Niedziela Świętej Rodziny

1.Razem z Maryją i Józefem złożyliśmy Najświętszą Ofiarę Jezusa. Położyliśmy na ołtarzu wszystkie radości i troski naszych rodzin. Wzmocnieni Bożym błogosławieństwem i pewni opieki Świętej Rodziny wnieśmy Boży pokój do naszych domów.

2.Jutro, w Nowy Rok, obchodzimy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze Św. w naszej Parafii według porządku niedzielnego z wyjątkiem Mszy św. w Nowym Ostrowitem zamiast o 8:00 będzie Msza św. o 13:00.

3.W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne:

*pierwszy czwartek miesiąca – dzień szczególnego dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz modlitwy o nowe powołania do służby w Kościele także z naszej wspólnoty parafialnej;

*pierwszy piątek miesiąca – dzień Komunii Świętej wynagradzającej Bożemu Sercu za wszystkie grzechy nasze i świata oraz

*pierwsza sobota miesiąca – dzień naszego oddania Niepokalanemu Sercu Bożej Matki.

4.W sobotę przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, tzw. święto Trzech Króli. Msze Św. w porządku niedzielnym. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw nakreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Po literach C + M + B napiszemy cyfry roku Pańskiego 2024, co tłumaczymy również jako prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: Christus mansionem benedicat. Takie oznakowanie drzwi naszych domów ma rangę świadectwa wiary wobec naszych braci i sióstr.

5.W uroczystość Objawienia Pańskiego rokrocznie obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Dlatego do puszek tego dnia będą zbierane ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny.

6.Tego dnia w wielu miejscach organizowany jest Orszak Trzech Króli. W naszej Parafii po raz drugi zorganizujemy to wydarzenie. Orszak Trzech Króli, to impreza społeczna i religijna, polegająca na przemarszu Parafian i Gości za przebranym jednym z Trzech Króli. Tak jak przed rokiem przy wjeździe od strony Silna zgromadzimy się wokół króla o szatach koloru zielonego. Przy wjeździe od strony Ciechocina, poprowadzi król o szatach koloru niebieskiego, natomiast od strony Lichnów poprowadzi król w szatach czerwonych.

7.Orszak Trzech Króli przywraca starą polską tradycję jasełek ulicznych – radosnych, wielobarwnych pochodów rozśpiewanych i uśmiechniętych kolędników głoszących na ulicach i placach radosną i Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa.

8.Trzej Królowie reprezentują trzy wsie naszej Parafii: Nowe Ostrowite – kolor czerwony, Ostrowite – kolor zielony, Ciechocin – kolor niebieski. Orszaki rozpoczną swój przemarz o godz. 15:00 do kościoła parafialnego, by pokłonić się dzieciątku Jezus. W kościele będzie miał miejsce koncert charytatywny zespołu „Nieboskłonni” z Tczewa. Występ wraz z jasełkami jest zatytułowany „Aniołki Najwyższego”. W czasie koncertu odbędzie się zbiórka charytatywna, a także degustacja Wina św. Jana, które zostało pobłogosławione w dniu jego wspomnienia 27 grudnia. Zachęcam do udziału w tym wydarzeniu, które jest radosną manifestacją wiary i przywiązania do tradycji chrześcijańskiej.

9.W przyszłą niedzielę przypada Święto Chrztu Pańskiego kończące liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego.

10.W miesiącu styczniu zmiana godzin Mszy Św. sprawowanych w naszej Parafii w dni powszednie. Informacja znajduje się w gablocie przy wejściu do kościoła oraz na stronie internetowej w zakładce intencje mszalne. Nie będzie też co tygodniowej Adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki. Po zakończeniu wizyt duszpasterskich powrócimy do naszej małej tradycji.

11.Składka do puszek przeznaczona na Katolicki Uniwersytet Lubelski wyniosła 229,50 zł.

12.Serdecznie dziękuję za wszelkie ofiary złożone na rzecz utrzymania naszej wspólnoty parafialnej.

13.Zakończyłem w minionym tygodniu wizytę duszpasterską w Nowym Ostrowitem. Od wtorku rozpoczynam kolędę we wsi Ciechocin. Program na stronie internetowej TUTAJ.

14.U progu nowego roku kalendarzowego 2024 jeszcze bardziej otwórzmy się na Bożą miłość, aby mogła napełnić nasze domy, nasze rodziny i stać się w nas źródłem życia Bożego, z którego będą czerpać inni. Niech ten kolejny, rozpoczynający się rok Pański dla nas wszystkich, dla naszych rodzin, dla naszej wspólnoty parafialnej i dla naszej Ojczyzny będzie czasem prawdziwie błogosławionym.

15.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki.