XXXIII Niedziela Zwykła

1.Dziś trzydziesta trzecia niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego. W drugą niedzielę listopada od 2009 roku obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Naszą modlitwą wspieramy dzisiaj chrześcijan na całym świecie, którzy nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary. Z powodu wiary cierpią prześladowanie, a niejednokrotnie także oddają życie. Niech nasza modlitwa wyprasza im wolność w wyznawaniu wiary i wypełnianiu codziennych obowiązków. Dziś także z inicjatywy papieża Franciszka obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich. To szczególna okazja, aby zauważyć cierpiących z powodu braku podstawowych środków do życia. Dzisiaj te wszystkie osoby ogarniamy modlitwą, a w przyszłą niedzielę również na ten cel zbiórka do puszek.

2.W najbliższym tygodniu przypada: w środę – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia, w czwartek – Św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy, w piątek – Bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy.

3.W poniedziałek po Adoracji zapraszam na spotkanie członków Parafialnego Zespołu Caritas w domu św. Jakuba. Caritas Parafii jest organizatorem wyjazdu dla Seniorów w najbliższą sobotę, 19 listopada do Torunia. Planowany wyjazd o godz. 7:30 powrót ok. 19:00. Po drodze kilka typowych i nietypowych atrakcji. Zostało 5 wolnych miejsc zapisy u Pani Kamili.

4.W piątek na godz. 18:00 zapraszam młodzież naszej Parafii na spotkanie w ramach dekanalnego dnia młodzieży. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00 w Sali sportowej Szkoły Podstawowej w Ostrowitem, a zakończy ok 21:00. Nie zabraknie integracji, wspólnej zabawy, modlitwy, Eucharystii i posiłku.

5.Bóg zapłać za ofiary złożone na tacę na utrzymanie naszej Parafii. Dziękuję za  troskę o świątynię parafialną, kościół w Ciechocinie oraz kaplicę w Nowym Ostrowitem i ich otoczenie i codzienne spotkania na modlitwie w naszym kościele. Dzisiejsza taca przeznaczona jest na bramę cmentarną w Ciechocinie oraz na prace konserwatorskie przy feretronach. Bóg zapłać wszystkim za dar serca i otwarte dłonie.

6.W miniony piątek, 11 listopada przeżywaliśmy odpust ku czci św. Marcina w Ciechocinie. Dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali w jego przeżywanie. Dziękuję Pani Violecie Rossek za przygotowanie dzieci do Apelu przy figurze św. Marcina, dziękuję braciom Strażakom, pocztu Sztandarowemu naszej Szkoły, a także Zespołowi Kaszebe z Chojnic. Wszystkim za wszelkie dobro serdeczne Bóg zapłać.

7.Dzisiaj w kościele parafialnym w Ostrowitem, parafia gości „Chorus Nepomucensis” (Chór Nepomucena). Po Mszy św. o godz. 11:00 koncert patriotyczny dla uczczenia 104 rocznicy odzyskania niepodległości.

8.W najbliższą niedzielę, 20 listopada, przypada uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Będzie to ostatnia niedziela roku liturgicznego. Chciałbym serdecznie zaprosić dzieci mieszkające na terenie parafii do udziału w kolejnym konkursie plastycznym. Tym razem proszę dzieci o wykonanie korony. Korona jest najbardziej popularnym, widocznym i przemawiającym do wyobraźni znakiem władzy króla lub cesarza. To swoiste okrągłe nakrycie głowy w kształcie wieńca (łacińskie słowo corona oznacza wieniec) wywodzi się z wieńca laurowego. W Kościele Katolickim jest nierozerwalnie związane z postacią Pana Jezusa. W cierniowej koronie Chrystus był prowadzony na śmierć i w niej umierał na krzyżu. Ale jest jeszcze i ta druga, ta prawdziwie królewska korona. Prace przynosimy na własnych głowach do kościoła Parafialnego. Zostaną poddane podwójnej ocenie. Po pierwsze w niedzielę, 20 listopada wszyscy uczestniczący w Mszach Świętych będą nagrodzeni. Po drugie oceny dokonają internauci parafialnego facebook’a, liczba odsłon i tzw lajków zdjęć poszczególnych koron na stronie internetowej. Autor pracy, której zdjęcie będzie miało największą oglądalność otrzyma nagrodę Proboszcza. Nagrody zostaną wręczone podczas Mszy Świętej w Boże Narodzenie 26 grudnia o 11:00 w kościele Parafialnym.

9.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy zdrowia, wielu łask Bożych.