jako dzień modlitw za Ukrainę. Księża proboszczowie poinformują Was o konkretnej formie tej modlitwy. Zgromadźmy się na Mszy Świętej, adoracji Najświętszego Sakramentu lub innym nabożeństwie, aby prosić Jezusa Pana i Jego Matkę o zwycięstwo Dobra, a jednocześnie okazać solidarność z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji. Siostry i bracia, powiedzcie o tej inicjatywie obywatelom Ukrainy, którzy mieszkają obok Was. Razem przyjdźcie do kościoła na modlitwę. Niech będzie to doświadczenie wspólnoty i bliskości Boga, które – jak wierzymy  – zmienia świat na lepsze, ku czemu błogosławię. +Ryszard Kasyna, Biskup Pelpliński.

8.W odpowiedzi na apel Księdza Biskupa, zapraszamy w środę do kościoła na godz. 17.30 – na wspólną adorację Najświętszego Sakramentu, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i nowennę do MB Nieustającej Pomocy, a po Mszy św. różaniec w intencji ustania wojny i pokoju w Ukrainie.

9.W czwartek 15 września przypada wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.

10.W piątek rozpoczniemy Triduum Modlitw św. Stanisława Kostki. W piątek Uwielbimy Jezusa w Najświętszym Sakramencie po Mszy św. Adoracja i uwielbienie dla młodych z naszej Parafii. W Sobotę Dzień świadectwa. Zapraszam na Mszę św. wieczorną połączoną z świadectwem wiary. Niedziela to dzień wdzięczności Panu Bogu za wspaniałych orędowników. Na Mszach św. Towarzyszyć nam będą Rycerze Kolumba. Natomiast o 12:00 w Chojnicach Msza św. z udziałem relikwii bł. Carlo Acutisa. Więcej o peregrynacji TU.

11.17 września, przypada kolejna rocznica zbrojnej napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Tego dnia w sposób szczególny będziemy się modlić za wszystkich, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny.

12.W najbliższą niedzielę, 18 września, przypada Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Będziemy modlić się za wszystkich pracujących w mediach, aby zawsze służyli prawdzie i dobru. Kolekta przeznaczona będzie na nasze Wyższe Seminarium Duchowne.

13.W minionym tygodniu odbyły się spotkania na zaliczenie pierwszego roku formacji do Sakramentu Bierzmowania. Dziękuję młodzieży za otwartość i zaangażowanie.

14.Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodych mężczyzn, którzy rozpoznają w sobie powołanie do kapłaństwa, do rozpoczęcia formacji i studiów w pelplińskim seminarium, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 15 września 2022 r. na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 508 830 077) oraz o złożenie w Rektoracie Seminarium odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej seminariumpelplin.pl oraz w gablocie ogłoszeń w naszym kościele. Można się z nimi zapoznać także w biurze parafialnym.

15.Jubilatom, solenizantom, Gościom oraz Parafianom składam najlepsze życzenia Bożego błogosławieństwa i zdrowia.