XXXII Niedziela Zwykła

1.Wierzący często dziś się zastanawiają nad widoczną walką dobra ze złem. Patrząc z perspektywy Boga, musimy uznać, że, wbrew pozorom, wszystko jest pod kontrolą. Gdyby szatan dysponował nieograniczoną swobodą działania, zniszczyłby świat w bardzo krótkim czasie. Siła jego destrukcyjnych działań jest zawsze powściągana mocą i sprawiedliwością Bożą oraz wiarą wiernych. Pierwszą przeszkodę działaniu złu postawił sam Jezus, kiedy — zakładając Kościół — zwrócił się do Piotra słowami: „Ty jesteś opoką i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne nie zwyciężą go”. Tradycja katolicka postrzegała tę obietnicę jako gwarancję Bożej ochrony przed najgorszym nawet zagrożeniem. Wierzyła, że Kościół nie da się zepchnąć z prawidłowego kursu, że nie pozwoli, by zniszczyli go zdrajcy, działający często od wewnątrz. Inną przeszkodą, która nie pozwoli, by zło zawładnęło światem, będzie obecność świętych — tych, którzy bez względu na wszystko pozostaną wierni. Oni udowodnią, że kłamstwo i nienawiść, pleniące się w świecie za sprawą piekielnych sztuczek, pozostają absolutnie bezsilne, wobec tajemnicy mocy Chrystusa obecnej w dawnych i współczesnych świętych Kościoła. Sakramenty, a w tym  Eucharystia były ich mocą!

2.Zapraszam na Adorację Najświętszego Sakramentu, która odbywa się w każdy poniedziałek po Mszy świętej (17:30-18:15), okazja do spowiedzi.

3.W środę, 9 listopada, przypada święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. Bazylika na Lateranie jest kościołem katedralnym biskupa Rzymu, czyli papieża. Nad wejściem widnieje napis w języku łacińskim: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”. Do XIV wieku stanowiła ona centrum życia Kościoła. To święto to także wyraz naszej jedności z następcą Świętego Piotra – papieżem Franciszkiem. Papieża i wszystkie sprawy Kościoła będziemy polecali Bogu przez ręce Maryi w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

4.W środę zapraszamy na spotkanie w domu św. Jakuba naszych Seniorów na godz. 14:00.

5.W piątek, 11 listopada, przypada Święto Niepodległości. Zapraszam na wspólną modlitwę w intencji naszej ojczyzny. Modlitewną pamięcią będziemy ogarniać wszystkich, którzy zginęli w walce o jej wolność. Niech zewnętrznym znakiem naszego świętowania będzie wywieszona flaga narodowa. W naszej wspólnocie parafialnej będziemy przeżywać odpust ku czci św. Marcina w Ciechocinie. Początek uroczystości o 11:30 przy figurze św. Marcina. Po mszy św. odpustowej krótki koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu Kaszebe z Chojnic. Kolekta w dzień odpustu jak i w przyszłą niedzielę przeznaczona będzie na inwestycje parafialne.

6.W najbliższą niedzielę, 13 listopada, przypada obchodzony od 2009 roku Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym (zawsze w drugą niedzielę listopada). Także tego dnia będziemy obchodzić już po raz piąty ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich. U nas w tę niedzielę podczas mszy św. o godz. 11:00 poświęcenie książeczek dzieciom przygotowującym się do I Komunii Świętej a także gościć będziemy Chorus Nepomucensis, którzy zapewnią nam oprawę muzyczną sumy parafialnej i dadzą patriotyczny koncert po mszy św.

6.Jak pomagać zmarłym? Między innymi ofiarujemy za poleconych w wypominkach Mszę św.; przed Niedzielną Eucharystią o godz. 9:15 w Ciechocinie oraz o 11:00 w Ostrowitem odczytujemy kolejno grupę osób poleconych modlitwie Kościoła w tzw wypominkach rocznych. Kartki wypominkowe można jeszcze dołączyć. Za zmarłych ofiarujmy odpusty dla skrócenia im mąk czyśćcowych. Ważne tutaj jest nasze życie w łasce uświęcającej i przyjmowanie w całości (nie wybiórczo) prawd naszej wiary.

7.Dziękuję za wszelkie dobro i życzliwość mijającego tygodnia. Dziękuję za wspólnie przeżyty Bal Wszystkich Świętych, który był transmitowany również w Radiu Maryja; dziękuję za ofiary składane na cmentarzach u Radnych Parafii (1568,91 zł,-), dziękuję za składane ofiary na funkcjonowanie i utrzymanie kościoła.

8.Bożemu miłosierdziu polecamy zmarłych: śp. Tadeusz Mikołajczyk l. 62 pochowanym w Piątek w Ciechocinie. Wieczny odpoczynek…

9.Wszystkim jubilatom i solenizantom życzę otwartości na Boże słowo oraz odwagi w podejmowaniu codziennych obowiązków względem Boga i bliźniego.