XXVI Niedziela Zwykła

1.Dziś dwudziesta szósta niedziela w ciągu roku liturgicznego. Po raz kolejny (108) obchodzony jest dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Modlitwą wspieramy wszystkich, którzy z powodu wojny, prześladowań i innych trudności musieli opuścić rodzinny kraj, aby doświadczali życzliwości i odpowiedniej pomocy w nowych środowiskach.

2.Od dzisiejszej niedzieli (25.09.2022; do 06.08.2023) we wszystkich kościołach diecezji pelplińskiej mają być odczytywane, przed każdą mszą niedzielną, katechezy eucharystyczne. Także i w naszej świątyni, na 10 minut przed każdą Mszą św. w sobotę wieczorem i w niedzielę cały dzień, będzie odczytywany tekst pobożnego pouczenia mający na celu przybliżenie lub utrwalenie wiedzy nt. Eucharystii i jej związku z naszym życiem codziennym. Ze względu na to, że w tym czasie odbywa się spowiedź, proszę o pomoc lektorów, którzy w sposób regularny (zawsze na swojej Mszy św.) lub w sposób okazjonalny będą wiernym podawać naukę Kościoła nt. Znaczenia Mszy św.

3.W poniedziałek zapraszam na cotygodniową adorację NS z możliwością spowiedzi o stałej porze 18:30-19:30.

4.W środę zapraszam na spotkanie naszych kandydatów do Sakramentu Bierzmowania. Spotkanie rozpoczniemy Nowenną do Matki Bożej.

5.W czwartek, 29 września, przypada święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Święci Archaniołowie to szczególni Boży posłańcy. Niech ich wstawiennictwo wyprasza nam Bożą opiekę.

6.W piątek, 30 września, w liturgii wspominamy Świętego Hieronima, który całe życie poświęcił poznawaniu Pisma Świętego. Przetłumaczył Biblię z języka greckiego na język łaciński (tzw. „Wulgata”). Pozostawił ważną myśl, że „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”.

7.W najbliższą sobotę rozpoczniemy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszam wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w nabożeństwie różańcowym codziennie (poniedziałek-sobota) o godz. 17:30 Osoby, które nie mogą przybyć na tę modlitwę do świątyni, zapraszam, aby modlić się na różańcu w domu. Tego dnia w liturgii Kościoła będziemy wspominać Świętą Teresę od Dzieciątka Jezus, nazywaną Małą Tereską, patronkę misji. Jest to jednocześnie Dzień Misyjny Sióstr Zakonnych. Naszą modlitwą będziemy wspierać siostry zakonne zaangażowane w pracę misyjną. A Panów zainteresowanych przystąpieniem do Rycerzy Kolumba zapraszam na spotkanie  po Różańcu w sobotę ok. 18:00 w domu św. Jakuba.

8.Dzisiaj rozpoczynamy w naszej Parafii tydzień Anielski, który ma przypomnieć nam o niebiańskich orędownikach w niebie. Kulminacją tego tygodnia będzie Msza św. w przyszłą niedzielę o godz. 11:00 na którą zapraszam szczególnie dzieci przebrane za aniołów, a dorosłych zachęcam do jasnego ubioru. Na Mszy podziękujemy Aniołom za opiekę nad nami. Po Mszy św. spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej.

9.Trwamy obecnie w Miesiącu Miłosierdzia, który ma na celu kształtowanie „wyobraźni miłosierdzia”; troskę o to, aby serca nasze były zdolne do miłości wzajemnej. Zachęcam do codziennego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia.

10.Decyzją Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin Osoby, które planują zawrzeć małżeństwo sakramentalne w roku przyszłym, proszone są, aby do końca września zgłosiły się do biura parafialnego w celu omówienia przygotowania do ślubu. Zachęcamy narzeczonych, żeby uczestniczyli w jesiennych terminach Weekendów dla narzeczonych oraz Spotkań dla narzeczonych, również jeżeli ślub jest zaplanowany na lato. Jesienne terminy i zapisy na „Katechezy dla narzeczonych” (tzw. kurs przedmałżeński): zob. na stronie www.dobry-poczatek.pl

11.Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę obfitości Bożego błogosławieństwa oraz opieki Niepokalanej.