Wielkanocne Palmy

Wiele radości przyniosło nasze spotkanie

Kolejne Spotkanie naszego Parafialnego Klubu Seniora przebiegło pod czujnym okiem i ze wsparciem naszych wolontariuszek z Parafialnego Zespołu Caritas.

Seniorzy aktywnie uczestniczyli w procesie przygotowania materiałów jak i w samym wykonaniu palm wielkanocnych.

Uczestnicy dzielnie przez prawie dwie godziny pod okiem wolontariuszek tworzyli piękne palmy z gałązek wierzbowych z baziami, tui, bukszpanu, jałowca, suszonych traw ozdobnych, które są podstawą każdej tradycyjnej palmy, a także kolorowych wstążek i kwiatków. Rdzeniem palmy były gałązki wierzby.

Palma wielkanocna ma być kolorowa jak wiosna, ma dawać nadzieję, bo nadzieja rodzi się wiosną, jak przyroda budzi się do życia. Toteż palma mieni się wieloma kolorami tęczy i została przyozdobiona  bukszpanem oraz bibułkowymi kwiatami: liliami, krokusami, różami, makami oraz tulipanami.

Seniorzy chcą aby, młodzi ludzie widzieli, że te piękne obrzędy Wielkanocne warte są przekazywania z pokolenie na pokolenie.

Palmy powstawały w bardzo miłej i radosnej atmosferze.

Trzeba przyznać, że końcowy efekt zachwycił wszystkich. Wszyscy solidarnie podkreślali, także terapeutyczną wartość spotkania.

Przypomnijmy, że palmy wielkanocne przygotowywane są na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i święcone są podczas uroczystości Niedzieli Palmowej. Pali się je w Wielką Sobotę, a popiół wykorzystuje się w następnym roku, w Środę Popielcową. Palmy są symbolem zmartwychwstania, ale także męki oraz odkupienia. Tradycja święcenia palm sięga w Polsce XI wieku, choć sam zwyczaj ich przygotowania jest znacznie starszy. O początku chrześcijanie wierzyli, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie.